DOMOWE SPOSOBY na opuchnięte nogi

Po całym dniu stania lub siedzenia twoje nogi stają się ciężkie i opuchnięte? Są na to proste, domowe sposoby. Co może pomóc i co zrobić, gdy żadne z tych metod nie zadziałają?

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Chcesz być na bieżąco ze Zdrowiem? Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Obrzęki nóg najczęściej pojawiają się wtedy, gdy zbyt długo stoimy lub siedzimy w jednej pozycji. Wszystko przez to, że w takiej sytuacji źle działa tzw. pompa mięśniowa. Za tą nazwą kryją się pracujące mięśnie nóg, które kurcząc się, uciskają żyły głębokie, umożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Jeśli chodzimy czy biegamy - działają sprawnie. Gdy przez większość dnia siedzimy np. przed komputerem - już nie. W efekcie w żyłach zwiększa się ciśnienie i powstają obrzęki.

Nogi puchną nam również w czasie upałów, gdy żyły rozszerzają się, by „oddać” część ciepła zgromadzonego w ciele i ochłodzić je. W przypadku kobiet opuchlizna bywa także efektem zmian hormonalnych, związanych z cyklem miesięcznym. Łatwiej o nie zwłaszcza przed miesiączką, gdy wzrasta poziom estrogenów, a spada poziom progesteronu.

Zobacz wideo

Czas na ćwiczenia

Prostym sposobem na to, by uniknąć obrzęków, jest po prostu uruchamianie pompy mięśniowej. Wystarczy, że zamiast stać, czy siedzieć w jednej pozycji, co mniej więcej godzinę przez chwilę pomaszerujemy. Możesz także kilka razy wspiąć się na palce i opuścić na pięty lub wykonać kilka przysiadów. Jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się przynajmniej ruszać stopami. Można na przykład zginać je w kostce w przód i w tył lub kręcić nimi kółka. Spróbuj również co jakiś czas napinać mięśnie łydek.

Pamiętaj, by nie siedzieć na nodze, ani z nogą założoną na nogę, gdyż to dodatkowo zaburza prawidłowy przepływ krwi. By zapobiec obrzękom warto mieć także wygodne krzesło. Gdy na nim siedzisz, twoje stopy muszą sięgać podłogi, ciężar ciała zaś powinien spoczywać na pośladkach, a nie udach. Siedząc, ułóż stopy wyżej, na podnóżku, który możesz przygotować na przykład z wytrzymałego kartonowego pudła.

By poprawić krążenie krwi oraz usprawnić pracę żył, możemy również wykonywać proste ćwiczenia w zaciszu domowym. Sprawdzi się tu na przykład tzw. „rowerek”, czyli ćwiczenie, w którym kładziemy się na plecach, unosimy nogi do góry i wykonujemy nogami ruchy, jak podczas jazdy na rowerze. Innymi ćwiczeniami, wykonywanymi w tej samej pozycji, są „nożyce” oraz zginanie i prostowanie obu nóg.

Czytaj również:

Zdrowe, czyli piękne! Jak poprawić kondycję i wygląd nóg? Skuteczne ćwiczenia

Domowe sposoby na opuchnięte nogi - to proste!

Opuchliznę możemy zmniejszyć, dzięki położeniu się na jakiś czas z uniesionymi nogami. Można oprzeć je o ścianę lub podłożyć pod nie poduszkę czy zwinięty koc (w sprzedaży są nawet specjalne poduszki ortopedyczne, które zapewniają ich właściwą pozycję). Wystarczy, by były uniesione około 15 centymetrów powyżej klatki piersiowej. W ten sposób ułatwiamy odpływ płynów, nagromadzonych w tkankach, co zmniejszy opuchliznę. Gdy obrzęki w twoim wypadku są szczególnie nasilone, w tej pozycji powinieneś nie tylko odpoczywać, ale również spać.

By sprawić ulgę zmęczonym, ciężkim i opuchniętym nogom, warto zrobić sobie masaż. Można wykonać go pod prysznicem, np. przy pomocy szczotki do ciała, masując nogi szybkimi, okrężnymi ruchami od stóp i łydek, w kierunku bioder. Zapomnij jednak o gorących kąpielach - tylko pogorszą twój problem. Wysoka temperatura sprzyja bowiem rozszerzaniu się żył.

Masaż pomoże także opuchniętym stopom. Do jego wykonania możesz użyć drewnianych rolek z kolcami, a także gumowych piłek lub półkul do masażu (również z kolcami). Zamiast nich możesz wykorzystać również piłeczkę tenisową albo małą butelkę z wodą. Wystarczy przez kilka minut przesuwać po nich stopę w przód i w tył. Butelkę natomiast staramy się przetaczać po podłodze spodem stopy.

Dobrym domowym sposobem, który powinien przynieść ulgę spuchniętym nogom i stopom, jest także wymoczenie ich w wodzie z dodatkiem soli. Może być i ta z kuchennej szafki, i ta przeznaczona do kąpieli. Pamiętaj, by sól rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie dolać do niej wody zimnej, tak, by stopy moczyć już w letnim płynie. Na spuchnięte stopy możesz również stosować okłady ze świeżych, schłodzonych w lodówce, a następnie lekko roztłuczonych (na przykład za pomocą tłuczka do mięsa) liści kapusty.

Czytaj także:

Masaż szyty na miarę - dobierz go do potrzeb

Domowe SPA - zdrowsza i piękniejsza naturalnie

Puchną nogi? Sprawdź swoją dietę i garderobę

Jeśli często masz problem z puchnięciem nóg, być może przyszedł czas, aby przyjrzeć się swojemu menu. Obrzęki to bowiem często skutek nieprawidłowej diety.

Jedną z głównych przyczyn powstawania opuchlizny jest picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. W efekcie niedoboru, organizm zaczyna gromadzić ją w tkankach, by uniknąć odwodnienia. Za powstawanie obrzęków odpowiada również zbyt duże spożycie soli. Pamiętaj, nie chodzi tylko o tę, którą dodajesz do potraw, ale i tę, która znajduje się już w gotowych produktach, m. in. wędlinach (więcej na ten temat: Sól: biała królowa na polskich stołach). Winowajcą może być również niedobór białka, potasu albo nadmiar alkoholu. Jeśli zaczęły ci się robić żylaki, w twojej diecie powinny się znaleźć produkty bogate we wzmacniające naczynia krwionośne flawonoidy, np. cytrusy, rośliny strączkowe, kasza gryczana, buraki, pomidory czy papryka.

Wrogiem żył i sprzymierzeńcem obrzęków są także niewygodne i zbyt wysokie buty (zwłaszcza te, w których obcas ma powyżej 5 centymetrów) oraz niektóre, zbyt obcisłe ubrania, np. spodnie, rajstopy, skarpety, podkolanówki czy pończochy. Jeśli często, po długim staniu lub siedzeniu puchną ci nogi, wybierz raczej rajstopy przeciwobrzękowe lub przeciwżylakowe, które można nabyć w aptece. Warto zaopatrzyć się w nie zwłaszcza wtedy, gdy zaczynają się już tworzyć żylaki lub wtedy, gdy mamy problem z obrzękami, a w naszej rodzinie wiele osób miało żylaki. Najlepiej, żeby dobrał je nam lekarz flebolog.

Kiedy iść do lekarza?

Oczywiście nie zawsze opuchnięte nogi to oznaka choroby, zwłaszcza, gdy zrobiły się takie tylko raz, po męczącym dniu. Dokuczające ci obrzęki warto jednak skonsultować z internistą szczególnie wtedy, gdy pojawiają się codziennie, towarzyszą ci już od rana, dotyczą tylko jednej nogi lub całego ciała, a także wtedy, gdy nie ustępują po wypoczynku lub sprawiają ci ból. Jeśli lekarz będzie podejrzewał problem z układem krwionośnym czy limfatycznym, skieruje cię zapewne do specjalisty - flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego. Opuchlizna może być jednak również oznaką innych schorzeń, w tym np. chorób nerek, wątroby i tarczycy czy nieprawidłowej pracy serca, ale również zwykłego płaskostopia.

Obustronny obrzęk kończyn dolnych może wystąpić na skutek problemów z nerkami (zazwyczaj towarzyszy mu wtedy zmiana częstotliwości oddawania moczu), ale również przy przewlekłej niewydolności żylnej lub niewydolności limfatycznej (którym towarzyszy uczucie ciężkich nóg), niewydolności serca oraz u kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Jednostronny obrzęk może być natomiast spowodowany zapaleniem zakrzepowym żyłżylakami lub uszkodzeniem/ skręceniem stawu skokowego.

Czytaj również:

Leczenie choroby żylakowej - metody

Więcej o: