Andropauza (męskie przekwitanie): objawy. Jak łagodzić symptomy andropauzy

Andropauza (męskie przekwitanie) to naturalny proces, związany z upływem lat, wywołany spadkiem poziomu androgenów w organizmie. Wiąże się kilkoma dokuczliwymi dolegliwościami, ale nie oznacza końca płodności. Czym objawia się andropauza?

Andropauza - co to jest męskie przekwitanie?

Andropauza, według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Starzeniem się Mężczyzn, to zespół objawów psychofizycznych i biochemicznych, które są naturalnym etapem procesu starzenia się i związane są ze spadkiem stężenia hormonów w organizmie, przede wszystkim androgenów. Nie jest to proces gwałtowny, lecz zazwyczaj łagodny, czasem ledwo zauważalny. Chociaż nie jest to regułą i zdarza się, że mężczyzna ciężko przechodzi ten okres.

Andropauza (męskie przekwitanie) - kiedy się pojawia? Jakie są objawy andropauzy?

Pierwsze zmiany w układzie hormonalnym mężczyzn można zauważyć już około 30-35 roku życia. Stopniowo zmniejsza się poziom testosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), a także tyroksyny (hormon tarczycy), hormonu wzrostu, czynnika wzrostowego IGF-1 i melatoniny. Uważa się, że andropauza rozpoczyna się około 45 roku życia.

Przebieg andropauzy i uciążliwość objawów w dużym stopniu zależą od stylu życia mężczyzny. Zatem, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie środków odurzających, brak ruchu fizycznego oraz niewłaściwa dieta to główne czynniki zaostrzające objawy andropauzy. Ponadto nasilenie symptomów menopauzy może wynikać z przechodzonych chorób oraz mieć związek z przyjmowanymi lekami. Tak więc andropauzę przyspieszają miażdżyca, nadciśnienie, kłopoty z gruczołem krokowym. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne oraz czynniki psychospołeczne.

Objawy andropauzy dotyczą zarówno strefy fizycznej, jak i psychicznej mężczyzny. Męskie przekwitanie oznacza zmniejszenie masy i siły mięśni oraz pojawienie się tkanki tłuszczowej, szczególnie widocznej na brzuchu. Sarkopenia, czyli utrata masy mięśniowej, spowodowana jest zmniejszeniem objętości pojedynczych włókien mięśniowych. Siła mięśni po 50. roku życia obniża się o około 1,5 procenta rocznie, a od 60. nawet o 3 procenty na rok. Oznacza to zmniejszającą się tolerancję na wysiłek.

Oprócz zmiany sylwetki pojawiają się także inne symptomy andropauzy. Przerzedzają się włosy. Dochodzi także do zmian strukturze tkanki kostnej, której grozi teraz nadmierna utrata wapnia, czyli osteoporoza i wiążące się z nią niebezpieczeństwo złamań. Pojawiają się bóle mięśni oraz bóle kręgosłupa.

Spadek naturalnej odporności organizmu grozi częstszymi infekcjami. Zmniejsza się także poziom libido oraz dochodzą nierzadkie zaburzenia erekcji. Pojawiają się do tego zaburzenia snu oraz nadmierna potliwość.

Zmienia się także psychika mężczyzny. Może w tym okresie być nadmiernie drażliwy, nerwowy, nadpobudliwy. Cechuje go zmienność nastrojów, skłonność do depresji i powiązane z tym obniżenie sprawności intelektualnej, zaburzenia pamięci oraz trudności z koncentracją.

Andropauza a zawroty głowy i uderzenia gorąca

Andropauza wpływa także na ogólny stan fizyczny organizmu, co może się wiązać, podobne jak przy menopauzie, z zawrotami głowy. Andropauza a uderzenia gorąca - ta przypadłość też nie omija przekwitających mężczyzn. Nadmierna potliwość bywa równie uciążliwa u mężczyzn w okresie przekwitania, jak u kobiet w czasie menooauzy.

Zobacz wideo

Andropauza a płodność

W przeciwieństwie do menopauzy, andropauza nie oznacza końca płodności. Może jednak znacznie obniżyć popęd seksualny i być przyczyną kłopotów z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Obniżenie sprawności seksualnej bywa ciężko przyjmowane przez mężczyzn. Tym bardziej wpływa to na ich nastrój psychiczny i powoduje nasilenie objawów.

Andropauza - leczenie

Oczywiście samego procesu starzenia się organizmu nie zatrzymamy, możemy go jednak spowolnić lub złagodzić objawy. I to nie tylko farmakologicznymi sposobami.

Na początek lekarze zalecają zmianę w trybie życia. Warto teraz przyjrzeć się swojej diecie oraz odrzucić nałogi. Objawy andropauzy nasilają się u palaczy tytoniu i u osób nadużywających alkoholu. To, co jemy na co dzień, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Czas na odrzucenie tłustych, ciężkostrawnych posiłków na rzecz diety z przewagą warzyw i owoców. Ponadto, ruch na świeżym powietrz oraz regularne ćwiczenia to podstawa lepszego samopoczucia.

Po sprawdzeniu poziomu androgenów w organizmie lekarz może zalecić terapię hormonalną. Należy także zadbać o zbadanie poziomu cukru we krwi oraz cholesterolu, gęstości kości oraz zrobić EKG. To wszystko w celu wykluczenia ewentualnych chorób, które mogą pogłębić objawy menopauzy, w tym miażdżycy lub cukrzycy.

Więcej o: