Zaburzenie zdolności skurczowej mięśni macicy najczęściej występuje w czasie porodu. Macica może przestać kurczyć się prawidłowo zarówno przed, jak i po odklejeniu łożyska. Hipotonia macicy stwarza największe zagrożenie w drugiej fazie porodu. Jej pojawienie może doprowadzić do zatrzymania akcji porodowej oraz zwiększa ryzyko niedotlenienia płodu. Zdarza się, że mięśnie macicy niespodziewanie rozkurczają się, co wywołuje trudny do opanowania i bardzo obfity krwotok.
Jedną z prawdopodobnych przyczyn osłabienia lub całkowitego zaniku zdolności kurczenia się mięśni macicy jest stosowanie zbyt dużej ilości środków obkurczających macicę . Ich nadmiar często prowadzi do zbyt częstych i intensywnych skurczów, co w konsekwencji znacznie osłabia mięśnie. Hipotonia mięśniowa może pojawić się przy ciąży mnogiej, nadmiernej ilości płynu owodniowego, marskości płodu oraz mięśniakach macicy. Najczęściej jednak hipotonia macicy jest skutkiem błędu lekarza. Dodatkowo ryzyko wystąpienia atonii macicy wzrasta gdy np. zastosowano znieczulenie ogólne, poród ma gwałtowny przebieg lub znacznie się przedłuża. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety, które już rodziły, a dziecko jest wyjątkowo duże.
W celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania mięśni macicy podaje się środki naskurczowe, stosuje masaż macicy (tzw. manewr Credégo) oraz ręcznie usuwa się łożysko i jego pozostałości. Dodatkowo podawane są płyny. Krew przetaczana jest tylko u tych kobiet, które w czasie porodu straciły jej ponad 2000 ml. Jeśli środki doraźne nie przynoszą efektów konieczne jest usunięcie macicy (histerektomia).