Uderzenia gorąca - to nie tylko menopauza

Uderzenia gorąca to dolegliwość, która najczęściej jest kojarzona z menopauzą, jednak może oznaczać również inne problemy zdrowotne. Napady gorąca mogą pojawiać się nie tylko u kobiet w okresie menopauzy, ale także u mężczyzn oraz osób w młodym wieku. Jakie objawy mogą towarzyszyć uderzeniom gorąca i co mogą oznaczać takie dolegliwości? Jak radzić sobie z nagłym uczuciem gorąca w okresie menopauzy?

Nagłe uczucie gorąca może mieć różne przyczyny, od tak prozaicznych jak stres czy zjedzenie ostrych potraw po poważne problemy zdrowotne. Możliwe przyczyny występowania uderzeń gorąca to:

  • Menopauza: to jedna z najczęstszych przyczyn występowania uderzeń gorąca. Najbardziej charakterystyczne objawy menopauzy to uczucie ciągłego zmęczenia, obniżenie odporności organizmu, suchość skóry, częste wahania nastroju, bezsenność, częste duszności, kołatanie serca oraz nadmierne pocenie się. Poza tym, miesiączki stają się nieregularne i z czasem coraz mniej obfite, aż całkowicie zanikają.
  • Cukrzyca: u chorych na cukrzycę może dochodzić do nagłego obniżenie poziomu cukru we krwi. Gdy poziom glukozy spadnie poniżej 70 mg/dl mówi się o hipoglikemii. Taki stan objawia się początkowo silnym głodem, uczuciem niepokoju, zaburzeniami widzenia, osłabieniem oraz nadmierną potliwością.
  • Ciąża: ze względu na gwałtowne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiet ciężarnych, przyszłe mamy często cierpią na napady gorąca. Dolegliwości mogą pojawiać się w czasie ciąży, ale również przez pewien czas po jej zakończeniu.
  • Choroby serca: podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz miażdżyca mogą powodować uderzenia gorąca, a także poważne konsekwencje, takie jak zawał.
  • Nadwaga: nadmierna waga powoduje podwyższenie poziomu estrogenów, co jest spowodowane zbyt wysokim poziomem tkanki tłuszczowej i może skutkować częstym odczuwaniem nadmiernego gorąca.
  • Rakowiak: jest to bardzo rzadki, ale poważny rodzaj nowotworu zlokalizowany najczęściej w obszarze jamy brzusznej. Jego objawami są między innymi uderzenia gorąca, przyspieszone tętno po jedzeniu lub spożyciu alkoholu oraz zaczerwienienie twarzy.

Na pojawianie się uderzeń gorąca mają wpływ także przyjmowane leki. Uczucie gorąca to niepożądany efekt zażywania wielu farmaceutyków. Jeżeli dolegliwość występuje często i jest bardzo uciążliwa, należy zgłosić się do lekarza w celu konsultacji. W razie konieczności należy wypróbować inne leki o takim samym działaniu.

Uderzenia gorąca - co robić?

Jeżeli uderzenia gorąca nie są objawem choroby, a na przykład menopauzy, są pewne sposoby na ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości. Ważna jest zbilansowana dieta, bogata w owoce, warzywa oraz ryby. Ograniczyć należy z kolei produkty mięsne, kawę oraz alkohol. Warto unikać także bardzo gorących i pikantnych potraw. Osoby palące papierosy powinny rzucić nałóg. W momencie, gdy czuje się nadchodzący napad gorąca najlepiej wypić co najmniej szklankę chłodnej wody i dobrze przewietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa. Istotne są także noszone ubrania. Najlepiej wybierać naturalne, oddychające tkaniny i niezbyt ciepłe ubrania.

Uderzenia gorąca zdarzają się również osobom w młodym wieku. Mogą one byc objawami takich choroby jak:

  1. Nerwica – do nerwic zalicza się zaburzenia lękowe, fobie oraz natręctwa, na skutek których pacjent odczuwa nieuzasadniony lęk przed konkretnymi przedmiotami lub sytuacjami. W takich sytuacjach lęk jest silny i nieadekwatny do stopnia zagrożenia, a często oprócz uczucia gorąca towarzyszą mu również problemy z oddychaniem, zaburzenia wzroku, zaburzenia słuchu, bóle głowy oraz poczucie ogólnego dyskomfortu.
  2. Schorzenia tarczycy - nadczynność tarczycy powoduje przyspieszenie tempa przemiany materii, co powoduje wytwarzanie zbyt dużej ilości ciepła. W związku z tym osoby cierpiące na nadczynność tarczycy często narzekają na to, że jest im zbyt ciepło i bardzo źle znoszą upały. Inne objawy nadczynności tarczycy to częste biegunki, nadmierna potliwość, nieuzasadniona utrata wagi, drżenie rąk, problemy z koncentracją, nerwowość, drażliwość oraz zły stan włosów i paznokci.
  3. Przedwczesna menopauza – zazwyczaj menopauza występuje u kobiet w wieku około 45 – 55 lat, jednak czasami z różnych względów pojawia się wcześniej. O przedwczesnej menopauzie mówi się, gdy występuje ona u kobiet młodszych niż 40 lat. Przedwczesna menopauza jest spowodowana najczęściej uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami nowotworowymi, przebytym usunięciem jajników, przebytą chemioterapią, wyniszczeniem organizmu, anoreksją, życiem w nadmiernym stresie, a także stosowaniem niektórych leków.
Więcej o: