Nie musisz umrzeć z powodu raka szyjki macicy!

Rak szyjki macicy to nie tylko dramat kobiet, ale również ich rodzin i przyjaciół. Większość chorych to osoby aktywne zawodowo i towarzysko. Ty też jesteś w grupie ryzyka? A nie musisz! Jak się ustrzec? Jak pokonać wirusa?

Każdego roku przerażającą diagnozę - nowotwór szyjki macicy - słyszy prawie 3200 kobiet, a blisko 2000 umiera. Każda kobieta powinna wiedzieć, co należy robić, żeby nie zachorować na raka narządu rodnego oraz co robić, żeby w razie zachorowania mieć największą szansę na wyleczenie.

Zobacz wideo

Zaszczepić się i przechytrzyć raka

Wiedza o wirusie HPV (brodawczaka ludzkiego), który wywołuje raka szyjki macicy, pozwoliła na prawdziwy przełom w medycynie - opracowanie szczepionki.

- Żeby pokonać wirusa trzeba się szczepić - informuje prof. Ryszard Poręba, Przewodniczący Rady Programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Najlepiej szczepić dziewczynki w wieku 11-12 lat, kiedy są jeszcze przed inicjacją seksualną (do zakażeń HPV dochodzi przez kontakty seksualne).

- W niektórych krajach szczepią się również dojrzalsze kobiety, ale nie później niż do roku po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego - dodaje prof. Ryszard Poręba.

Niestety, szczepionki są dość drogie - ponad tysiąc złotych za pełny cykl (trzy dawki). Jednak ceny te zaczynają pomału spadać. Organizowane są też różne akcje szczepienia 12 latek.

Niech cytologia stanie się modna!

Jeżeli kobieta nie zaszczepiła się przeciw wirusowi HPV i w jej organizmie powstają komórki rakotwórcze to wciąż ma szansę na całkowite wyleczenie. Warunkiem jest systematyczne badanie cytologiczne. Cytologię dobrze jest wykonywać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Każda kobieta, która współżyje płciowo, powinna ją wykonywać minimum raz na trzy lata, a najlepiej - co roku. Badanie cytologiczne polega na pobraniu przez ginekologa lub pielęgniarkę za pomocą specjalnej szczoteczki materiału komórkowego z tarczy części pochwowej i dalszej części kanału szyjki macicy. Pobranie wymazu z szyjki macicy jest proste, niebolesne i krótkotrwałe. (przeczytaj więcej o badaniu cytologicznym)

Mimo imiennych zaproszeń tylko 27 proc. Polek zgłasza się na bezpłatne badania cytologiczne. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne są to badania.

- Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, któremu można tak skutecznie przeciwdziałać. Dzięki prostemu badaniu jakim jest cytologia, jesteśmy w stanie wykryć zmiany nowotworowe w stadium, w którym wyleczalność sięga niemal 100 proc - mówi onkolog doktor Jerzy Giermek.

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

Zmiany przedrakowe i wczesny rak nie powodują bólu. Bardzo ważne jest więc prowadzenie cytologicznych badań przesiewowych, aby wykryć zmiany przedrakowe lub raka w stadium, w którym możliwe jest efektywne leczenie.

Gdy dochodzi do rozwoju choroby, kobiety zauważają jeden lub kilka z poniższych objawów:

- nietypowe krwawienie z pochwy,

- krwawienie, które pojawia się pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,

- krwawienie po stosunku, prysznicu lub badaniu ginekologicznym,

- krwawienie miesięczne, które trwa dłużej i jest bardziej obfite niż zwykle,

- krwawienie po menopauzie,

- obfite upławy z pochwy,

- ból w podbrzuszu,

- ból podczas stosunku

Pamiętajmy: nawet jeżeli nie mamy żadnego z wymienionych objawów nie oznacza to, że w naszym organizmie nie ma wirusa HPV.

- Najważniejszy przekaz, jaki powinien trafić do Polek brzmi: przebadajcie się! Dzięki badaniom można zwalczyć raka szyjki macicy zanim się rozwinie, więc, Drogie Panie, zgłaszajcie się na cytologię i bądźcie zdrowe - apeluje dr Philip Davies, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy.

Ocena stanu odżywienia pacjenta - obowiązek szpitala, skala NRS 2002

Więcej o: