Naukowcy ostrzegają: siedzenie 8 godzin dziennie zabija (dosłownie). Lista bezpiecznych aktywności, które możesz wdrażać od dziś

Spędzasz przynajmniej 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej i unikasz wszelkiej aktywności fizycznej? Jest zatem spore ryzyko, że niedługo... umrzesz. Takie wnioski opublikowano kilka dni temu w naukowym magazynie The Lancet. Jest rozwiązanie: 1 godzina aktywności dziennie. Przygotowaliśmy listę sportów, dostępnych dla każdej, początkującej osoby. Znajdź odpowiednią dla siebie.
Praca siedząca i brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, to większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Praca siedząca i brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, to większe ryzyko przedwczesnej śmierci. rys. Arkadiusz Gadaliński

Wszyscy wiemy, że brak aktywności fizycznej może powodować nadwagę, a w dalszej perspektywie otyłość. Teraz można także głośno powiedzieć: brak aktywności fizycznej zabija. I nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Żyj szybko, umrzyj młodo?

Norwescy naukowcy przebadali dane dotyczące ponad miliona osób ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej i Australii. Wyniki wskazują, że każdy, kto spędza przynajmniej 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej i unika ruchu, ma sporą szansę na przedwczesny zgon. Statyczny tryb życia ma bowiem wpływ na przedwczesne starzenie, pojawianie się wielu schorzeń, m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, depresji. W 2013 roku na całym świecie wydano 53,8 mld euro, lecząc choroby wynikające z braku ruchu. Kolejne badania wykazały, że jeszcze bardziej degradujące dla naszego zdrowia jest spędzanie czasu przed telewizorem. Biorąc pod uwagę, że Polacy spędzają dziennie średnio 93 minuty przed ekranem telewizyjnym i 8 godzin w pracy przy biurku, serwujemy sobie rzeczywistość godną marzeń dawnych gwiazd rocka: żyj szybko, umrzyj młodo.

Jest jednak ratunek. Ryzyko przedwczesnego zgonu znacząco się zmniejsza, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, nawet jeśli pracujemy przy komputerze na cały etat. Do tej pory specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendowali, aby w każdym tygodniu zarezerwować sobie przynajmniej 150 minut na aktywność fizyczną. American Heart Association zaleca 30 minut dziennie.

Norwescy naukowcy uważają jednak, że to stanowczo za mało. Przekonują, że minimalny próg to 60 minut aktywności dziennie. Dużo? Wcale nie! Główny autor badania prof. Ulf Ekelund z Norwegian School of Sports Sciences i Cambridge University przekonuje, że nie trzeba być typem sportowca, aby się ruszać. - Nie musisz uprawiać sportu ani chodzić na siłownię. Wystarczy marsz rano, w przerwie na lunch lub wieczorem. Możesz nawet rozdzielić go na kilka krótszych spacerów - tłumaczy. Warunkiem jest jednak, aby zachowywać przynajmniej umiarkowaną intensywność wdrażanego ruchu. Ekelund sugeruje, że maszerować powinniśmy z prędkością mniej więcej 5,6 km na godzinę, a jeśli wybierzemy rower, należy zachować stałą prędkość ok. 30 km na godzinę.

Bieganie z nadwagą Bieganie z nadwagą Fotolia

Brak ruchu gorszy niż otyłość!

To nie pierwsze badania w tym temacie, które opublikował prof. Ulf Ekelund. W 2015 roku wraz ze swoim zespołem dowiódł, że bardziej narażone na przedwczesną śmierć są osoby nieaktywne niż te, które mają nadwagę lub otyłość, za to regularnie uprawiają sport. Według autorów badania, gdyby mieszkańcy Europy częściej wdrażali do codzienności aktywność fizyczną, wskaźnik zgonów u osób w wieku średnim zmniejszyłby się o 7,5 proc.

Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2012 roku na choroby układu krążenia zmarło 174 tys Polaków. Z powodu choroby niedokrwiennej serca co roku umiera ponad 90 tysięcy Polaków, udarów mózgu - 35 tysięcy, miażdżycy - 30 tysięcy. W statystykach europejskich pod tym kątem przodujemy. Według specjalistów wielu z tych przypadków można byłoby uniknąć. Głównymi powodami pojawiania się chorób jest ich późna rozpoznawalność, stres, brak ruchu, niezdrowe nawyki żywieniowe.

Sport Sport rys. Arkadiusz Gadaliński

Aktywność fizyczna dla wszystkich

Aktywność fizyczna jest absolutnie dla każdego i nie trzeba być sportowcem, aby zadbać o swoją kondycję. Im większe dysfunkcje spowodowane brakiem aktywności, tym bardziej zalecane jest wdrażanie codziennego ruchu. Jesteś kompletnie bez formy? Oto kilka bezpiecznych sposobów, na spędzenie czasu aktywnie.

Jeśli do tej pory praktycznie nie wstawałeś z kanapy, nordic walking jest dla ciebie. Dzięki kijkom odciążasz stawy, a także angażujesz do pracy całe ciało.

ZOBACZ TEŻ: Nie wiesz jak zacząć? Kompendium wiedzy o nordic walking

Sport Sport rys. Arkadiusz Gadaliński

Jazda na rolkach

Jazda na rolkach to przede wszystkim świetna zabawa. Angażuje głównie uda i ramiona, a także brzuch i plecy.

Sport Sport rys. Arkadiusz Gadaliński

Jazda rowerem

Jazda rowerem to świetna forma spędzenia wolnego czasu, a przy tym doskonały sposób na rozruszanie ciała. To aktywność dostępna również dla osób z dużą nadwagą, a nawet otyłością.

Jeśli tylko masz możliwość, przemieszczaj się rowerem do pracy. W weekend zabieraj rodzinę na rowerowe przejażdżki. Zwiedzanie okolicy z pozycji rowerowego kierowcy to wspaniała przygoda.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto przesiąść się na rower?

Sport Sport rys. Arkadiusz Gadaliński

Pływanie

Jeśli masz dużą nadwagę, pływanie może okazać się dla ciebie obecnie najlepszą formą aktywności. Pływając, budujesz wydolność, wytrzymałość, wzmacniasz mięśnie całego ciała, a przy tym nie obciążasz stawów.

Jeśli nie potrafisz pływać, zapisz się na zajęcia z instruktorem.

ZOBACZ TEŻ: Co daje pływanie?

bieganie bieganie rys. Arkadiusz Gadaliński

Bieganie

Bieganie nie bez powodu stało się modne. To aktywność bardzo efektywna pod względem spalania kalorii, a także nie wymaga dużego wkładu finansowego.

Początkowo bieganie może być dla ciebie zbyt obciążające. Jeśli nie jesteś w stanie truchtać, maszeruj lub przeplataj marsz z truchtem. Z czasem, gdy twoja forma wzrośnie, skracaj czas marszu, na rzecz truchtu.

Więcej o: