Kolka jelitowa u niemowląt występuje, gdy dziecko nagle zaczyna płakać, podkurcza nóżki, zwiększa się obwód brzucha i ilość gazów jelitowych. Płaczącego dziecka nie da się niczym uspokoić. Napady kolki występują u 10-40 proc. niemowląt. Pojawiają się ok. trzeciego tygodnia życia, a kończą najczęściej w 3-4 miesiącu życia. Atak następuje w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Medycyna nie odkryła jednoznacznej przyczyny kolki u niemowląt. Podejrzewa się jednak, że wina leży po stronie problemów żywieniowych (np. nietolerancja mleka krowiego), przejedzenia, łykania zbyt dużej ilości powietrza przy jedzeniu, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, które objawiają się nadmierną ilością gazów, niedojrzałość układu nerwowego - nadmierna ilość bodźców, złe techniki karmienia dziecka.
Pierwszym objawem charakterystycznego napadu kolki jest nagłe zaczerwienienie na twarzy dziecka, następnie pojawia się przejmujący krzyk, prężenie, wzdęty brzuszek, wydalanie gazów i bulgotanie w brzuchu. Czasem dziecko wydala zielone stolce ze śluzem.
Podejrzenie kolki jelitowej u niemowlęcia należy skonsultować z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć inne poważne schorzenia, które dają podobne objawy, np.: zapalenie ucha środkowego, infekcje układu moczowego, alergie, biegunki.
Dolegliwości związane z kolką można zredukować domowymi sposobami. Pomaga masowanie plecków i brzuszka dziecka, położenie dziecka na brzuszku, podawanie leków wspomagających usuwanie gazów, np. Espumisan i herbatek na bazie kopru i mięty. Duże znaczenie ma także sposób karmienia dziecka. Dziecko powinno być lekko uniesione przy karmieniu i pozostać w tej pozycji ok. pół godziny po karmieniu.
Jeśli natomiast maluch karmiony jest sztucznie to dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne butelki i smoczki z odpowiednim otworem, zmniejszające ilość połykanego powietrza. Często konieczna jest zmiana diety matki karmiącej: rezygnacja z mleka i jego przetworów, kawy, mocnej herbaty, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (fasola, groch, kapusta).