Ból kolana - o czym świadczy?

Kolana, a dokładniej staw kolanowy, to najbardziej skomplikowana i zawiła konstrukcja ze wszystkich kości w ludzkim ciele. Choć kolana są niezwykle mocne - muszą utrzymywać nie tylko ciężar całego ciała, ale także każdego dnia są mocno eksploatowane podczas chodzenia czy uprawiania sportu - ich urazy zdarzają się dość często. W efekcie bolą, pojawiają się trudności w chodzeniu, a także ruchomości kolana. Nie każdy ból kolana jest jednak spowodowany urazem: może świadczyć o innej chorobie. O czym najczęściej świadczy ból kolana?

Ból kolana przy zginaniu 

Przyczyna bólu kolana przy zginaniu najczęściej leży w urazie bądź przeciążeniu stawu kolanowego - wskutek długotrwałego chodzenia na przykład po górach, nierównym terenie, czy wielogodzinnej jeździe na rowerze. Jeśli ból przy zginaniu nie jest przewlekły, najczęściej wystarczy odpoczynek i zastosowanie maści o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, a problem zwykle w krótkim czasie rozwiązuje się sam. Jeśli jednak kolano boli podczas zginania przez dłuższy czas, a mimo stosowania różnych środków nie ustępuje, należy udać się na konsultację lekarską. Jeśli do bólu podczas zginania lub chodzenia dochodzą dodatkowe objawy, takie jak ostry ból z przodu kolana, ograniczenie ruchomości kolana, obrzęk czy drętwienie, wizyta u lekarza powinna odbyć się w trybie pilnym. Utrudnione zginanie kolana może też być efektem problemów zwyrodnieniowych bądź schorzeń rzepki. 

Ból kolana przy bieganiu 

Dolegliwości bólowe ze strony kolana to przypadłość często zdarzająca się podczas biegania lub po treningu. Ból kolana przy bieganiu nie tylko może skutecznie zniechęcić do uprawiania tego sportu, ale także mieć negatywny wpływ na jakość codziennego życia. Najczęściej ból kolana pod rzepką jest tym, który pojawia się podczas biegania. Może być on spowodowany dwoma przyczynami: albo wadliwej budowy stawu, albo ignorowania wcześniejszych problemów z kolanem i pogłębiania uszkodzenia stawu. 

Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Ból kolana po wewnętrznej stronie 

Ból kolana z boku, po wewnętrznej stronie, może być uwarunkowany kilkoma przyczynami. Są one jednak na tyle osobliwe, że w każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem - staw kolanowy bowiem stosunkowo łatwo ulega kontuzjom i zwyrodnieniom, a im bardziej zaawansowane uszkodzenie, tym trudniej o powrót do pełnej sprawności. Prawdopodobną przyczyną kolana bolącego po wewnętrznej stronie jest przerost przyśrodkowej błony maziowej, będącej pozostałością po życiu płodowym. W trakcie dorastania powinna się ona całkowicie zetrzeć, jednak nie u każdego ten proces zachodzi, lub nie zachodzi prawidłowo. W dodatku problem ten powoduje bóle o dość mocnym nasileniu. Inną, nie rzadziej występującą przyczyną bólu kolana po wewnętrznej stronie, jest uszkodzenie łąkotki - to szczególnie często pojawiająca się przypadłość u osób mających niestabilne kolana. Czasem ból po wewnętrznej stronie powodowany jest również przykurczem bądź nieprawidłowym napięciem mięśni. 

Ból kolana przy chodzeniu 

Jeśli ból kolana przy kucaniu lub chodzeniu jest przewlekły, może to świadczyć o niestabilności kolana związanej na przykład z uszkodzeniem więzadeł. W tym przypadku jest to uciekanie z uszkodzeniem więzadła krzyżowego lub przeciążenie przyczepu pozostałego i czynnego więzadła. W takiej sytuacji należy udać się na konsultację ortopedyczną, a diagnozę rozpocząć od USG kolana. 

Ból kolana u dziecka 

Jeśli dziecku dokucza ból kolana, przyczyny mogą być także różne. Najczęściej dolegliwości wynikają z dużej ruchliwości i żywiołowości dzieci, które nie zwracają uwagi na prawidłowe stawianie stóp, często biegają, przewracają się i uderzają gdzieś kolanami. Jeśli jednak ból kolan utrzymuje się przed dłuższy czas i wpływa negatywnie na aktywność dziecka, przyczyna może tkwić w nieprawidłowościach rozwojowych kości i wad postawy u dziecka. Niezależnie od podejrzeń, jeśli ból kolana występuje u dziecka, zawsze należy wybrać się do lekarza. 

Ból kolana - do jakiego lekarza należy się zgłosić? 

Lekarz pierwszego kontaktu to osoba, do której należy zgłosić się z każdym objawem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeprowadzi on wywiad i wyda skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty. Jeśli jednak pojawia się nagły ból kolana bez przyczyny, a jest na tyle silny i uciążliwy, że ma znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie, można udać się bezpośrednio na Izbę Przyjęć, lub umówić na prywatną wizytę u ortopedy. W przypadku problemów z kolanem, należy reagować szybko - uszkodzić rzepkę czy staw kolanowy jest stosunkowo łatwo, za to o wiele trudniej o powrót do sprawności w przypadku zaawansowanych zmian. 

Ból kolana - przyczyny chorobowe 

Choć ból kolana kojarzy się najczęściej z urazem mechanicznym, to nie zawsze tak jest. Nierzadko zdarza się, iż ból kolana świadczy o poważnej chorobie stawów lub infekcji bakteryjnej. Najczęstsze choroby, których zwiastunem jest ból kolan, to: 

  • borelioza - masz spuchnięte i bolące kolana? Przyczyny szukaj w ukąszeniu kleszcza, jeśli takowe kiedyś się zdarzyło. Borelioza rozwija się latami, a ból kolana może być spowodowany krętkami Borrelia, które po ukąszeniu, razem z krwią, zawędrowały do kolana i spowodowały stan zapalny. Jeśli bólowi kolan towarzyszy gorączka, jest to bardzo prawdopodobna przyczyna dolegliwości.
  • infekcje bakteryjne - jeśli doszło do urazu wraz ze skaleczeniem, bardzo prawdopodobne jest, iż w obrębie kolan rozwija się infekcja bakteryjna
  • choroby reumatyczne - często reumatoidalne zapalenie stawów atakuje najpierw kolana. W tym przypadku okolice kolan są zaczerwienione, obrzęknięte i cieplejsze niż pozostałe części ciała.
  • zmiany zwyrodnieniowe

To również może cię zainteresować:

Więcej o: