Haluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia?

Haluksy to problem, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety. Dowiedz się, czym są haluksy, przekonaj się jak i dlaczego powstają. Sprawdź też, w jaki sposób możesz je leczyć.

Haluksy - co to jest?      

Czym są haluksy? Haluksy (hallux valgus), zwane również paluchem koślawym, to dość wstydliwa choroba zwyrodnieniowa. Zmagają się z nimi głównie kobiety, a problem jest na tyle szeroki, że dotyczy nawet co drugiej z pań. Deformacja stopy występuje w obrębie pierwszego stawu śródstopno–paliczkowego. Schorzenie nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może przyczyniać się do innych problemów, powodując trudności z poruszaniem się czy silne dolegliwości bólowe.

Jak objawiają się haluksy? W pierwszej kolejności odzywa się ból śródstopia o niezbyt dużym nasileniu, pogłębiający się w trakcie chodzenia. Niekiedy występuje też miejscowe zaczerwienienie. Później widoczne staje się wyraźne, patologiczne wykrzywienie dużego palca.

Haluksy – jak i dlaczego powstają?

Dlaczego i jak powstają haluksy? Bolesne schorzenie najczęściej dotyczy kobiet, co w dużej mierze wynika z tego, że stopy pań są delikatniejsze niż stopy mężczyzn. Można wymienić sporo przyczyn tej dolegliwości, chociaż trudno mówić o jednej konkretnej. Zwykle na ich tworzenie się wpływa szereg czynników, takich jak chociażby:

  • chodzenie w źle dopasowanych, zbyt ciasnych butach, wywierających nacisk na stopę,
  • przesadne obciążanie stóp,
  • zbyt częste chodzenie na obcasach,
  • nadwaga,
  • choroby reumatyczne,
  • osłabienie stóp oraz ich niewłaściwe stawianie.
Zobacz wideo Skręcenie i zwichnięcie kończyny to prawie to samo, a złamaną kończyną nie da się poruszać? Specjalista wyjaśnia, jak jest naprawdę

Haluksy – przyczyny ich powstawania a uwarunkowania genetyczne

Dlaczego tak wiele osób ma haluksy? Przyczyny należy się dopatrywać także w uwarunkowaniach genetycznych. Niestety, niekiedy dziedziczy się nienaturalną wiotkość tkanki łącznej lub niewłaściwe ułożenie kości śródstopia, przez co ryzyko pojawienia się tej dolegliwości znacznie wzrasta. Oczywiście, w takich wypadkach można starać się zapobiegać rozwojowi haluksów, chociaż niekoniecznie za ich powstawanie muszą odpowiadać czynniki zewnętrzne.

Zobacz też: DOMOWE SPOSOBY na piękne stopy

Haluksy – ćwiczenia korygujące

Na pewno chciałabyś poznać sposoby na haluksy. Ćwiczenia korygujące mogą się w takim wypadku okazać nieocenioną pomocą. Jeśli już zmagasz się z haluksami, odczuwając wszystkie związane z nimi dolegliwości, powinnaś regularnie ćwiczyć, bo tylko tak osiągniesz zadowalające rezultaty. Aby dowiedzieć się, jakie działania podjąć, by okazały się efektywne, skonsultuj się z lekarzem. Możesz też poszukać podpowiedzi w Internecie, a dopiero później porozmawiać o nich ze specjalistą, by doradził to rozwiązanie, które okaże się dla Ciebie najkorzystniejsze.

Zdecydowanie lepiej jest jednak zapobiegać haluksom niż je leczyć. Co możesz zrobić, by zapobiec ich rozwojowi?

  • ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie, zwłaszcza tych z czubkami, ponieważ mają one wyjątkowo ciasną przestrzeń dla palców,
  • unikać długiego chodzenia w klapkach na płaskiej podeszwie,
  • dbaj o swoją sylwetkę, by nie doprowadzić do nadwagi,
  • staraj się być aktywna/y fizycznie, choć nie wybieraj sportów obciążających stopy,
  • zadbaj o wygodne obuwie na co dzień,
  • regularnie spaceruj po miękkim i bezpiecznym podłożu.

Haluksy: operacja – jak wygląda?

Twoim problemem są haluksy? Operacja to jedno z możliwych rozwiązań, które przynosi długotrwałą ulgę. Cała procedura zakłada korektę stawu, a także zmodyfikowanie nieprawidłowo ułożonej części kości. Chociaż techniki mogą być różne, zwykle cały zabieg rozpoczyna nacięcie głowy kości śródstopia. W kolejnym kroku spaja się ją z wykorzystaniem tytanowych śrubek. Skórę nacina się na głębokość nie większą niż 4-5 centymetrów. Zdarza się, że podczas tej procedury wykonuje się również korektę innych palców stopy.

Obecnie nie należy bać się operacji haluksów. Chociaż dawniej zyskały sobie złą sławę jako wyjątkowo bolesne i wymuszające konieczność długiego pozostawania w domu po zabiegu, teraz wcale nie wydają się aż tak inwazyjne. Cała procedura trwa około dwóch godzin i okazuje się bezbolesna, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu. Dolegliwości mogą się jednak pojawić po kilku dniach, a opuchlizna utrzymuje się naprawdę długo, bo czasem do kilku miesięcy.

Haluksy mają tendencję do nawrotów. Wszystko zależy jednak od tego, czy rehabilitacja pooperacyjna zostanie przeprowadzona prawidłowo oraz czy pacjent będzie się stosować do zaleceń lekarza. Ponownemu rozwojowi schorzenia sprzyjają chociażby otyłość i wyniszczenie organizmu.

Czy haluksy można operować na NFZ?

Czy haluksy można operować na NFZ? Do procedury kwalifikuje ortopeda, po wykonaniu wywiadu, badaniu fizykalnym, a także wykonaniu zdjęcia RTG stopy. W przypadku, gdy u osoby cierpiącej na haluksy występują uporczywe dolegliwości bólowe lub daleko posunięta deformacja, wówczas możliwe jest przeprowadzenie operacji w ramach NFZ.

Zobacz też: Podolog - specjalista od stóp. Kiedy szukać pomocy w jego gabinecie?

Więcej o: