Test wieku serca - dlaczego warto go wykonać?

Test wieku serca - to prosty test, który może nas uchronić przed udarem lub zawałem serca. Jak to możliwe, że na podstawie zebranych danych i naszego wieku, algorytm oceni ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego?

Wiek naszego serca zależy od tego, w jaki sposób, nie jak długo żyjemy. Wielu z nas wydaje się, że najczęstszą przyczyną śmierci są choroby nowotworowe. Częściej jednak ludzie umierają z powodu zawałów lub udarów. Wielu z tych zgonów można uniknąć - wystarczyłaby zmiana trybu życia. W większości przypadków bowiem zawały serca oraz udary zdarzają się u osób, które palą papierosy, piją alkohol, źle się odżywiają i nie są aktywne fizycznie.

Test wieku serca - na czym polega

W Wielkiej Brytanii oszacowano, że rocznie udary oraz zawały serca zabijają 84 tys. obywateli. U niemal 80 proc. osób można było temu zapobiec. Dlatego Public Health England zachęca do wykonywania specjalnie opracowanego testu wieku serca. Zaleca się, by do testu zasiadła każda osoba, która ukończyła 30. rok życia.

Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Jak to działa? Specjalny algorytm zbiera informacje na temat naszego wieku oraz naszych nawyków. Ocenia jaki jest wiek naszego serca względem naszego wieku metrykalnego. Należy odpowiedzieć na 16 pytań w języku angielskim. Warto znać swój aktualny poziom cholesterolu oraz wartość ciśnienia.

Test można odnaleźć na stronie: www.nhs.uk/oneyou/be-healthier/check-your-health/heart-age-test.

Dotychczas test rozwiązało 2 mln Brytyjczyków i jak się okazuje 78 proc. z nich ma serce starsze niż wskazywałaby na to ich metryka. 34 proc. z nich miało serce starsze o 5 lat, zaś 14 proc.o około 10 lat.

Badania wieku serca prowadzono również wśród Polaków (315 tys. osób w wieku 45-46 lat). Okazało się, że serca Polaków są średnio o 7 lat starsze od nich, zaś Polek o 4,2 lata.

Test wieku serca -  przed czym ostrzega?

Wykonanie testu wieku serca ma być sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy przez swój tryb życia mogą skazywać się na przyszły udar lub zawał serca. Jeżeli jest ono starsze niż my, zwiększa się ryzyko przedwczesnego zgonu.

U osób przed 75. rokiem życia można zapobiec wystąpieniu udaru czy zawału, zmieniając styl życia, badając się regularnie, jeśli jest taka potrzeba, przyjmując lekki na nadciśnienie oraz obniżając poziom cholesterolu 

Zawały są częste u osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i migotaniem przedsionków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na nie cierpi, dlatego kluczowe są regularne badania.

Może cię także zainteresować:

Wylew (udar krwotoczny mózgu): objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o: