Osteopenia. Choroba, która dotyka dzieci i dorosłych [diagnoza, leczenie]

Osteopenia to choroba kości, a dokładnie powodująca zmniejszenie gęstości mineralnej kośćca. Przeważnie dotyka dorosłych, ale coraz częściej pojawia się także u dzieci. Jak jej zapobiegać?

Osteopenia - objawy najczęściej występujące

Osteopenia jak już wyżej wspomniano to schorzenie powodujące zmniejszanie się gęstości mineralnej kości. Dzieje się to przy równoczesnym zachowaniu zdolności do właściwej mineralizacji. Często uważa się, że jej występowanie jest wczesnym etapem osteoporozy, jednak nie do końca jest to prawda, gdyż wielu pacjentów z osteopenią nie choruje w późniejszym etapie na osteoporozę. 

Jakie są objawy osteopenii? Na pierwszy rzut oka nie da się zobaczyć, że kości ulegają negatywnemu procesowi. Osteopenia nie daje też wyraźnych symptomów, które jednoznacznie wskazywałyby na to schorzenie. W niektórych przypadkach da się jednak zauważyć: obniżenie wzrostu, czy zgarbioną sylwetkę. Pacjenci cierpiący na osteopenię zazwyczaj nie deklarują występowania dolegliwości bólowych (z rzadka zgłaszają bóle kości lub kręgosłupa). Dlatego też choroba ta często ma utajony przebieg i pozostaje niezdiagnozowana do momentu przejścia w osteoporozę i wystąpienia pierwszego złamania.

Osteopenia - leczenie. Jak przebiega leczenie choroby?

Leczenie osteopenii sprowadza się głównie do prowadzenia zdrowego trybu życia opierającego się na umiarkowanej aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie. Czasem pacjenci kierowani są na fizjoterapię, która wzmacnia mięśnie i zapobiega powstawaniu urazów. Ze względu na to, że ryzyko takiego urazu jest stosunkowo niewielkie, w leczeniu osteopenii zazwyczaj nie stosuje się środków farmakologicznych. Jeśli natomiast choroba jest nasilona, lekarz może zalecić suplementację wapnia i witaminy D, a także w jednostkowych wypadkach - leczenie bisfosfonianami

Bardzo ważnym elementem w leczeniu osteopenii jest zbilansowana dieta. W celu jej wdrożenia warto skonsultować się z dietetykiem, który w odpowiedni sposób ułoży jadłospis. Znajdzie się w nim więcej produktów bogatych w wapń i witaminę D. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, aby w diecie znalazły się m.in.:

  • odpowiednio zmineralizowana woda,
  • fasola,
  • szpinak,
  • brokuły,
  • ryby
  • nabiał. 

Pacjentom zaleca się ograniczenie lub rezygnację z kawy, alkoholu i tytoniu. Te produkty wpływają  negatywnie na proces przyswajania witaminy D oraz gospodarkę wapniową organizmu.

Zobacz wideo Wapń: niedoceniany sojusznik twojego zdrowia. Potrzebuje go serce i układ nerwowy

Osteopenia okołostawowa: czynniki ryzyka

Podobnie jak w przypadku osteoporozy tak przy osteopenii okołostawowej występuje szereg czynników ryzyka zwiększających szansę wystąpienia tego schorzenia. Do najczęściej wymienianych należą:

  • płeć - kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie niż mężczyźni
  • wiek powyżej 50 lat,
  • przedwczesne wejście w okres menopauzy,
  • brak aktywności fizycznej,
  • dieta uboga w wapń i witaminę D
  • uwarunkowania rodzinne.

Osteopenia. Ćwiczenia, które warto wykonywać

W przypadku osób ze zdiagnozowaną osteopenią niezwykle istotne jest zachowanie sprawności fizycznej i regularna, umiarkowana aktywność. Ćwiczenia przy osteopenii należy wykonywać na miarę swoich możliwości i z dużym skupieniem. Oto kilka ich przykładów:

  • stań przy ścianie; ręce na wysokości klatki piersiowej oprzyj o ścianę, nogi w rozkroku; powoli stań na palcach i staraj się maksymalnie unieść głowę do sufitu; utrzymaj przez chwilę pozycję, a następnie wróć; wykonaj dwie serie po 10 powtórzeń
  • stań w rozkroku; przed sobą połóż stopień; zadanie polega na powolnym wchodzeniu na stopień naprzemiennie, a następnie wspięciu na palce nogi, na której stoisz; utrzymaj pozycję, a następnie wróć i powtórz drugą nogą; wykonaj dwie serie po 10 powtórzeń
  • połóż się bokiem na macie, podeprzyj na przedramieniu; nogi wyprostowane i złączone; następnie unieś nogę znajdującą się na górze tak, aby pozostała prosta w kolanie; wykonaj dwie serie po 10 powtórzeń i zmień nogę.

Zobacz też: Masaż klasyczny: na czym polega, techniki masażu klasycznego

Więcej o: