Groźny niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D dotyczy nawet 95 proc. Polaków. To źle, bo witamina D jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Jaka jest jej funkcja i jak objawiają się niedobory tej witaminy?

Niedobór witaminy D jest niebezpieczny - jakie jest znaczenie witaminy D dla organizmu?

Witamina D jest bardzo ważna dla naszego układu kostnego, odpowiada bowiem na prawidłowy rozwój kości. Jest niezbędna do wchłaniania fosforu i wapnia z pożywienia, więc jej niedobory oznaczają także zachwianie gospodarki wapniowo-fosforowej. Jest ona bardzo ważna szczególnie dla dzieci i osób starszych, a także dla osób po urazach. 

Ocenia się, że aż 95% Polaków cierpi na niedobory tej witaminy!

Zobacz wideo

Większość osób wie, że witamina D jest syntezowana w organizmie. Dzieje się tak, kiedy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Jednak takie wytwarzanie witaminy D jest bardzo ograniczone, bo jest ona produkowana tak długo, dopóki nie wystąpi nawet niewielka opalenizna. Poza tym wiele osób decyduje się na korzystanie z filtrów słonecznych, w obawie przed rakiem skóry i poparzeniami słonecznymi.

Niedobór witaminy D - jakie objawy mogą wystąpić?

Główne objawy niedobory witaminy D to:

  • bóle kostno-mięśniowe,
  • choroba przyzębia,
  • bezsenność,
  • osłabiona odporność.

Osteoporoza jest także związana z niedoborami witaminy D u dorosłych. Nawet jeśli spożywamy produkty bogate w wapń, to bez witaminy D wapń nie zostanie w odpowiedni sposób wykorzystany przez nasz organizm. 

Niedobór witamin D u małych dzieci objawiać się może:

  • powolnym zrastaniem ciemiączka,
  • krzywica kości,
  • krzywica żeber,
  • guzy czołowe, 
  • płaska główka.

Niedobór witaminy D u niemowląt prowadzi do poważnych zmian w ich układzie kostnym, a w skrajnych przypadkach doprowadzić może do nieodwracalnych zmian i kalectwa.

U każdej grupy wiekowej niedobór witaminy D może zwiększyć ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Badania wskazują także na to, że niedobory witaminy D sprzyjają powstawania nowotworów piersi, prostaty i jelita grubego.

Witamina D w ciąży

Kobiety w ciąży zazwyczaj przyjmują kwas foliowy, ale nie jest to jedyny suplement, po które powinny sięgnąć. Także witamina D ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

Witamina D dla niezbędna do prawidłowego wykształcenia mózgu płodu. Jej niedobory mogą więc doprowadzić do trwałego uszkodzenia niektórych funkcji mózgu dziecka. 

Pokarmowe źródła witaminy D

Jeśli niepokoją Cię objawy niedoboru witaminy D, sięgnąć możesz po suplementy, które są polecane także przez lekarzy. Dlaczego? W naturze witamina D występuje w dużych ilościach w tłustych rybach morskich, takich jak:

Ryby morskie są jednak bardzo narażone na zanieczyszczenie metalami ciężkimi, które często znajdują się w ich mięsie. Chociaż powinno się je spożywać regularnie, to bardzo częste ich jedzenie może wpłynąć w pewnym stopniu na organizm. Do tego nie są one polecane dzieciom i kobietom w ciąży, które powinny sięgać po ryby morskie niezbyt często. 

Suplementy diety uzupełniają niedobory witaminy D w bezpieczny sposób.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: