Zabieg, który może opóźnić menopauzę nawet o 20 lat. Lekarze mają nadzieję, że poprawi jakość życia milionów kobiet

Brytyjscy lekarze wiedzą, jak opóźnić menopauzę nawet o 20 lat. Proponują prosty zabieg, który może uchronić kobiety przed uciążliwymi skutkami menopauzy i pomóc im zachować zdrowie na dłużej.
Zobacz wideo

Menopauza to nie tylko takie uciążliwości, jak uderzenia gorąca, zmienne nastroje, pogorszenie samopoczucia, obniżenie libido. To również pogorszenie stanu zdrowia. Wraz z końcem ochrony estrogenowej zwiększa się ryzyko rozwoju osteoporozy, chorób serca, a później także demencji. Dziś wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą, aby opóźnić lub złagodzić menopauzę, jednak nie u wszystkich osób może być zastosowana. Brytyjscy lekarze mają na to odpowiedź. Opracowali procedurę medyczną, która opóźnia menopauzę nawet o 20 lat.

Na czym polega zabieg?

Najpierw pobiera się od miesiączkującej jeszcze kobiety fragment zdrowej tkanki jajnika, dzieli na mniejsze kawałki i zamraża. Potem, za mniej więcej 10 lat, gdy kobieta zaczyna wchodzić w okres menopauzy, taką tkankę rozmraża się i wszczepia w wybrane miejsce. Najlepiej, aby była to pacha lub inny, dobrze ukrwiony zakamarek. Taka tkanka, jeżeli się przyjmie, zaczyna stymulować produkcję hormonów płciowych, co powstrzymuje menopauzę. Tego typu zabieg wykonano już z powodzeniem u dziewięciu kobiet w wieku od 22 do 36 lat, które obawiały się że, podobnie jak ich matki, będą ciężko przechodzić menopauzę.

To pierwszy tego typu projekt na świecie, w którym stosuje się procedurę zamrażanie tkanki jajników w celu opóźnienia menopauzy

- powiedział dziennikarzom "Sunday Times" dyrektor medyczny kliniki, w które dokonuje się tej operacji, Yousri Afifi. Jak do tej pory, zamrażanie jajników pobranych od młodych kobiet służy zapewnieniu im płodności po procedurze np. chemioterapii. Po zakończeniu leczenia jajnik jest ponownie wszczepiany, co umożliwia kobiecie zajście w ciążę. Natomiast zamrażanie fragmentów jajnika w celu opóźnienia przekwitania do tej pory nie było nigdzie stosowane.

Jak długo wszczepiona tkanka jajnika jest w stanie powstrzymywać menopauzę? To zależy od wieku kobiety w momencie pozyskiwania tkanki. W przypadku, gdy zamrażany fragment jajnika pobierany jest,  gdy kobieta ma nie więcej niż 25 lat i wszczepiony tuż przed menopauzą, przekwitanie przesuwa się nawet o 20 lat. Natomiast tkanka pobrana później, kiedy kobieta ma około 40 lat, opóźnia menopauzę już tylko o 5 lat.

To może być rewolucja

Procedura wzbudza jednak kontrowersje. Od lat wiadomo, że przeszczepy jajników mogą pomóc w przywróceniu odpowiedniego stężenia hormonów płciowych w organizmie, ale nie wiadomo, czy jest to procedura bezpieczna i w pełni skuteczna. To będzie jasne dopiero za kilka, a może nawet za kilkadziesiąt lat.

Ale jednocześnie może także zrewolucjonizować podejście do raka, zmienić funkcje poznawcze kobiet, pomóc w zapobieganiu chorobom związanym z podeszłym wiekiem. Ponadto - co podkreślają lekarze - przeszczepione tkanki w razie komplikacji można w każdej chwili usunąć.

Pomysłodawcy podkreślają także, że przeszczepy jajnika mają więcej zalet. Zmniejszają koszty leczenia objawów menopauzy i chorób z nią powiązanych, takich jak osteoporoza oraz choroby serca. Ponadto, może to być jedna z metod sterowania płodnością. 

Jeden z twórców metody, prof. Simon Fishel, zajmujący się zagadnieniami płodności, ma nadzieję, że opracowana przez jego zespół procedura poprawi jakość życia milionów kobiet, które doświadczają skutków menopauzy. Jak na razie operacja jest droga, kosztuje od siedmiu do 11 tysięcy funtów, a poddaje się jej kobiety powyżej 40. roku życia i dostępna jest wyłącznie w klinice w Birmingham.

Źródło: The Guardian, CBS

Więcej o: