Na czym polega wypadnięcie dysku? Objawy sprowadzają się przede wszystkim do bólu promieniującego, który odczuwalny jest ze strony kręgosłupa. Inną nazwą tej choroby jest właśnie przepuklina kręgosłupa. Właśnie ogólny i niespecyficzny charakter najważniejszego objawu sprawia, że wypadnięcie dysku nie jest łatwe do zdiagnozowania. W podobny sposób przedstawiają się symptomy innych schorzeń.
Samo wypadnięcie dysku jest postrzegane w nieco niewłaściwy sposób. Problem dotyczy krążków międzyżebrowych, które mają działanie amortyzacyjne. Zawarte w nich półpłynne jądro miażdżyste może wysunąć się poza przestrzeń międzykręgową. Skutkiem jest nacisk na rdzeń kręgowy lub znajdujące się tutaj nerwy. Ponad 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego, ale przepuklina kręgosłupa może się zdarzyć gdziekolwiek (nierzadkie są też przypadki wypadnięcia dysku na odcinku szyjnym).
Jak manifestuje się wypadnięty dysk? Objawy mogą być różne w zależności od tego, gdzie umiejscowiona jest przepuklina kręgosłupa. Warto pamiętać o tym, że:
Dlaczego pojawia się przepuklina kręgosłupa i ile boli wypadnięcie dysku? Przyczyny tego schorzenia mogą być różne. Dźwiganie zbyt dużych ciężarów ma na nie wpływ, ale też niewłaściwie dobrane treningi, unikanie uprawiania sportu lub częsta praca w pozycji siedzącej (zwłaszcza niewłaściwej). Czas odczuwania bólu i dyskomfortu uzależniony jest w dużej mierze od tego, jak bardzo poważny jest uraz. Kluczowe znaczenie ma szybkość reakcji. Dlatego podejrzenie wypadnięcia dysku powinno nas zmusić do szybkiego udania się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań.
Jak leczy się wypadnięty dysk? Nastawianie polega przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni pleców. Nie manipuluje się przy tym samym dyskiem, jak czasem potocznie rozumie się taką terapię, ale zleca odpoczynek, unikanie forsowania się i specjalistyczne ćwiczenia. Współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą w wielu przypadkach daje bardzo dobre efekty i pozwala wrócić do normalnego funkcjonowania. Często pierwszy etap dbania o kręgosłup po wypadnięciu dysku jest związany z przyjmowaniem przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych. Podaje się je po to, by łatwiej było przetrwać pacjentowi okres najbardziej dotkliwego odczuwania symptomów bólowych.
Na szczęście sama operacja jest koniecznością w bardzo nielicznych przypadkach. Wskazaniami do niej są znaczna przepuklina i pęknięty dysk. Podobnie jest w przypadku powikłań takich, jak opadająca stopa, nietrzymanie moczu czy stolca.
Jak leczyć wypadnięcie dysku? Ćwiczenia są jedną z podstawowych metod radzenia sobie z tą przykrą przypadłością. W leczeniu domowym wypadnięcia dysku przede wszystkim pomocne są zmiana trybu życia, diety na zdrowszą i kształtowanie prawidłowych nawyków podczas spania. Chodzi o pozycję leżącą na boku z poduszką pomiędzy nogami. Należy wzmocnić przy tym ''gorset mięśniowy'', czyli ćwiczenia pleców i brzucha. Zaleca się więc pilates, ćwiczenia z piłką, przeprost w pozycji leżącej czy stojącej.
W przypadku problemów z bólem możemy również stosować środki domowe. Chodzi między innymi o okłady z lodem. Działanie przeciwzapalne ma także spożywanie kurkumy z miodem.
Zobacz też: Maść końska: z czego się składa. Kiedy warto sięgać po maść końską