Kłucie w okolicy serca – przyczyny
Przyczyn kłucia w okolicach serca może być wiele. Należy pamiętać, że serce nie jest położone, tak jak się powszechnie przyjęło, po lewej stronie ciała, ale bardziej pośrodku klatki piersiowej, a dokładniej za mostkiem. W związku z tym, kłucie w klatce piersiowej, zwłaszcza po lewej stronie niekoniecznie świadczy o problemach z sercem. Możliwe przyczyny odczuwania kłucia w okolicach serca to:
- Przeziębienie: przeziębieniu zazwyczaj towarzyszy kaszel, który, jeśli jest silny i trwa długo, może powodować drobne urazy włókien nerwowych. Wówczas chrząstki żebrowe są przeciążone i dochodzi do powstania stanu zapalnego wywołującego uczucie kłucia w sercu. W takiej sytuacji najważniejsze jest wyleczenie przeziębienia. W początkowej fazie najlepiej zostać w domu i wygrzać się, a jeśli domowe metody leczenia zawiodą, należy udać się do lekarza.
- Stres: życie w ciągłym stresie i przemęczenie powodują niedobory magnezu, a to z kolei może być przyczyną skurczów w klatce piersiowej. Aby zapobiegać takim dolegliwościom należy zadbać o to, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość magnezu, najlepiej połączonego z witaminą B (wtedy magnez najlepiej się wchłania). Poza tym, w miarę możliwości warto unikać stresu, a w trudnych sytuacjach starać się rozluźnić. Można na przykład zaczerpnąć świeżego powietrza, oddychać głęboko i zamknąć oczy na kilka chwil. Jeśli dolegliwości bólowe wywołane przez stres są silne i występują regularnie, można mówić o nerwicy serca. W przebiegu tej choroby oprócz bólu często występują takie objawy, jak zaburzenia lękowe, wybuchy płaczu oraz wybuchy złości.
- Urazy w okolicy żeber, urazy kręgosłupa: w przestrzeniach międzyżebrowych znajdują się drobne nerwy, które mogą ulec uszkodzeniu powodując bóle w okolicy klatki piersiowej. W przypadku urazów kręgosłupa, często występującym objawem jest również drętwienie ręki spowodowane uciskiem na nerwy. W takiej sytuacji konieczna jest odpowiednia diagnoza, do której zazwyczaj konieczne jest wykonanie badania RTG kręgosłupa.
- Intensywny wysiłek fizyczny: podczas aktywności fizycznej o dużej intensywności często dochodzi do przeciążenia mięśni, co skutkuje ich bólem. Dolegliwości bólowe mogą występować również w obszarze klatki piersiowej. Aby temu zapobiec, należy dostosować stopień trudności i intensywności ćwiczeń do swoich możliwości, na przykład zmniejszyć dystans biegu lub jego szybkość. Ból mięśni może złagodzić masaż albo ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.
- Jedzenie zbyt obfitych posiłków: przejadanie się powoduje przepełnienie żołądka, a co za tym idzie uciskanie przepony oraz kłucie w okolicy serca. W sytuacji, gdy zje się za dużo, najlepiej wstać i przejść się. Najzdrowiej natomiast unikać jedzenia ponad swoje potrzeby i możliwości.
Jeżeli ból w okolicy serca nie może wynikać z jednej z powyższych przyczyn, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ dolegliwości bólowe mogą świadczyć o chorobie serca. Zaniepokoić powinien także stan, w którym kłuciu w sercu towarzyszy uczucie duszności, gorączka, podwyższone ciśnienie albo gdy ból pojawia się w nocy.
Kłucie serca – inne przyczyny
W niektórych przypadkach kłucie w klatce piersiowej jest wynikiem choroby serca lub innego poważnego schorzenia. Podstawową chorobą, która wywołuje ból w okolicach klatki piersiowej jest choroba niedokrwienna serca. W przebiegu tej choroby dolegliwości pojawiają się w sytuacjach, gdy serce potrzebuje większej ilości tlenu, czyli na przykład podczas wysiłku fizycznego. Jeżeli powodem bólu jest właśnie choroba niedokrwienna, ból występuje przede wszystkim za mostkiem, skąd rozprzestrzenia się do rąk oraz żuchwy. Choroby tej nie należy bagatelizować i zaniedbywać jej leczenia, ponieważ może ona prowadzić do zawału serca.
Ból i pieczenie w obrębie klatki piersiowej może być spowodowany na przykład chorobami układu pokarmowego, takimi jak przepuklina rozworu przełykowego. Duszności, a także kłujący ból,mogą być wywołane przez odmę opłucnową, która występuje, gdy do jamy opłucnowej dostanie się powietrze. Inną możliwą przyczyną kłucia w klatce piersiowej jest zapalenie osierdzia. W przypadku tej choroby ból występuje za mostkiem skąd promieniuje na inne obszary. Pojawia się nagle i jest silniejszy podczas wykonywania głębokich wdechów.