Zespół Hellp

Rzucawka, czyli rodzaj nadciśnienia tętniczego występującego u kobiet w ciąży to jedno z bardziej niebezpiecznych schorzeń zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Mimo że można ją skutecznie leczyć, u części pacjentek pojawiają się groźne powikłania, jednym z nich jest tzw. zespół Hellp.
Dołącz do nas na Facebooku!

Nazwa schorzenia stanowi połączenie pierwszych liter najbardziej charakterystycznych objawów choroby. U pacjentek obserwuje się przedwczesne obumieranie czerwonych krwinek, znaczny wzrost stężenia enzymów wątrobowych , co znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie narządu oraz usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo małopłytkowość zakłóca proces krzepnięcia krwi.

Objawy

Na wystąpienie zespołu Hellp najbardziej narażone są przede wszystkim kobiety, które przeszły stan przedrzucawkowy lub rzucawkowy we wczesnej fazie ciąży. Ryzyko wystąpienia powikłania i ponownego zachorowania jest szczególnie wysokie w trzecim trymestrze. Przyszłe mamy z podejrzeniem zespołu Hellp najczęściej uskarżają się na bóle głowy , mdłości, wymioty. Dodatkowo dokucza im ból w podbrzuszu lub prawym podżebrzu, złe samopoczucie. Bardzo często mają podwyższone ciśnienie tętnicze, a w moczu pojawia się krew. W skrajnych przypadkach dochodzi do krwawienia z układu pokarmowego.

Zdarza się, że typowe dla zespołu Hellp objawy bywają mylone z żółtaczką , zapaleniem pęcherzyka żółciowego, samoistnej plamicy małopłytkowej lub zakrzepowej plamicy małopłytkowej.

Diagnoza

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą rozpoznawania zespołu Hellp jest badanie krwi. Na jego podstawie można określić stężenie płytek krwi, poziom enzymów wątrobowych, a także ocenić stopień rozpadu i niszczenia czerwonych krwinek - erytrocytów .

Leczenie

U kobiet z zespołem Hellp najlepszą metodą leczenia jest jak najszybsze wywołanie porodu. Każdy kolejny dzień zwłoki prowadzi do coraz większej niewydolności wątroby, co zagraża życiu matki oraz dziecka.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Rzucawka ciążowa

Małowodzie

Immunoglobuliny anty D

Progesteron, hormon życia

Choroby tarczycy, a ciąża