Nawet szczęściary, które bezkarnie mogły nie liczyć kalorii i pozostawały szczupłe, teraz szybko się zaokrąglają w niechcianych miejscach. Spadek nastroju lub jego wahania, uderzenia gorąca, zlewne poty, szczególnie nocą, trudności z zasypianiem, nieuzasadnione napady rozdrażnienia, niepokoju, czyli menopauza tuż tuż? To typowe objawy pojawiające się u kobiet nawet na 5 lat przed ostatnią miesiączką. Ich nasilenie jest różne i wielu sygnałów nie wolno z góry zrzucać na nadchodzącą menopauzę. Nie trzeba też cierpieć w samotności i czekać, aż to minie. Niestety, większość kobiet tak robi.
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
W życiu kobiety są takie okresy, gdy, chociaż nie jest chora, musi o siebie bardziej zadbać i być pod opieką lekarską. Większość pań to rozumie, np. wtedy, gdy oczekuje dziecka. Przed menopauzą wsparcie medycyny wydaje się w Polsce wciąż fanaberią, swoistą porażką, zbędnym luksusem, a nawet zagrożeniem (boimy się hormonów, chociaż i tak latami jesteśmy w ich władzy).
Ponad 90% kobiet mogłoby komfortowo, zachowując dobre samopoczucie, zdrowie i wygląd, przechodzić menopauzę z pomocą HTZ (więcej na ten temat) . Wciąż jednak decydują się na to nieliczne panie. Co gorsza, zrzucając wszystko na menopauzę, lekceważą objawy świadczące o problemach ze zdrowiem, wymagających interwencji lekarskiej. Obfite miesiączki mogą przecież także świadczyć o mięśniakach macicy czy innym problemie ginekologicznym, zlewne poty o zaburzeniach pracy tarczycy, trudności z wypróżnianiem - o chorobie układu pokarmowego, a zaburzenia snu - o depresji.
Daleko jeszcze do starości, ale nie jesteś już nastolatką, więc przegląd lekarski się przyda, nawet jeśli jesteś przekonana, że nie dasz się za nic namówić "na hormony".
Czytaj: badania dla dojrzałych
Pamiętaj, że nawet idealna dieta może jedynie łagodzić dolegliwości, ale nie rozwiąże radykalnie problemów. Stanowi ważne wsparcie w szczególnym okresie twojego życia, ale nie zdziała cudów.
HTZ nie jest dla ciebie? Zawsze możesz postawić na fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki kobiecych hormonów, łagodnie i powoli, ale jednak, wyrównujące niedobory w organizmie. Za ich najlepsze źródło uchodzi soja (to na niej opiera się wiele preparatów dostępnych w aptekach bez recepty). Stąd: mleko sojowe, serek tofu, makaron sojowy czy pasta natto są mile widziane w twoim menu. Nie dość, że poprawią nastrój, to mają dobry wpływ na wygląd skóry i włosów, a nawet poprawiają pamięć. Soja to fitoestrogenowa bomba, ale są i inne dobre źródła: rośliny strączkowe, szpinak, otręby owsiane, słonecznik, brokuły, szparagi.
Soja zawiera także wartościowe białka i wapń, a te są teraz bardzo potrzebne. Menopauza sprawia, że twoje zapotrzebowanie na wapń nie maleje, a zdolność jego przyswajania spada. Stąd - aby zaspokoić potrzeby organizmu, trzeba spożywać go więcej. Bywa nawet tak, że konieczna okazuje się suplementacja (wraz z witaminą D), ale o tej decyduje wyłącznie lekarz i proponuje ją, gdy zagrożenie osteoporozą staje się bardzo realne.
Wapń to nie tylko kości, ale także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Nie masz szans, by organizm był w niego prawidłowo zaopatrzony, jeśli cierpisz na niedobór witaminy D, bo bez niej nie przyswoisz tego biopierwiastka.
Najlepsze źródło witaminy to oczywiście promienie słoneczne, ale i morskie ryby. Te są niezwykle istotne w diecie kobiet dojrzałych także dlatego, że obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe, zapobiegające miażdżycy, wspierające pamięć... Ryby powinnaś jeść minimum 2 razy w tygodniu.
Czytaj:
Wszystko o wapniu - normy, zawartość w produktach, wpływ na zdrowie
Witamina D - wszyscy cierpimy na jej niedobór?
Jest wiele produktów, które mogą poprawić nastrój. Jeśli jednak stawiasz na słodycze, efekt będzie chwilowy, bo potem będziesz się zamartwiać potencjalną nadwagą. Na pewno potrzebujesz znakomitych źródeł witamin z grupy B i magnezu. Sporo ich w produktach pełnoziarnistych, ale nie tylko. Wybór jest spory, o czym możesz się przekonać dzięki naszej tabeli produktów z magnezem i raportowi o witaminach z grupy B .
Przydadzą ci się także źródła serotoniny , a także gotowa dieta na dobry nastrój .
To jasne - potrzebujesz błonnika, by posprzątać w jelitach. Z drugiej strony - jeśli będziesz spożywać produkty ciężkostrawne, trudne do "przerobienia" na każdym odcinku układu pokarmowego, błonnik nie pomoże. Także, jeśli przesadzisz z kalorycznością potraw. Zatem: poznaj najlepsze źródła błonnika, a potem obejrzyj nasze filmy. Pierwszy podpowie, jak jedząc usprawniać metabolizm, drugi, jak spalać tłuszcz, a trzeci - jak oszukać organizm i zjeść mniej bez głodzenia się.
Witamina C to nie tylko wsparcie odporności, ale także cenny przeciwutleniacz. Witaminy A potrzebują twoje oczy. Witamina E nieprzypadkowo nazywana jest witaminą młodości. Kolorowy talerz, pełen warzyw i owoców, jaja, kiełki, orzechy, migdały... Zdrowa dieta odmładza. Za duże uproszczenie? Możesz wesprzeć się nową piramidą żywieniową lub dietą przeciwnowotworową prof. Umberto Veronesi.
Oczywiście, potrzebujesz nie tylko witamin. Dostarczając organizmowi jego bogate źródła zapewniasz jednak i inne, potrzebne składniki, w tym sole mineralne.
Czytaj także:
Makroelementy i ich rola w organizmie
Mikroelementy niezbędne do życia
Szałwia łagodzi uderzenia gorąca i zmniejsza potliwość. Czerwona koniczyna jest równie dobrym źródłem fitoestrogenów, jak soja. Rumianek czy melisa pomagają się wyciszyć, uspokoić. Możesz też korzystać z mieszanek na konkretne dolegliwości (przepisy - tutaj) .
Nasycone tłuszcze (np. masło, czerwone mięso), proste cukry (przede wszystkim słodycze, białe pieczywo), sól, bardzo ostre przyprawy i używki - to najkrótsza lista twoich wrogów. Szkodzą zdrowiu, pogarszają samopoczucie. Im więcej ich w diecie, tym jesteś bardziej ociężała, opuchnięta, rozdrażniona, masz problemy ze snem. Brakuje ci energii, apetyt rośnie i waga także. Długowieczne i zdrowe kobiety do swojej diety nie zapraszają wrogów i rozumieją, że menopauza to jeszcze nie schyłek życia.