Stłuczenie kolana

Stłuczenie kolana to najczęściej konsekwencja nieszczęśliwego upadku lub wypadku drogowego. Mimo że uraz nie wymaga specjalistycznego leczenia, konieczna jest wizyta u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Stłuczenie to nic innego jak uszkodzenie tkanek oraz stawów okołotkankowych. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia mięśni i połączonych z nimi drobnych naczyń krwionośnych, które pękając wywołują podskórne wylewy.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem stłuczenia jest silny ból

i drętwienie kolana. Niemal od razu kolano zaczyna puchnąć, a sącząca się z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew naciska na żyły prowadzi do powstania miejscowego obrzęku. Z czasem nasilający się ból całkowicie uniemożliwia poruszanie kończyną oraz chodzenie.

W bardzo rzadkich przypadkach chory tuż po wypadku nie odczuwa żadnych dolegliwości. Silny ból oraz obrzęk pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach.

Przy diagnozowaniu schorzenia konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie można rozpoznać rodzaj uszkodzenia oraz ocenić, czy na skutek urazu nie ucierpiał staw kolanowy .

Leczenie

Pierwszym etapem leczenia stłuczonego kolana jest unieruchomienie kończyny, najlepiej na kilka dni. Dzięki temu udaje się złagodzić dolegliwości bólowe. Przyspieszy to zejście opuchlizny oraz obrzęku, a także ułatwi wchłanianie powstałego pod skórą krwiaka. Dopełnienie leczenia stanowią preparaty przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przede wszystkim te aplikowane bezpośrednio na uszkodzoną kończynę. Jeśli zastosowane leczenie nie przynosi efektów konieczna jest ponowna wizyta u ortopedy i powtórzenie badań, w tym USG kolana. Zlekceważenie nasilających się objawów może nie tylko skutkować nieustannym bólem w obrębie kolana, ale poważnie uszkodzić staw kolanowy. W najgorszym przypadku postępujące zmiany chorobowe uniemożliwią chodzenie i trwale uszkadzają staw.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Złamanie kości śródstopia

Stłuczenie

Koślawość kolan

Dyskopatia

Owocna terapia bólu stawów

Więcej o: