Nerwica serca - przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica serca objawia się odczuwaniem silnego bólu lub kłucia w klatce piersiowej z jednoczesnym występowaniem napadów lęku. Rozwija się z powodu życia w długotrwałym stresie. Czym jest nerwica serca, jak ją leczyć, jak się objawia i jakie są przyczyny jej powstawania?

Nerwica serca jest odmianą nerwicy lękowej. Częściej dotyka osób młodych, choć nie jest to regułą. Rozwija się z powodu życia w długotrwałym stresie. Objawia się zaburzeniami ze strony układu krążenia oraz układu nerwowego. Oprócz fizycznych objawów, chory odczuwa również silny lęk i napięcie, wywołane złym samopoczuciem fizycznym. Zwykle ma wrażenie, że dopadł go zawał serca. Niektórzy są nawet przekonani, że umierają i wpadają wówczas w stany paniki. 

Nerwica serca - objawy


Do głównych objawów nerwicy serca należą:

  • dolegliwości bólowe i odczuwanie dyskomfortu w klatce piersiowej
  • kołatania serca
  • uczucie duszności
  • napady paniki
  • odczuwanie silnego lęku
  • poczucie szaleństwa, zbliżającego się zawału lub śmierci
  • drżenie kończyn lub całego ciała
  • nadmierna potliwość

Nie wszystkie te objawy występują u każdego jednocześnie. Najbardziej charakterystyczne dla nerwicy serca są właśnie dolegliwości w klatce piersiowej: mogą to być ukłucia, bóle, uciski, wrażenie tępego gniecenia. Pozostałe objawy są zwykle skutkiem takiego stanu. Niektórzy pacjenci chorujący na nerwicę serca narzekają na ataki kaszlu.

Do mniej znanych i rzadziej występujących objawów przy nerwicy serca należą:

W przypadku występowania któregokolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. 

 

Nerwica serca - przyczyny

Dokładne przyczyny powstawania nerwicy serca nie są znane. Można jednak wymienić co najmniej kilka powodów, które wywołują stany nerwicowe. Są to:

  • traumatyczne doświadczenia, zwłaszcza w okresie dzieciństwa
  • życie w długotrwałym stresie, np. przepracowanie
  • ciężka historia życia: alkoholizm w rodzinie, przemoc, nadużycia seksualne, rozwód rodziców, oschłość emocjonalna w kontaktach z najbliższymi itp.
  • podatność genetyczna na stany lękowe
  • ogólna nadwrażliwość. 

Każdy przypadek powinien być indywidualnie diagnozowany, ponieważ u każdego nerwica serca pojawia się w innych okolicznościach i z zupełnie różnych przyczyn. Aby do nich dotrzeć, potrzebna jest konsultacja z psychologiem.

Nerwica serca - leczenie

Jak leczyć nerwicę serca? Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń nerwicowych, największą skuteczność przynosi dobra psychoterapia. Pomaga ona dotrzeć do źródła problemu i w sposób dojrzały go przepracować. U niektórych pacjentów psychoterapię łączy się z farmakoterapią. Daje ona możliwość mniej bolesnego przejścia przez trudny czas psychoterapii, a także umożliwia codzienne funkcjonowanie u tych, u których stało się to niemożliwe z powodu nasilonych objawów. W celu uzyskania leków, które niwelują nieprzyjemne objawy, należy udać się do psychiatry. Nie wolno przyjmować leków psychotropowych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem psychiatrą. 

W przypadku leczenia nerwicy serca powinno się nastawić, że dochodzenie do zdrowia i komfortowego samopoczucia to proces długotrwały. Leczenie nerwicy serca może trwać od roku do kilku lat. U części pacjentów lepiej sprawdza się terapia grupowa, u innych indywidualna. 

Nie należy pokładać nadziei wyłącznie w lekach. Niwelują lub znacznie hamują powstawanie objawów, ale w żaden sposób nie leczą przyczyny problemu. Powinny być stosowane jedynie wspomagająco i przez jakiś czas.

Nerwica serca - leki

Wiele osób cierpiących na nerwicę serca zostaje w końcu skierowana do lekarza psychiatry. Pamiętajmy jednak, by poza przyjmowaniem leków, które nam przepisze - udać się również do psychologa i podjąć takiej formy pracy nad sobą. Niektórym pomagają leki bez recepty. Z reguły są to leki uspokajające na bazie ziół, które wyciszają nieco pracę serca i zmniejszają uczucie niepokoju podczas pojawienia się kolejnego ataku. O leki bez recepty na nerwicę serca należy zapytać farmaceutę. Jeżeli okażą się one niewystarczające - wówczas warto udać się do lekarza psychiatry. 

Nerwica serca a alkohol

W trakcie chorowania na nerwicę serca nie zaleca się spożywania alkoholu. Może on znacznie potęgować objawy i nasilać jeszcze dodatkowo stany lękowe. Całkowicie zabronione jest sięganie po trunki alkoholowe w czasie zażywania jakichkolwiek leków psychotropowych. Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami. 

Więcej o: