Choroba Osgood-Schlattera. Przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Osgood-Schlattera to schorzenie głównie dotykające młodych chłopców, zaangażowanych w wyczynowe uprawianie sportu. Na czym polega i jak się ją leczy?

Jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej. Na czym polega?

Choroba Osgood-Schlattera to inaczej mówiąc jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej. Brzmi bardzo poważnie i tak właśnie jest. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się u bardzo aktywnych ruchowo chłopców w wieku między 10 a 15 rokiem życia. W tym okresie wielu młodzieńców chętnie uczestniczy w zajęciach związanych ze sportem, w tym z piłką nożną. Oni też bardziej narażeni są na wystąpienie choroby Osgood-Schlattera, która polega na powstaniu bólu w okolicy kolana, a także problemów z jego wyprostowaniem. Jest to efektem aseptycznego zapalenia guzowatości kości piszczelowej. Czym jest guzowatość? Otóż jest to wyczuwalne na wysokości poniżej rzepki zgrubienie kości piszczelowej, które jest miejscem przyczepu więzadła rzepki. 

Choroba Schlattera  - przyczyny występowania

Przyczyny pojawienie się choroby Schlattera nie są do końca zidentyfikowane. Zwraca się jednak uwagę, że zdecydowanie częściej ofiarami jej objawów są chłopcy. Ponadto chorobę tą wiąże się z przebytymi urazami i infekcjami. Zauważono także, że na chorobę zapadają częściej osoby aktywne fizycznie które trenują określone dyscypliny sportowe, stanowiące duże obciążenie dla kończyn dolnych (piłka nożna, lekkoatletyka). W okresie wzrostu guzowatość kości piszczelowej jest osłabiona i bardziej podatna na urazy związane z przeciążeniem, które generowane jest przez intensywne treningi. 

Zobacz też: Ortopeda - specjalista od narządu ruchu, który zajmuje się nie tylko leczeniem urazów. Kiedy warto się z nim skonsultować?

Choroba kolana Osgood-Schlattera. Objawy najczęściej występujące

Choroba kolana Osgood-Schlattera wywołuje określoną grupę objawów, których nie należy lekceważyć i warto skonsultować z lekarzem. Chorzy mogą uskarżać się na:

  • ból kolana, nasilający się po długim chodzeniu, bieganiu czy wchodzeniu po schodach
  • obrzęk i zaczerwienienie kolana
  • zwiększone napięcie mięśni nóg (szczególnie mięśnia czworogłowego uda).

Ból guzowatości piszczeli. Diagnoza i leczenie

Ból guzowatości piszczeli powinien każdorazowo skłonić nas do wizyty u lekarza. Ten na podstawie wywiadu może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kolana. W ten sposób ustalana jest ostateczna diagnoza. 

Leczenie choroby Osgood-Schlattera polega przede wszystkim na odciążeniu chorego stawu kolanowego. W tym celu pacjentowi zaleca się noszenie ortezy ograniczającej ruchy kolana. W przypadku, gdy tego rodzaju unieruchomienie okaże się niedostateczne, może zaistnieć konieczność założenia gipsu na minimum trzy tygodnie.

W leczeniu pomocne okazać mogą się także:

  • okłady z lodu i leki przeciwbólowe w celu ograniczenia dolegliwości bólowych i obrzęku
  • fizykoterapia przyspieszająca proces gojenia.

Martwica guzowatości piszczeli

Choroba Osgood-Schlattera zwana jest także martwicą guzowatości piszczeli. Jest to związane z tym, że w jej przebiegu układ naczyń krwionośnych jest nie dość wydajny, aby odżywić rozwijające się fragmenty kości. Bezpośrednim efektem tego jest ich niedokrwienie, a następnie postępująca martwica. Na szczęście schorzenie to jest całkowicie uleczalne, a po zakończeniu okresu dojrzewania nie pozostawia ono powikłań.

Zobacz też: Haluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia?

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: