Czym przejawia się przepuklina kręgosłupa lędźwiowego? Objawy to bardzo szeroki zestaw rozmaitych symptomów. Wiele zależy od zaawansowania schorzenia, wielkości przepukliny i tego, które struktury podlegają uciskowi. Warto wiedzieć, że dyskopatia lędźwiowa jest jedną z najczęstszych - odnotowuje się ją nawet w 70 proc. przypadków. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego w kierunku rdzenia kręgowego i struktur znajdujących się w kanale kręgowym. Dochodzi do ucisku i podrażnienia nerwów.
Objawy mogą być zróżnicowane, ale tylko w niewielkiej liczbie przypadków schorzenie pojawia się bezobjawowo. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na:
Jakie czynniki sprzyjają powstaniu dyskopatii odcinka lędźwiowego? Najczęstszymi powodami jej wystąpienia są urazy, częste przeciążenia, nadwaga i siedzący tryb życia. Czasem sprzyjają też nagłe zmiany masy ciała i stres. Warto pamiętać, że ryzyko tej przypadłości zwiększa się po 35. roku życia. Dwukrotnie częściej cierpią na nią mężczyźni.
Czym grozi nieleczona przepuklina kręgosłupa lędźwiowego? Bez podjęcia terapii stan chorego będzie się pogarszał w wyniku coraz ostrzejszych objawów choroby. Ich nasilenie to z kolei pewność tego, że osoba nimi dotknięta będzie coraz mocniej wyobcowana ze swojego otoczenia. Jej funkcjonowanie na dotychczasowym poziomie przestanie być możliwe.
Jak powinny wyglądać ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy? Przepuklina wymaga dużej dozy ostrożności. Po jej zdiagnozowaniu bardzo ważne jest wystrzeganie się ćwiczeń, które mogłyby pogłębić objawy. Przy ostrym bólu bezinwazyjne leczenie polega na oszczędzaniu się i leżeniu na plecach z poduszką pod kolanami. Po ustaniu najbardziej przykrych objawów odbywa się etap fizjoterapii. Konieczny jest tutaj udział specjalisty, który będzie kontrolował wdrażanie odpowiednich ćwiczeń. Ich istotą powinno być działanie sprzyjające wzmocnieniu mięśni grzbietu, ale też pośladków i brzucha. Dobre rezultaty dają też ciepłolecznictwo, laseroterapia i masaże.
Zobacz też: Wypadnięcie dysku - leczenie domowe, objawy, ćwiczenia
Przepuklina odcinka lędźwiowego wymaga też często farmakoterapii. W ramach terapii stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się też środki rozluźniające mięśnie. Czasem wykorzystywane bywają także plastry lecznicze. W szczególnie trudnych przypadkach do źródła bólu podawane są zastrzyki nadtwardówkowe. Ich zadaniem jest m.in. zmniejszenie obrzęków, poprawienie krążenia i łagodzenie stanów zapalnych.
Kiedy niezbędna staje się operacja przepukliny kręgosłupa lędźwiowego? Interwencja chirurgiczna jest konieczna w stosunkowo niewielkiej liczbie przypadków. 90 proc. dyskopatii udaje się leczyć bez operacji. Nawet wtedy, gdy konieczne jest sięgnięcie przez lekarzy po skalpel, zwykle usunięcie przepukliny nie powoduje powikłań. Potrzeba od 24 do 48 godz. na to, żeby pacjent mógł zostać wypisany do domu. Następnie przez sześć tygodni osoba taka musi się oszczędzać, unikając gwałtownego schylania się lub dźwigania ciężarów.
Zobacz też: Ból kręgosłupa piersiowego. Jakie ćwiczenia mogą pomóc uporać się z bólem?