Badanie GBS - ważne dla kobiet w ciąży

Badanie GBS jest badaniem przesiewowym na obecność paciorkowców z grupy B. Badaniu powinny poddać się wszystkie kobiety pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Dzięki temu badaniu jest wiadome czy paciorkowce będą obecne w drogach rodnych kobiety podczas porodu.

Dziecko może zarazić się paciorkowcem grupy B podczas porodu zachłystując się płynem owodniowym. Następstwa mogą być groźne dla życia noworodka. W pierwszym tygodniu życia zakażenie może objawić się chorobami układu oddechowego, zapaleniem płuc i posocznicą. W późniejszym zakażeniu (pomiędzy 7. a 90. dniem życia) objawia się gorączką, osłabieniem, chorobami układu oddechowego, zapaleniem opon mózgowych i posocznicą.

Zobacz wideo

Dodatni wynik badania GBS wskazuje na obecność paciorkowców w pochwie kobiety i wymaga zastosowania u kobiety podczas porodu dożylnej, śródporodowej antybiotykoterapii, która zapobiega zakażeniu dziecka.

Przebieg badania GBS

W gabinecie ginekologicznym pobiera się dwa wymazy: z przedsionka pochwy oraz z odbytu. Następnie materiał trafia do laboratorium makrobiologicznego.

Przygotowania do badania GBS

Przeprowadzenie badania GBS możliwe jest w każdym momencie cyklu miesiączkowego oprócz menstruacji. Najlepiej wykonać je 2-3. dni po menstruacji.

Badanie można przeprowadzić po 7. dniach od zakończenia leczenia antybiotykiem doustnym, po 5. dniach po stosowaniu globulek dopochwowych. Konieczne jest powstrzymanie się od kontaktów seksualnych na 3. dni przed badaniem. Ponadto w dniu badana okolicę narządów płciowych powinno się umyć bez użycia mydła i żelów. Nie można stosować także irygacji ani żadnych zabiegów mających wpływ na florę bakteryjną.

Wynik badania GBS

GBS dodatni oznacza obecność bakterii paciorkowca. GBS ujemny wskazuje na brak zakażenia bakteryjnego.

Zobacz wideo
Więcej o: