Ćwiczenia na zawroty głowy - poznaj proste sposoby, które przyniosą ulgę

Ćwiczenia na zawroty głowy pomogą Ci w walce z nieprzyjemnym uczuciem, które niekiedy może pojawiać się przy wstawaniu z łóżka czy osłabieniu podczas choroby. Warto sprawdzić jakie ćwiczenia na zawroty głowy mogą przynieść ulgę: ćwiczenia na zawroty głowy od kręgosłupa, a może spokojne ćwiczenia oddechowe na zawroty głowy? Sprawdź i zapomnij o problemach z zaburzeniami równowagi.

Jakie ćwiczenia na zawroty głowy?

Jakie ćwiczenia na zawroty głowy okażą się pomocne w radzeniu sobie z zaburzeniami równowagi? Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu, należy najpierw poznać jego przyczynę. Zawroty głowy często są powodowane zwyrodnieniami kręgosłupa, kłopotami z błędnikiem czy źle dobranymi szkłami do okularów. Zdarza się jednak, że przyczyny takiego stanu rzeczy bywają znacznie bardziej poważne, dlatego, jeśli zawroty głowy nie zdarzają się jedynie epizodycznie, pod żadnym pozorem nie można ich ignorować. Wykonanie niezbędnych badań to jedyny sposób na postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie leczenia.

Zawroty głowy mogą jednak przytrafić się każdemu i niezależnie od tego, co je powoduje, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Zadbaj o to, by około 3-5 razy dziennie wykonać proste ćwiczenia, które pomogą Ci uporać się z nieprzyjemnym wirowaniem w głowie. Co możesz zrobić? Kręć głową w lewo i prawo, zaczynając od powolnych ruchów, następnie nieco przyspieszając. Możesz również chodzić po pokoju – najpierw z otwartymi, a następnie zamkniętymi oczami. Kolejnym ćwiczeniem jest podniesienie ręki, dotknięcie nosa palcem i opuszczenie ręki. Zaleca się również trzymanie głowy nieruchomo i poruszanie oczami w górę i dół, a także w lewo i w prawo.

Ćwiczenia na łóżkowe zawroty głowy

Twój problem stanowią położeniowe zawroty głowy? Ćwiczenia to dobry sposób na uporanie się z tego typu problemem. Zaburzenia równowagi mogą przytrafić się każdemu i o ile nie pojawiają się częściej niż raz dziennie, nie mają zbyt dużego nasilenia i nie towarzyszą im żadne inne niepokojące objawy, nie powinny stanowić powodu do większych zmartwień. Kręcenie się w głowie to częsta dolegliwość, pojawiająca się przy pionizacji ciała. Jeśli jednak szybko nie ustępuje, może świadczyć o łagodnych lub poważniejszych schorzeniach, czego nie wolno ignorować.

Jakie ćwiczenia na łóżkowe zawroty głowy możesz stosować? Warto wiedzieć, że przed podjęciem decyzji o wykonywaniu treningu, mającego na celu uporanie się z kręceniem w głowie, najlepiej najpierw zasięgnąć rady u specjalisty. Lekarz podpowie, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie skuteczne, a z których lepiej zrezygnować.

Zobacz też: Kręgosłup - budowa, oznaczenia kręgów, choroby

Ćwiczenia na zawroty głowy od kręgosłupa

Ćwiczenia na zawroty głowy od kręgosłupa mogą okazać się pomocne dla osób zmagających się z bólem i związanymi z nim zaburzeniami równowagi. Na tego typu dolegliwości szczególnie narażone są osoby często spędzające czas przy komputerze, pracujące w pozycji siedzącej i unikające aktywności fizycznej.

Ćwiczenia szyi przy zawrotach głowy to:

  • ćwiczenia rozciągające (np. skłony głowy w przód i wyprost, skłony głowy w bok czy krążenia głowy),
  • ćwiczenia wzmacniające (np. dociskanie głowy w pozycji stojącej, dociskanie głowy do tyłu),
  • ćwiczenia motywujące.

Trzeba pamiętać, że w przypadku bólu w okolicach szyi i zawrotów głowy, problem zawsze należy skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem. Przy takich dolegliwościach konieczne okazuje się wykonanie badań, takich jak morfologia krwi i tomografia komputerowa głowy czy RTG, umożliwiające ocenę schorzeń poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Zobacz wideo Sprawdź:

Ćwiczenia oddechowe na zawroty głowy

Ćwiczenia oddechowe na zawroty głowy są doskonałą pomocą dla osób, mających problem z brakiem snu, długotrwałym przemęczeniem czy frustracją, mogącymi przyczyniać się do zaburzeń równowagi. Silny stres często odpowiada za zawroty głowy, a w takim przypadku pomocne okazują się ćwiczenia oddechowe.

Aby je rozpocząć, najpierw usiądź wygodnie, rozluźnij mięśnie i przymknij oczy. Powietrze wdychaj nosem i wypuszczaj je ustami. Pamiętaj o wypychaniu okolic brzucha podczas wdechu (pracuj przeponą i mięśniami brzucha), powietrze powinno być spychane do niższej części płuc. Pozwól sobie zatrzymać na chwilę oddech, rozpocznij liczenie do pięciu i zrób powolny wydech. Rozluźnij przy tym tułów, brzuch i barki. Twój oddech powinien być głęboki i swobodny.

Więcej o: