Żylaki macicy

Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Najczęściej z powodu żylaków macicy cierpią kobiety w ciąży. Nieleczone żylaki macicy mogą wywołać poważne konsekwencje.

Za wystąpienie żylaków macicy odpowiedzialne są hormony, przede wszystkim, produkowany w nadmiarze w czasie ciąży, progesteron. Przerost macicy sprawia, że uciska ona na miednicę. W konsekwencji na ścianach macicy zaczynają pojawiać się żylaki . Bardzo często tego typu schorzeniom towarzyszą hemoroidy, żylaki sromu oraz żylaki kończyn dolnych.

Objawy

Powodów występowania żylaków macicy może być wiele i mogą wystąpić nie tylko u kobiet w ciąży. W przypadku przyszłych mam za powstawanie tego typu żylaków odpowiedzialna jest rozrastająca i uciskająca na żyłę główną dolną, macica. W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza w dużej ilości progesteron i estrogen. Obecność tych hormonów sprawia, że żyły w obrębie miednicy rozszerzają się, a tym samym zwiększają przepływ krwi. Zwiększona ilość przepływającej krwi oraz rosnąca i uciskająca na żyłę macica, to najprostsza droga do pojawienia się żylaków. Zazwyczaj występują one u kobiet, które już mają dzieci, a odstęp między kolejnymi ciążami był stosunkowo krótki.

Żylaki macicy nie są jedynie przykrą dolegliwością towarzyszącą ciąży. Mimo że, to właśnie ciężarne cierpią na nie najczęściej, mogą pojawić się niemal w każdym okresie życia. Powstawaniu żylaków macicy sprzyja m.in. nadwaga, brak ruchu, problemy z zaparciami częste i długie kąpiele w gorącej wodzie oraz uwarunkowania genetyczne.

Żylakom macicy najczęściej towarzyszy ból w dolnej części brzucha. W przypadku gdy dolegliwość "rozszerzyła" się na srom i odbyt , pojawia się niewielkie krwawienie.

Diagnoza i leczenie

Żylaki macicy, przede wszystkim te u kobiet w ciąży, często nie dają żadnych objawów. Część pań dowiaduje się o ich istnieniu po urodzeniu dziecka, ale tylko wtedy, gdy wykonywano cesarskie cięcie (czasami ich obecność oznacza rezygnację z porodu siłami natury). W takich sytuacjach żylaki znikają same po upływie czterech miesięcy od porodu.

W przypadku kobiet, u których pojawiły się dolegliwości bólowe wykonuje się badanie USG, które pozwala jednoznacznie określić przyczynę bólu oraz ewentualnego krwawienia. Leczenie żylaków macicy najczęściej jest proste i nieinwazyjne. Stosuje się zewnętrznie preparaty z wyciągiem z kasztanowca i farmaceutyki obkurczające naczynia krwionośne oraz działające przeciwzapalnie.

Jeśli leki nie przynoszą efektu konieczny jest zabieg chirurgiczny. W tego typu operacjach głównie wykorzystuje się laser lub skleroterapię. Polega ona na wprowadzeniu do zmienionego żylakiem naczynia substancji wywołującej stan zapalny. Następnie w zakażonym miejscu powstaje skrzeplina, która ulega zwłóknieniu i zamyka ścianę naczynia. Z braku odpowiedniego ciśnienia wytworzony przez dane naczynie krwionośne żylak zanika. W przypadku kobiet karmiących z wykonaniem zabiegu należy poczekać, najlepiej do chwili, gdy kobieta przestanie karmić piersią.

Nieleczone mogą utrudnić ponowne zajście w ciążę.

Sporadycznie zdarza się, że żylaki macicy są zapowiedzią dużo poważniejszych problemów zdrowotnych m.in. zmian nowotworowych w macicy lub jajnikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także:

Zespół Hellp

Więcej o: