Odzyskać siły po porodzie

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na dziecko i okres po porodzie związany jest jednak z problemami, które pojawiają się z czasem. Do nich należą miedzy innymi rozstępy i cellulit. Czy można im zapobiec? Dobre samopoczucie, wygląd i kondycja skóry mogą być znacznie poprawione masażami.

Masaż u kobiety przed zajściem w ciążę ma na celu wzmocnienie stawów i mięśni, zwłaszcza kończyn dolnych, które przyjmują dość znaczne obciążenie. Dodatkowo masażem możemy wzmocnić mięśnie miednicy mniejszej i brzucha. Dobrym rozwiązaniem są tutaj ćwiczenia gimnastyczne wykonywane na przemian z masażem. Połączenie ze sobą masażu i gimnastyki dobrze przygotuje do ciąży, a potem do samego porodu.

Kiedy poddać się masażowi?

W trakcie ciąży nie wykonujemy masażu w pierwszych dwóch miesiącach. Jest to związane z intensywnym rozwojem zarodka i wykształceniem łożyska. W kolejnych miesiącach masaż można wykonywać u każdej kobiety, która czuje się dobrze, a ciąża przebiega prawidłowo. Zgoda lekarza ginekologa na wykonywanie zabiegu jest w uzasadnionych przypadkach niezbędna.

Z kolejnymi miesiącami ciąży kobieta martwi się o swoje nienarodzone dziecko i jego stan, trudno się zatem dziwić narastającemu stresowi. Równocześnie wzrasta zmęczenie, co jest związane ze zwiększającą się masą ciała kobiety. Masaż w ciąży ma na celu dać poczucie relaksu i odprężenia. W dziewiątym miesiącu ciąży tuż przed porodem nie powinno wykonywać się masażu, aby nie sprowokować akcji porodowej.

Tuż po porodzie i po zakończonym połogu masażysta może wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, kończyn górnych, które dźwigają noworodka i niemowlę, a także kręgosłup oraz mięśnie grzbietu i karku. W rewitalizacji poporodowej masuje się okolice brzucha, gdzie uwagę skupia się na mięśniu prostym brzucha. Celem masażu w tym miejscu jest uelastycznienie i ujędrnienie powłok skórnych oraz stref skórno-mięśniowych poddanych obciążeniu. Masażysta może łączyć w trakcie jednego zabiegu masaż z ćwiczeniami wykonywanymi przez kobietę.

Rewitalizacja poporodowa

Jeśli kobieta urodziła poprzez cięcie cesarskie, to w okresie około 4-5 tygodni po porodzie można uelastycznić masażem bliznę poporodową, a w późniejszym okresie można zapobiegać zrostom tkankowym podbrzusza miednicy mniejszej.

W zależności od ogólnej kondycji kobiety oraz od jej chęci i czasu jaki może sobie poświęcić kolejnym punktem rewitalizacji poporodowej będzie masaż rozstępów, cellulitu i gruczołów piersiowych oraz masaż zapobiegający zjawisku nietrzymania moczu.

Masaż rozstępów skórnych i obszarów zajętych cellulitem, które często są już utrwalonymi zjawiskami, wymaga od kobiety i od masażysty cierpliwości i poświęcenia. Nierzadko nie można osiągnąć istotnych efektów terapeutycznych pomimo długotrwałej terapii masażem z użyciem kosmetyków ujędrniających. Warto jednak spróbować.

Masaż gruczołów piersiowych

Masaż gruczołów piersiowych powinno rozpocząć się po zakończonym karmieniu. Odczekujemy jednak kilka tygodni - dwa do czterech - od zakończenia karmienia. Żadne zjawisko w organizmie człowieka nie ustępuje bowiem od razu w ciągu kilku dni. Masaż gruczołów piersiowych ma na celu utrzymanie jędrności skóry sutka i prawidłowej czynności aparatu wieszadłowego sutka tak, by w przyszłości nie nastąpiło odczuwalne zjawisko obwisłego biustu. Masaż sutków wykonujemy tylko za pisemną zgodą pacjentki w warunkach absolutnie gwarantujących intymność zabiegu. Masaż wykonujemy zawsze w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, nigdy w drugiej fazie - ze względu na czynność hormonalną organizmu kobiety powodującego w tej fazie cyklu niewielkie obrzmienie gruczołów, tkliwość, a nawet bolesność dotykową sutków. Masaż wykonywany w tym czasie może być bolesny i nieprzyjemny.

Nietrzymanie moczu

Zjawisko nietrzymania moczu występuje po porodzie w różnie długim czasie od urodzenia dziecka. Niektóre kobiety skarżą się na nietrzymanie moczu już w rok po urodzeniu dziecka, inne później. Zjawisko nietrzymania moczu związane jest ze zmianami w tkance łącznej więzadeł narządów moczowo-płciowych miednicy mniejszej. Masaż musi być poprzedzony diagnostyką przyczyn nietrzymania moczu, trzeba zbadać, czy jest to nietrzymanie moczu samoistne czy wysiłkowe. Masaż, wykonywany zwykle w trakcie 20-30 minutowych sesji, potrafi skutecznie zapobiegać utrwalaniu się tego zjawiska. Podobnie jak w przypadku rozstępów skórnych i cellulitu terapia trwa długo, wymaga od kobiety i masażysty cierpliwości.

Podsumowując, warto pamiętać o masażu w okresie macierzyństwa jako o terapii rozłożonej w czasie. Forma masażu, czas jego trwania, dobór technik i chwytów będzie inny w zależności od okresu trwania macierzyństwa jaki i od indywidualnych potrzeb kobiety.

Grzegorz Lewandowski, Centrum Kształcenia Masażystów

Źródło: Serwis Masażysta

Przeczytaj o innych rodzajach masażu w serwisie Uroda

Zobacz także: Progesteron - hormon życia

Baby blues

Więcej o: