Rezonans magnetyczny: na czym polega i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny to rodzaj specjalistycznego badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i do tego bezbolesnym. Sprawdzamy, czym dokładnie jest rezonans magnetyczny, na czym polega i jak się do takiego badania przygotować.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Osoby, które po raz pierwszy otrzymają skierowanie na takie badanie, mogą zastanawiać się, co to jest rezonans magnetyczny. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna polegająca na obrazowaniu tkanek z wykorzystaniem pola magnetycznego i wygenerowanych komputerowo fal radiowych. Rezonans magnetyczny nazywany jest w skrócie RM lub MRI - od angielskiego "magnetic resonance imaging" (czyli obrazowanie rezonansem magnetycznym). Wykorzystuje on fakt, że każda komórka ludzkiego organizmu ma w sobie atomy wodoru, których protony wykazują szczególne właściwości magnetyczne. Poddane działaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, wysyłają fale o tej samej częstotliwości (zjawisko rezonansu). Sygnał ten jest rejestrowany przez urządzenie i przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przetwarzany na obraz. Dzięki tej metodzie można rozróżnić nie tylko tkanki różnych typów, ale także odróżnić komórki chore od zdrowych. Co ważne, wykorzystywane w tym badaniu fale radiowe oraz pole magnetyczne nie są szkodliwe dla organizmu człowieka.

Badanie rezonansem magnetycznym: czemu służy i jak przebiega?

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na określenie zmian w układzie mięśniowym i szkieletowym oraz szpiku kostnym. Stosowane jest do diagnozowania chorób ośrodkowego układu nerwowego, wykrywania rozmaitych guzów i zmian nowotworowych oraz szeregu innych schorzeń i zmian, które nie mogą zostać wykryte podczas innych badań (np. RTG czy USG). Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie wraz z nim wsuwa się do tunelu maszyny (dla zwiększenia komfortu badania jest on oświetlony i wentylowany). Z uwagi na towarzyszące badaniu dudnienie wydawane przez urządzenie, pacjentowi zakłada się często słuchawki wygłuszające lub zatyczki do uszu. Choć lekarz i technik znajdują się w innym pomieszczeniu niż pacjent, pozostają z nim w ciągłym kontakcie.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Rezonans magnetyczny: przygotowanie do badania

Jeśli zlecono nam rezonans magnetyczny, przygotowanie do niego należy zacząć odpowiednio wcześniej. Jednym z ważnych kroków, jakie należy podjąć przed poddaniem się rezonansowi magnetycznemu, jest wykonanie badania poziomu kreatyniny we krwi. Najlepiej wykonać takie badanie nie wcześniej, niż na tydzień przed planowanym rezonansem, szczególnie wówczas, gdy podejrzewane są u nas zaburzenia czynności nerek. Dodatkowo warto też zbadać wskaźnik GFR, oceniany na podstawie próbki krwi (a czasem również dobowej zbiórki moczu). Jeśli natomiast posiadamy wszczepione metalowe ciała obce (np. klipsy naczyniowe, stenty, implanty czy wkładki wewnątrzmaciczne), należy przygotować i przedstawić lekarzowi kompletną dokumentację medyczną ich dotyczącą.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Jeśli chcemy wykonać badanie prywatnie, warto wiedzieć, ile kosztuje rezonans magnetyczny. Badanie nie jest zlecane zbyt często, ze względu na to, że jest dość kosztowne, a i tak czas oczekiwania na rezonans finansowany przez NFZ jest bardzo długi. Jeśli więc zdecydujemy się pokryć koszt badania z własnej kieszeni, musimy się liczyć z wydatkiem od niecałych 200 zł do nawet 2000 zł. Kwota, jaką przyjdzie nam wyasygnować, będzie zależała od tego, jaka część ciała będzie poddawana badaniu oraz od placówki, którą wybierzemy jako miejsce badania.

Zobacz też: RTG klatki piersiowej - cena, opis, przygotowanie

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Warto wiedzieć, jak się przygotować do rezonansu magnetycznego. Poza wykonaniem wcześniejszych badań i przekazaniem lekarzowi ewentualnej dokumentacji medycznej, samo badanie nie wymaga od nas szczególnych przygotowań. Warto jednak nie jeść przed badaniem (około 4 do 6 godzin przed), na wypadek gdyby konieczne było podanie kontrastu. Należy założyć wygodny strój pozbawiony metalowych elementów, zdjąć biżuterię, zegarek, aparat słuchowy czy inne metalowe przedmioty. Nie należy nakładać makijażu ani stosować lakieru do włosów czy balsamu rozświetlającego. Trzeba natomiast poinformować lekarza o posiadanych na ciele tatuażach (w użytych barwnikach mogą znajdować się drobinki metalu). Ślusarze czy tokarze powinni poddać się przed rezonansem badaniu okulistycznemu, by wykluczyć posiadanie w gałce ocznej odłamków lub opiłków. Należy też poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz zażyć je zgodnie z planowym dawkowaniem.

Ile trwa rezonans magnetyczny?

Zanim poddamy się badaniu, warto wiedzieć również, ile trwa rezonans magnetyczny. Choć badanie jest nieinwazyjne, nie należy jednak do najprzyjemniejszych, zwłaszcza dla osób, które źle czują się w ciasnych pomieszczeniach. Dlatego warto wiedzieć, że badanie może potrwać od około 20 minut nawet do półtorej godziny. Należy więc wygodnie się ułożyć i postarać zrelaksować, gdyż przyjdzie nam przez dłuższy czas leżeć nieruchomo. Czasem, zwłaszcza u dzieci, rezonans magnetyczny przeprowadzany jest w tzw. sedacji, tj. po podaniu środków uspokajających, by uniknąć niepożądanych ruchów pacjenta.

Rezonans magnetyczny: wyniki od razu?

Gdy wykonamy rezonans magnetyczny, wyniki otrzymamy zazwyczaj w ciągu kilku dni. Będą miały one postać płyty CD z zapisanymi na niej obrazami oraz wydruku z opisem. Niektóre placówki płytę wręczają pacjentowi niedługo po badaniu, zaś opis przesyłają drogą mailową, udostępniają elektronicznie bądź przygotowują go dla pacjenta po kilku dniach.

Co jest dokładniejsze: tomografia czy rezonans magnetyczny?

Zastanawiając się, co jest dokładniejsze: tomografia czy rezonans magnetyczny, warto wziąć pod uwagę wielkość i rodzaj badanego obszaru. Tomografia komputerowa sprawdza się lepiej w przypadku większych obszarów ciała, rezonans daje lepszy obraz ogólny badanej tkanki, ponadto tylko rezonans daje możliwość dokładnej oceny stanu mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien.

Rezonans magnetyczny a tomograf - czym się różnią?

Warto wiedzieć czym różnią się rezonans magnetyczny i tomograf. Przede wszystkim różni je technologia wykorzystywana podczas badania: podczas rezonansu wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe, zaś w tomografii komputerowej wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Tomografia jest badaniem tańszym i krótszym, które można zastosować również u osób z rozrusznikiem serca, neurostymulatorem, pompą insulinową, wszczepionym aparatem słuchowym czy ciałem metalicznym w oku. W przypadku gdy tomografia komputerowa okaże się niewystarczająco czytelna, można ją uzupełnić rezonansem magnetycznym, natomiast tomografia nie jest w stanie zastąpić rezonansu magnetycznego.

Zobacz też: Za 399 zł sprawdzisz, czy masz tendencję do raka. Polacy pierwsi na świecie stworzyli niedrogą wersję testu

Więcej o: