Kolano to największy staw w ludzkim ciele. Każdego dnia znosi olbrzymi nacisk i ciężar. U osób, które mają nadwagę lub są otyłe to obciążenie jest jeszcze większe. Mimo że jest konstrukcją niemal idealną i mocną, to brak ruchu lub trening bez właściwego przygotowania, czy też wspomniana już znaczna nadwaga mogą doprowadzić do uszkodzenia stawu kolanowego. Trzeba sobie zdawać sprawę, że raz uszkodzone kolano bardzo trudno jest "naprawić". U bardzo wielu osób problem nawraca, u części pacjentów konieczna jest operacja i wstawienie endoprotezy.
Co jeszcze może przyczynić się do problemów z kolanami? Ból kolana to bardzo często konsekwencja:
Leczenie bólu kolana zależy przede wszystkim od tego co wywołało chorobę. Jeśli przyczyną problemu jest choroba metaboliczna konieczna będzie zmiana diety i nawyków. To samo tyczy obciążeń spowodowanych nadmierną masą. Bez redukcji wagi w tym przypadku, farmaceutyki wiele nie pomogą.
W przypadku pacjentów po urazach pomocna może okazać się opaska uciskowa na kolano. Dawniej, aby ustabilizować kolano obwijano je bandażem elastycznym, który niestety lubił się przesuwać i kilka razy w ciągu dnia trzeba było go poprawiać, mocno też ograniczał ruch w stawie. Nowoczesna opaska uciskowa na kolano jest bardziej stabilna. Opaska przeważnie wykonana jest tworzywa neoprenowego, dzięki zastosowaniu takie materiału uzyskuje się stosunkową dużą ruchomość stawu, przy jednoczesnym zachowaniu jego stabilności. Dodatkowo założenie opaski na kolano znacząco podnosi temperaturę, co pomaga złagodzić ból.
Przy korzystaniu opasek uciskowych na uwagę dużą ostrożność muszą zachować osoby, które uprawiają sport. Czasem zdarza, że jej założenie na kolona sprawia, że nie czują oni, że doszło do przeciążenia stawu bo opaska skutecznie go hamuje. W takich sytuacjach może się to skończyć znacznie poważniejszym urazem. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że złagodzenie bólu wcale nie musi oznaczać wyleczenia. Opaska może jedynie wspomóc leczenie prowadzone przez lekarza ortopedę czy fizjoterapeutę. W przypadku zawodowych sportowców stanowi ona jedynie rozwiązanie profilaktyczne i jeśli problem nawraca konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W przeciwnym razie może dojść do zmian, które nie pozwolą na wyczynowe uprawianie sportu.
Na rynku dostępne są nie tylko opaski elastyczne, ale także opaski magnetyczne na kolana. Opaski te opierają się na biomagnetoterapii, czyli dziedzinie fizjoterapii, która do leczenia wykorzystuje pole magnetyczne. Taka forma leczenia bardzo dobrze sprawdza się u osób z chorobą stawów, zwyrodnieniem, czy reumatyzmem, a także u osób po ciężkich kontuzjach kolana. Pole magnetyczne oddziałuje na komórki, dzięki czemu zmniejszają ból oraz przyspiesza regenerację tkanek. Zmniejsza również obrzęk oraz łagodzi stan zapalny. Takie opaski można nabyć w specjalistycznych sklepach medycznych lub z narzędziami do rehabilitacji.
Mimo że pole magnetyczne od bardzo dawna wykorzystywane jest w leczeniu wiele schorzeń układu ruchu, to zdania co do jego skuteczności są podzielone. Chorzy często zapominają, że taka terapia nie daje efektów od razu. Konieczne jest przyjęcie kilku zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego. Każdy kto ma problemy z kolanem i chce sobie pomóc opaską magnetyczną powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem ortopedą. Tylko on może zdecydować czy taka terapia faktycznie przyniesie skutek, i jeśli tak, podpowie także, która opaska będzie lepsza.
Aby uniknąć problemów ze stawami, nie tylko tymi w kolanach trzeba pamiętać o kilku zasad. Po pierwsze ruch, ale ten umiarkowany i poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. Doskonałym sportem dla kolna jest jazda na rowerze. Nie można zapominać także o diecie. W menu nie może zabraknąć witaminy D, wapnia oraz fosforu, które wzmacniają kości i chronią jej przed uszkodzeniem. Warto pamiętać także o kwasach omega-3. Dlaczego są takie ważne? Są niezbędne do produkcji białka, które buduje chrząstki stawowe. To właśnie one umożliwiają ruch w stawie.