Chondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie

Co to jest chondromalacja rzepki? To jedno ze schorzeń kolan, któremu szczególnie warto się przyjrzeć. Może dojść do poważnego uszkodzenia tej kości i dużych problemów z chodzeniem.

Co to jest chondromalacja rzepki?

Co to jest chondromalacja rzepki? Terminem tym określa się uszkodzenie chrząstki znajdującej się pod rzepką. Warto zaznaczyć, że ma ona bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o amortyzację wstrząsów. Chondromalację rzepki zaliczamy do grona chondropatii, czyli schorzeń dotyczących chrząstki.  

Jakie objawy towarzyszą chondromalacji rzepki? Przede wszystkim odczuwalny jest ból kolana. Jego nasilenie nie jest jednolite, ale charakterystycznie zwiększa się podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Niekiedy tępy ból pojawia się przy innych czynnościach takich, jak klękanie, kucanie, siedzenie ze zgiętymi kolanami przez dłuższy czas. Mniej istotnymi symptomami chondromalacji rzepki mogą być - przeskakiwanie i blokowanie w kolanie, trzeszczenie i pojawienie się opuchlizny. 

Co sprzyja wystąpieniu chondromalacji rzepki? Czynnikiem ryzyka mogą być:

  • wiek - problem szczególnie często dotyka młodzieży i młodych osób dorosłych
  • płeć - anatomia kobiecego ciała sprawia, że to panie są dwukrotnie bardziej narażone na chondromalację rzepki
  • urazy i zwichnięcia rzepki
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • stany zapalne i działanie czynników biologicznych

Chondropatia 2 stopnia - charakterystyka

Czym charakteryzuje się chondropatia 2 stopnia? Schorzenie rzepki może mieć różne stopnie nasilenia. Na początku dochodzi jedynie do zmiękczenia rzepki. Nie posiada ona jednak żadnych ubytków. Chondropatia 2 stopnia to już zmiany o wiele bardziej zaawansowane. Na tym etapie badanie wykazuje owrzodzenia powierzchni chrząstki stawowej i podwyższoną echogeniczność, czyli zdolność struktury do odbijania fal dźwiękowych posiadających wysoką częstotliwość. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Czym się objawia chondromalacja 3 stopnia?

W jaki sposób choroba przebiega w kolejnych etapach? Chondromalacja 3 stopnia to już bardzo znaczne ubytki. W badaniu ultrasonograficznym obserwuje się ich sięganie aż do tkanki podchrzęstnej. Miejsca te cechuje również zwiększona echogeniczność. W 4 stopniu chondromalacja objawia się już ubytkami sięgającymi samej kości podchrzęstnej. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z brakiem chrząstki stawowej.  

Zobacz też: Torbiel Bakera - co to takiego? Skąd się bierze i jak wygląda jej leczenie?

Chondromalacja rzepki - czego nie wolno robić?

Czego nie wolno robić w przypadku chondromalacji rzepki? Jak zmniejszyć szansę jej pojawienia się? Przede wszystkim warto zrzucić zbędne kilogramy. Nadwaga może dodatkowo zwiększać obciążenie kolan i potęgować kłopoty. Profilaktyka obejmuje ćwiczenie mięśni czworogłowych uda i odwodzicieli, ćwiczenia zwiększające elastyczność i dobór butów, które są dobrze dopasowane i zapewniają właściwą amortyzację wstrząsów.  

Zobacz też: Endoproteza kolana. Kiedy i w jakich przypadkach jest wszczepienia?

Chondromalacja rzepki - leczenie. Jak wygląda terapia?

Jak wygląda terapia chondromalacji rzepki? Leczenie jest dobrane do stopnia zaawansowania choroby. Zwykle zwyrodnienia 1 i 2 stopnia leczone są zachowawczo. Stosuje się więc zastrzyki kolagenowe, leki przeciwbólowe i wykorzystuje fizjoterapię. Chodzi tutaj przede wszystkim o wzmocnienie mięśni, dlatego często wykorzystywane są również różnego rodzaju stabilizatory. Chondromalacja 3 i 4 stopnia jest powodem do leczenia operacyjnego. Mogą to być różne zabiegi włącznie z artroskopią, miejscowym wycięciem (abrazja) lub przeszczepami i wykorzystaniem endoprotez. 

Chondromalacja rzepki - ćwiczenia i dieta

Jak poradzić sobie z problemem takim, jak chondromalacja rzepki? Ćwiczenia i dieta mogą wspomóc leczenie. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to warto robić:

  • przysiady obunóż (pod warunkiem, że podłoże jest w pełni stabilne)
  • podskoki obunóż
  • przysiady na jednej nodze
  • podskoki na jednej nodze
  • chód po stabilnym i niestabilnym podłożu

W przypadku chondromalacji cenna jest właściwa dieta. Ważne jest dostarczanie organizmowi kolagenu. W jadłospisie powinny występować tłuste ryby morskie, oleje roślinne, siemię lniane, oliwa, chudy nabiał, produkty zbożowe i świeże warzywa i owoce.  

Chondromalacja rzepki - operacja. Cena zabiegu

Ile kosztuje operacja w przypadku chondromalacji rzepki? Cena zabiegu jest uzależniona od jego charakteru. W praktyce interwencje chirurgiczne mogą mieć tu różny charakter. Jednym z popularniejszych zabiegów jest artroskopia. Zapłacimy za nią ok. 6 tys. zł. 

Zobacz też: Szpotawe kolana: przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Więcej o: