Rak piersi (a właściwie rak sutka) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Zagraża szczególnie kobietom powyżej 50. roku życia, jednak młodsze również powinny mieć się przed nim na baczności. Bardzo ważne jest regularne samobadanie się; dzięki temu ma się szanse na jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości i odpowiednią diagnozę. Rak sutka pojawia się także u mężczyzn, jednak zdarza się to bardzo rzadko.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nie ma jednej konkretnej przyczyny raka sutka. Wyodrębnia się jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Czynniki ryzyka raka piersi to:
Tak jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie raka piersi daje o wiele wyższe prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia. Właśnie dlatego należy badać się regularnie i niezwłocznie reagować na pierwsze zmiany. Jednym z pierwszych widocznych objawów raka piersi jest wyczuwalny twardy guzek w piersi (często występuje w bocznej górnej części piersi).
Kolejne objawy raka piersi to:
Kobiety, które mają raka sutka i karmią piersią, mogą zostać ostrzeżone o nowotworze przez swoje dziecko. Niemowlę może bowiem zacząć odrzucać pierś chorej matki (wiadomo jednak, że odrzucanie zdarza się także z innych powodów, więc nie należy od razu wpadać w panikę; konsultacja z lekarzem jest jednak wskazana).
Zobacz: Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?
Ból to rzadki objaw pierwszych stadiów raka piersi. Doskwiera on zwykle kobietom, u których nowotwór już się rozrósł i przerzucił na przykład do kości. Niekiedy chorym we wczesnym stadium nowotworu towarzyszy delikatne kłucie czy dyskomfort w okolicy guza.
Jak już wspomnieliśmy, warto przeprowadzać regularne samobadanie piersi. Oprócz tego dobrze, jeżeli raz na jakiś czas zbada je ginekolog. Profilaktycznej mammografii powinny poddawać się co dwa lata (a nawet częściej) wszystkie panie po 40. roku życia. Jeśli badanie palpacyjne (badanie dotykiem) wykaże jakieś nieprawidłowości, najpierw przeprowadza się mammografię. Kolejne badanie diagnostyczne to ultrasonografia oraz biopsja - cienkoigłowa, gruboigłowa lub otwarta.
Przejrzyj nasze materiały o samobadaniu piersi:
Leczenie raka piersi opiera się przede wszystkim na metodach chirurgicznych - trzeba wyciąć guz. Niekiedy można usunąć sam guz i zachować pierś. Niestety, w niektórych przypadkach trzeba dokonać całkowitego usunięcia piersi, czyli mastektomii. Na szczęście coraz częściej wykonuje się z sukcesem tzw. operacje oszczędzające, czyli bez usuwania całej piersi. Leczeniu towarzyszy zwykle chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia. Te metody stosuje się najczęściej i przed operacją, i po niej.