Nadmiar wody w organizmie (obrzęk)

Do zatrzymania wody w organizmie może dojść z wielu przyczyn. Znacznie częściej dotyka ono panie, szczególnie na kilka dni przed miesiączką, bywa także jednym z objawów bardzo poważnych zmian chorobowych np. w obrębie serca bądź wątroby. Co powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pod terminem obrzęk medycyna rozumie zatrzymanie się płynu w tzw. przestrzeni poza komórkowej oraz jamach ciała. Nieprawidłowy przepływ wody przez naczynia pojawia się przede wszystkim u kobiet na kilka dni przed miesiączką. Nadmiarowi cieczy towarzyszy także ból piersi, brzucha, a czasem kostek. Taki stan pojawia się każdego miesiąca i samoistnie ustępuje. U przyszłych matek może zapowiadać tzw. stan przedrzucawkowy .

W pozostałych przypadkach, szczególnie u osób starszych nadmiar wody w organizmie, bywa związany z chorobą serca. Jeśli obrzękom towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze, duszności (zwłaszcza w nocy). Czasem pojawia się przy już rozpoznanych zmianach w obrębie mięśnia sercowego. Obrzęk bywa niekiedy objawem rozwijających się zmian w wątrobie. Zazwyczaj pojawiają się one u osób nadużywających alkoholu oraz z już zdiagnozowaną chorobą w jej obrębie. Pojawienie się krwawych wymiotów, skłonności do siniaków, zmęczenia, nadmierne zaczerwienienie dłoni oraz niewielkie poszerzenie naczyń krwionośnych na twarzy i tułowiu wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Zatrzymanie wody w organizmie może wystąpić przy niewydolności nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek), niedożywieniu, nieprawidłowemu wchłanianiu (np. przy celiakii lub wrzodziejącym zapaleniu jelita). W skrajnych przypadkach łączony jest z niedoborem witaminy B1 .

W zależności od typu zatrzymanego płynu medycyna wyróżnia przesięk oraz wysięk. O przesięku mówi się gdy płyn przedostaje się do jam ciała lub tkanki łącznej bez widocznego uszkodzenia błon. Zazwyczaj zawiera niewielką ilość białka. Jego przyczyną może być m.in. spadek ciśnienia onkotycznego, czyli tego regulującego ciśnienie panujące w naczyniach krwionośnych. Obecność wysięku zazwyczaj ma związek z rozwojem stanu zapalnego w organizmie. Podobnie jak w przypadku przesięku, płynne składniki osocza przenikają przez naczynia krwionośne i zaczynają wypełniać tkanki oraz jamy ciała.

Czytaj także:

12 pytań o miesiączkę

Przewodnienie, czyli woda, która szkodzi

Obrzęk naczynioruchowy

Obrzęki

Kardiomiopatia

Więcej o: