Kolano - najczęstsze przyczyny bólu

Choć kości ludzkie są bardzo twarde, bowiem muszą dźwigać nie tylko ciężar całego ciała, ale także stawiać opór w wielu sytuacjach, to jednak nie są niezniszczalne i ulegają urazom: pęknięciom i złamaniom. Najbardziej wytrzymały jest kręgosłup - w końcu musi utrzymywać ciało w pionie, a także kolana - to na nich opiera się ciężar całego ciała podczas chodzenia. Kolana jednak wbrew pozorom stosunkowo łatwo ulegają kontuzjom, a niektóre z nich są trudne do leczenia, ponieważ budowa kolana jest bardzo skomplikowana. Na kontuzje kolan najczęściej narażeni są sportowcy. Oto najczęściej pojawiające się urazy tej części ciała.

Kolano skoczka 

Kolanem skoczka nazywa się uszkodzenie więzadła rzepki w miejscu, gdzie łączy się ono z rzepką. W tym miejscu kumulują się wszelkie mikrourazy, przez co proces destrukcji tkanek stale się pogłębia. Problem ten dotyczy przede wszystkim sportowców, którzy intensywnie eksploatują kolana. Początkowo problem jest zwykle bagatelizowany przez sportowców i dalej intensywnie uprawiają sport, jednak doprowadzenie tego stanu do przewlekłego powoduje, że zaleczenie go staje się bardzo utrudnione.

Niejednokrotnie zaniedbane "kolano skoczka" jest bezpośrednią i przymusową przyczyną zakończenia kariery sportowej. Dlatego o wiele rozsądniej jest przerwać treningi na jakiś czas, zaleczyć kontuzję, a następnie stopniowo wracać do uprawiania ulubionego sportu. Im wcześniej zwróci się uwagę na objawy, tym powrót do pełnej sprawności będzie łatwiejszy i szybszy. Problem najczęściej dotyka koszykarzy, siatkarzy i skoczków wzwyż - ciągłe podskakiwanie, upadanie i gwałtowne zmiany kierunków eksploatują kolana, nieraz do granic możliwości.

Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Objawami "kolana skoczka", których absolutnie nie powinno się bagatelizować, są: 

  • ból podczas schodzenia ze schodów,
  • ból podczas prostowania kolana,
  • ból pod rzepką, który nasila się przede wszystkim w trakcie treningu.

Uraz ten można podzielić na 4 stopnie intensywności: 

  • ból pojawiający się tylko po treningu,
  • ból przed treningiem i po nim, jednak ustępujący po rozgrzewce,
  • ból podczas treningu silny na tyle, że przeszkadza w ruchomości. Na tym etapie rzepka stawu jest już zwykle upośledzona,
  • ostatnim etapem jest nieustający ból kolana - wówczas najczęściej więzadła są już całkowicie zerwane. 

Leczenie tej przypadłości polega na unikaniu obciążania kolana, a przede wszystkim na zaprzestaniu skoków czy przysiadów. Jednocześnie warto przed każdą aktywnością porządnie rozgrzać mięśnie, a po treningu je rozciągać (głównie mięsień czworogłowy, łydki i mięśnie kulszowo-goleniowe). Trzeba również pracować nad stabilizacją centralną oraz wzmocnieniem mięśni pośladkowych. Pomocna okaże się też opaska na kolano - pomoże odciążyć rzepkę i ustabilizuje kolano.

Kolano biegacza

Powiedzenie, iż sport to zdrowie, jest wszystkim powszechnie znane i trudno się z nim nie zgodzić. Jednak i w tym przypadku - co za dużo, to niezdrowo, dlatego do każdego rodzaju aktywności fizycznej trzeba podchodzić z rozwagą. Drugim z najczęściej pojawiających się urazów wśród osób aktywnych fizycznie, jest tak zwane kolano biegacza. Podobnie jak w poprzednim przypadku, biegacze również nie oszczędzają kolan. Bieg w obuwiu nie amortyzującym uderzeń stopą  o twarde podłoże, tracenie równowagi, gwałtowne zatrzymywanie się czy nieprawidłowe stawianie stopy i balans ciała (co zdarza się przede wszystkim biegaczom początkującym), to najczęstsze przyczyny kontuzji.

Staw kolanowy to zdecydowanie najbardziej skomplikowane połączenie kości w ludzkim organizmie, a jego uszkodzenie nie jest trudne. Leczenie ze względu na specyficzną budowę nie jest łatwe, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać kontuzjom, niż je leczyć. W przypadku "kolana biegacza" najbardziej cierpi rzepka, więzadła oraz łękotki. Jeśli dolegliwości bólowe są uciążliwe - nie warto czekać, tylko udać się na USG lub rezonans magnetyczny

Bóle kolan - przyczyny 

Urazy związane z uprawianiem sportu nie są jedynymi przyczynami bólu kolan. Osoby mało lub średnio aktywne także mogą borykać się z dolegliwościami bólowymi. Od czego zależą? Staw kolanowy jest największym i najbardziej skomplikowanym stawem spośród wszystkich w ciele człowieka, dlatego bóle mogą sprawiać nawet najmniejsze mikrourazy. Przyczyn bólu kolana może być mnóstwo: 

  • po intensywnym wysiłku: wspinaczce, wielogodzinnym chodzeniu, noszeniu ciężkich rzeczy, kolana są nadmiernie obciążone. W takim przypadku zwykle wystarczy odpoczynek, a ból ustępuje samoistnie, nie powodując żadnych trwałych konsekwencji;
  •  zapalenia bakteryjne;
  • uszkodzenia metaboliczne - do takich zaliczyć można na przykład dnę moczanową;
  • przewlekłe schorzenia, takie jak na przykład zwyrodnieniowa choroba stawów;
  • zbyt duża masa ciała - nadwaga i otyłość znacznie obciążają kręgosłup i stawy, w tym właśnie kolana, które przez cały dzień muszą utrzymywać nadmierny ciężar ciała 
  • anatomiczne wady w budowie - czasem zdarza się również sytuacja, w której mimo dbania o zdrowie, wagę i postawę, a także wykluczeniu popularnych schorzeń powodujących bóle kolan, dolegliwości nie ustępują. Nie brak sytuacji, w których wrodzone wady w budowie anatomicznej są odpowiedzialne za nawracające lub nieustępujące bóle kolan. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: