Każdego roku przerażającą diagnozę - nowotwór szyjki macicy - słyszy prawie 3200 kobiet, a blisko 2000 umiera. Każda kobieta powinna wiedzieć, co należy robić, żeby nie zachorować na raka narządu rodnego oraz co robić, żeby w razie zachorowania mieć największą szansę na wyleczenie.
Wiedza o wirusie HPV (brodawczaka ludzkiego), który wywołuje raka szyjki macicy, pozwoliła na prawdziwy przełom w medycynie - opracowanie szczepionki.
- Żeby pokonać wirusa trzeba się szczepić - informuje prof. Ryszard Poręba, Przewodniczący Rady Programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Najlepiej szczepić dziewczynki w wieku 11-12 lat, kiedy są jeszcze przed inicjacją seksualną (do zakażeń HPV dochodzi przez kontakty seksualne).
- W niektórych krajach szczepią się również dojrzalsze kobiety, ale nie później niż do roku po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego - dodaje prof. Ryszard Poręba.
Niestety, szczepionki są dość drogie - ponad tysiąc złotych za pełny cykl (trzy dawki). Jednak ceny te zaczynają pomału spadać. Organizowane są też różne akcje szczepienia 12 latek.
Jeżeli kobieta nie zaszczepiła się przeciw wirusowi HPV i w jej organizmie powstają komórki rakotwórcze to wciąż ma szansę na całkowite wyleczenie. Warunkiem jest systematyczne badanie cytologiczne. Cytologię dobrze jest wykonywać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Każda kobieta, która współżyje płciowo, powinna ją wykonywać minimum raz na trzy lata, a najlepiej - co roku. Badanie cytologiczne polega na pobraniu przez ginekologa lub pielęgniarkę za pomocą specjalnej szczoteczki materiału komórkowego z tarczy części pochwowej i dalszej części kanału szyjki macicy. Pobranie wymazu z szyjki macicy jest proste, niebolesne i krótkotrwałe. (przeczytaj więcej o badaniu cytologicznym)
Mimo imiennych zaproszeń tylko 27 proc. Polek zgłasza się na bezpłatne badania cytologiczne. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne są to badania.
- Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, któremu można tak skutecznie przeciwdziałać. Dzięki prostemu badaniu jakim jest cytologia, jesteśmy w stanie wykryć zmiany nowotworowe w stadium, w którym wyleczalność sięga niemal 100 proc - mówi onkolog doktor Jerzy Giermek.
Zmiany przedrakowe i wczesny rak nie powodują bólu. Bardzo ważne jest więc prowadzenie cytologicznych badań przesiewowych, aby wykryć zmiany przedrakowe lub raka w stadium, w którym możliwe jest efektywne leczenie.
Gdy dochodzi do rozwoju choroby, kobiety zauważają jeden lub kilka z poniższych objawów:
- nietypowe krwawienie z pochwy,
- krwawienie, które pojawia się pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,
- krwawienie po stosunku, prysznicu lub badaniu ginekologicznym,
- krwawienie miesięczne, które trwa dłużej i jest bardziej obfite niż zwykle,
- krwawienie po menopauzie,
- obfite upławy z pochwy,
- ból w podbrzuszu,
- ból podczas stosunku
Pamiętajmy: nawet jeżeli nie mamy żadnego z wymienionych objawów nie oznacza to, że w naszym organizmie nie ma wirusa HPV.
- Najważniejszy przekaz, jaki powinien trafić do Polek brzmi: przebadajcie się! Dzięki badaniom można zwalczyć raka szyjki macicy zanim się rozwinie, więc, Drogie Panie, zgłaszajcie się na cytologię i bądźcie zdrowe - apeluje dr Philip Davies, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy.
Ocena stanu odżywienia pacjenta - obowiązek szpitala, skala NRS 2002