Jakie są objawy czerniaka? Przede wszystkim warto znać kilka podstawowych faktów na temat samej choroby. Jest to nowotwór złośliwy, który pochodzi z komórek barwnikowych. Najczęściej występuje na skórze, znacznie rzadziej bywa umiejscowiony np. na błonach śluzowych lub gałce ocznej. Nawet co dwudziesty nowotwór skóry to właśnie czerniak. Niestety, ale w Polsce wzrasta ilość przypadków zachorowań na czerniaka. Co do zasady warto wiedzieć o tym, że nowotwór ten:
Jakie są objawy czerniaka? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że pewność co do charakteru zmiany można mieć tylko po wizycie u specjalisty i przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Co jednak powinno niepokoić i zachęcić do szukania pomocy u lekarza? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
Jednym z objawów bywa też powiększenie węzłów chłonnych. Dotyczy to węzłów w okolicy, w której pojawił się nowotwór.
Co może sprzyjać temu, aby pojawił się czerniak? Jasny fenotyp skóry bywa jednym z czynników ryzyka. Poza nim wyróżnia się tu m.in.:
Jakie rokowania może dawać wczesny czerniak? Szybkie rozpoznanie jest w tym przypadku szczególnie istotne. Rokowania w przypadku czerniaka są w szczególności uzależnione od głębokości nacieku i stopnia jego zaawansowania klinicznego. W przypadku grubości naciekania ok. 1 mm wyleczalność to nawet 90 do 100 proc.
Jakie są rodzaje czerniaka? Warto wiedzieć o tym, że takie nowotwory mogą przybierać różne postaci. Do najważniejszych należą:
Istotne jest również to, że czerniak wcale nie musi być ciemny. Niekiedy pojawia się także w postaci bezbarwnikowej, czyli amelanotycznej.
Czym wyróżnia się czerniak guzkowy? Melanoma malignum nodularis pojawia się u 10 do 15 proc. osób, które chorują na czerniaka. Wyróżnia go wyraźnie większa agresywność. Jednocześnie przyrasta grubość zmiany i zwiększa się jej powierzchnia. Dodatkowo czerniak guzkowy ma dużą zdolność do wytwarzania przerzutów. Najczęściej pojawia się na karku, skórze głowy lub górnej części pleców. Najczęściej ma wygląd wyniosłego guzka o czarnym zabarwieniu i szybkim przyroście powierzchni.
Zobacz też: Rak skóry i czerniak to nie to samo. Czasem niepozorna zmiana zapowiada poważne problemy [ZDJĘCIA]