Baby Blues - depresja poporodowa

Smutek i przygnębienie po urodzeniu dziecka zamiast wielkiego szczęścia to zazwyczaj objawy Baby Blues, który jest czasową reakcją hormonalną organizmu po urodzeniu dziecka

Baby Blues dotyka 50-80 proc. kobiet po porodzie. Ciało kobiety bardzo szybko musi przestawić się na funkcjonowanie z dzieckiem poza jej organizmem, co powoduje duże wahania hormonalne i obniżenia nastroju. Od depresji poporodowej Baby Blues odróżnia przede wszystkim czas trwania choroby. Baby Blues zazwyczaj mija samoistnie po ok. 6 tygodniach, natomiast depresja poporodowa trwa znacznie dłużej i wymaga najczęściej terapii psychologicznej.

Depresja poporodowa - objawy

Najczęstszymi objawami Baby Blues są: obniżenie nastroju, drażliwość, brak energii, zmęczenie lub nadmierna aktywność. Ponadto pojawia się poczucie bycia złą matką, niepewność uczuć co do nowo narodzonego dziecka, poczucie winy ,że nie spełnia się w nowej roli. Kobieta boi się mówić o swych uczuciach komukolwiek, bo trudno jest przełamać stereotyp radosnej i szczęśliwej mamy realizującej się w opiece nad dzieckiem. Świadomość niezrozumienia i samotność jeszcze pogłębia Baby Blues.

Leczenie depresji poporodowej

Baby Blues nie potrzebuje leczenia, dopóki nie przerodzi się w znacznie groźniejszą dla zdrowia kobiety depresję poporodową. Kluczowe znaczenie dla zmniejszenia objawów Baby Blues i skrócenia jego trwania jest wsparcie partnera, rodziny i otoczenia. Niezmiernie cenny dla młodej mamy jest odpoczynek. Dlatego też wskazane jest, aby poza niezbędną opieką nad dzieckiem, nie była obciążana żadnymi obowiązkami i mogła zregenerować swoje siły po ciąży i po porodzie.

Więcej o: