Zanim zastanowimy się nad tym, co powoduje zawroty głowy po przebudzeniu, powinniśmy krótko scharakteryzować samo zjawisko. Mówimy tu przede wszystkim o pozbawieniu komfortu wskutek wrażenia wirowania, kołysania i utraty równowagi, które odczuwa dana osoba. Ma się w przypadku ich wystąpienia wrażenie, że świat wokół wiruje lub też, że samemu jest się wprawionym w ruch kołowy.
W praktyce jest to dość powszechne zjawisko, które powodowane jest przez liczne przyczyny. Tylko niektóre z nich związane są z groźnymi chorobami. Szacuje się, że problem ten dotykać może nawet 10 proc. populacji. Przy tym częstotliwość i powszechność jego występowania zwiększają się wraz z wiekiem. Po 65. roku życia przypadłość ta doskwiera nawet 30 proc. populacji. Z reguły zawroty głowy są problemem, który pojawia się w związku z nagłą pionizacją ciała lub wstawaniem po długotrwałym leżeniu. Jeśli takie trudności pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszą im dodatkowe objawy, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jest inaczej - powinniśmy zgłosić się do specjalisty po to, by została nam postawiona diagnoza.
Inaczej jest wtedy, gdy nie chodzi o pionizację. Co oznaczają zawroty głowy po przebudzeniu w pozycji leżącej? Wówczas przyczyną mogą być łagodne położeniowe zawroty głowy. Inaczej nazywa się je ''łóżkowymi''. Mają one charakter błędnikowy i mogą pojawiać się przy przekręcaniu z boku na bok. Wystąpieniu tej przypadłości towarzyszą nudności, niekiedy nawet wymioty. Istotne jest to, że chorzy niekiedy odczuwają też lęk przed położeniem się spać i występującymi objawami choroby.
Dlaczego pojawiają się zawroty głowy po przebudzeniu? Przyczyny mogą być mniej lub bardziej groźne. Do tych, których najbardziej się obawiamy, należą przede wszystkim:
Zdecydowanie częściej chodzi o schorzenia takie, jak:
Bardzo istotna jest częstotliwość, z jaką pojawia się omawiana przypadłość. Zwłaszcza codzienne zawroty głowy po przebudzeniu mogą i powinny budzić niepokój. Dalsze działania powinny być uzależnione od wizyty u lekarza rodzinnego, który ewentualnie skieruje nas do specjalistów. Zwykle chodzi o interwencję neurologa lub laryngologa.
Co zrobić, by przestały nam doskwierać zawroty głowy po przebudzeniu? Leczenie poszczególnych jednostek chorobowych, którym mogą towarzyszyć takie objawy, musi się odbywać pod nadzorem lekarzy. Nie ma tu miejsca na samowolne działania. Oczywiście w wielu przypadkach można pokusić się o łagodzenie skutków zawrotów głowy. W tym celu można praktykować choćby:
Zobacz też: Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?