Nowe badania: zachorowanie na grypę zwiększa ryzyko zawału aż sześć razy. Z jednym "ale"

Grypa może być śmiertelna w skutkach, ale przez to, że objawia się podobnie jak przeziębienie, wiele osób ją bagatelizuje. Najnowsze badania dowodzą, że bezpośrednio po zachorowaniu na grypę sześciokrotnie wzrasta ryzyko zawału serca.

O tym, że grypa może powodować szereg groźnych dla zdrowia powikłań, wiadomo od dawna. Jednak badania naukowców pod kierunkiem doktora Jeffrey'a Kwonga dowodzą, że ta choroba jest bardziej niebezpieczna niż dotąd sądzono.

Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że ryzyko wystąpienia ataku serca jest aż sześciokrotnie wyższe u osób, u których zdiagnozowano grypę. Z jednym zastrzeżeniem - ten stan utrzymuje się dokładnie przez tydzień. Później to ryzyko znacząco spada.

Eksperci stwierdzili to na podstawie analizy historii choroby pacjentów cierpiących na grypę, które zostały zebrane ze szpitali zlokalizowanych w najludniejszej prowincji Kanady - Ontario. 

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Przy okazji badacze stwierdzili, że inne choroby układu oddechowego też zwiększają tymczasowo ryzyko ataku serca, jednak nie w aż tak dużym stopniu. Wyniki swoich badań ze szczegółowymi wyliczeniami naukowcy opublikowali w "The New England Journal of Medicine".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Atak serca to niestety nie jedyny rodzaj powikłań uderzających w układ krążenia, których można się spodziewać po zachorowaniu na grypę. 

Jak informuje dr hab. n. med. Andrzej Ciszewski z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, grypa, która wywołuje powikłania w wielu narządach odległych, w przypadku samego serca i układu krążenia sprzyja nie tylko zawałom. - Może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta - wylicza.

Najlepsza ochrona

Co w takim razie robić, by się zabezpieczyć przed tymi konsekwencjami? Oprócz zdrowego trybu życia lekarze niezmiennie zalecają szczepienia, które mają za zadanie nie tylko uchronić przed zachorowaniem na grypę, ale właśnie przede wszystkim powikłaniami, przez które ta choroba jest tak groźna.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Grypa trafia prosto w serce. Jest się czego bać?

Zobacz też:

Więcej o: