Aparat CPAP - podstawowe urządzenie do leczenia bezdechu sennego. Co warto wiedzieć?

Aparat CPAP to podstawowe urządzenie wykorzystywane w przypadku obturacyjnego oddechu sennego. Od jego skuteczności zależy to, czy ta niebezpieczna choroba dalej będzie nam zagrażać. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Aparat CPAP - co to jest?

Czym jest aparat CPAP? Najpierw warto rozwinąć sam skrót: Continuous Positive Airway Pressure, czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Bezdech senny jest trudnym do pokonania schorzeniem, które bardzo negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie, sprzyja także groźnym chorobom takim, jak zawał, udar lub nadciśnienie tętnicze. Problem polega na nie dość dobrym natlenieniu organizmu podczas snu. Przez to pojawiają się nagłe wybudzenia, nieregularne chrapanie, później zaś zmęczenie i bóle głowy. Aparat CPAP to urządzenie składające się z maski zakładanej na czas snu i pompy wytwarzającej niskie dodatnie ciśnienie. Ciśnienie to sprawia, że drogi oddechowe pozostają przez cały czas drożne.  

Aparat do bezdechu sennego - jak działa?

W jaki sposób działa aparat do bezdechu sennego? Samo urządzenie jest nowatorskim narzędziem leczenia bezdechu, który czasem wymaga też interwencji ortodontycznej lub chirurgicznej. Jego zaletą są niewielkie rozmiary, bezpieczeństwo i bezinwazyjny sposób działania. Pompa jest połączona z maską przy pomocy plastikowej rurki. Sposób jego działania jest prosty - warto jednak pamiętać, że sama wartość ciśnienia może być różna. Uzależnia się ją od stanu zdrowia pacjenta. Szczegółowe zalecenia w tej mierze powinien wydać lekarz.     

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Aparat do bezdechu: co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy aparat do bezdechu powinien być używany? Jego stosowanie z reguły rekomenduje się wtedy, gdy przerwy w oddychaniu bywają dłuższe od 10 s. Kolejnymi powodami sięgnięcia po to urządzenie są typowe konsekwencje bezdechu sennego z sennością, bólami głowy, drażliwością i problemami z koncentracją. Decyzję podejmuje się po postawieniu diagnozy lekarskiej. Polega ona przede wszystkim na badaniu polisomnograficznym. Odbywa się ono przez całą noc w ten sposób, że pacjent podłączony jest do czynników badających różne aspekty snu. Chodzi o chrapanie, przepływ powietrza, tętno, wysycenie krwi tlenem czy ruchy kończyn.  

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów aparatów CPAP. Wśród nich mamy przede wszystkim:

  • typowy aparat CPAP - składający się z pompy, rurki i maski. Istnieje tu możliwość dopasowania ciśnienia dla potrzeb chorego. Maska może zakrywać nos i usta, ale trzeba ją właściwie dopasować do kształtu i wielkości twarzy. Istnieją modele z funkcją RAMP, które stopniowo zwiększają ciśnienie i ułatwiają sprawne zasypianie
  • aparat AutoCPAP - działa w taki sposób, że ciśnienie regulowane jest w sposób automatyczny. W jego przypadku następuje automatyczna reakcja na epizody bezdechu sennego. Wtedy, gdy problemy z bezdechem nie występują, urządzenie samo obniża ciśnienie
  • aparat BiPAP - rozróżnia fazy wdechu i wydechu, dopasowując do nich ciśnienie powietrza. Podkreśla się, że korzystnie wpływa to na skuteczny przebieg leczenia 

Aparat CPAP - cena. Ile może kosztować urządzenie?

Ile kosztuje aparat CPAP? Cena urządzenia uzależniona jest od jego typu, stopnia zaawansowania i marki producenta. Niestety, ale trzeba się przygotować na dość znaczny wydatek. W przypadku najtańszych modeli na stałe ciśnienie trudno jest o koszt niższy od 2,5 tys. zł. Oczywiście aparaty o zwiększonej liczbie funkcji lub produkowane przez renomowane firmy mogą kosztować nawet ponad dwa razy więcej. 

Zobacz też: Dlaczego chrapiemy? Sposoby na pozbycie się chrapania

Więcej o: