choroby wątroby
-
Co pić na wątrobę? Ten napój pij przed snem, aby ją wspierać
Jedzenie w pośpiechu, nadużywanie alkoholu lub uboga w składniki mineralne dieta mogą być wyczerpujące dla wątroby. Narząd ten pracuje na najwyższych obrotach, by oczyszczać organizm z toksyn, dlatego warto wspierać regenerację wątroby.
-
FNH, czyli ogniskowy rozrost guzkowy [co to jest FNH, przyczyny, leczenie, dieta]
Schorzenie o tajemniczo brzmiącej nazwie FNH, czyli ogniskowy rozrost guzkowy wątroby, dotyka głównie osoby dorosłe, zwłaszcza kobiety. Sprawdzamy, czym jest, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób leczy się FNH.
-
Czego nie lubi twoja wątroba? Lepiej nie przesadzaj z cukrem
Wątroba jest organem, który ma ogromne możliwości regeneracji. A jest jej to szczególnie potrzebne, zajmuje się bowiem "brudną" robotą: oczyszcza organizm z toksyn, usuwa bakterie z krwi, rozkłada leki na związki obojętne dla organizmu i pełni...
-
Dotyka częściej kobiety, zwykle jest bezobjawowa. Co warto wiedzieć o FNH
FNH to skrót od angielskiej nazwy choroby, focal nodular hyperplasia, czyli ogniskowy rozrost guzkowy wątroby. To druga co do częstości występowania zmiana w wątrobie. 90 procent przypadków dotyczy kobiet głównie pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
-
Badanie GGTP: normy, wyniki. Co oznacza za wysokie lub za niskie GGTP
Badanie GGTP wykonuje się przy diagnozowaniu ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby, dróg żółciowych oraz trzustki. Do analizy pobiera się na czczo niewielką ilość krwi obwodowej.
-
Hepcydyna - na czym polega działanie hepcydyny, wskazania do badania, wyniki
Hepcydyna jest hormonem peptydowym produkowanym przez wątrobę. Ma za zadanie utrzymywać odpowiedni poziom żelaza w organizmie. Hepcydyna należy także do białek towarzyszących ostrym stanom zapalnym. Bada się stężenie tego hormonu we krwi, przede...
-
Czynnik reumatoidalny: normy. Na czym polega badanie RF
Czynnik reumatoidalny to potoczna nazwa badania RF, czyli badania, które przeprowadza się między innymi w przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Jakie normy przyjmuje się dla badania RF? Co może oznaczać podwyższony poziom czynnik...
-
Zioła na wątrobę: jakie zioła wspomagają pracę wątroby
Polecane zioła na wątrobę to ostropest plamisty, popularny dziurawiec, czy też mniszek lekarski, korzeń łopianu, ostrokrzew paragwajski, przyprawa o nazwie kurkuma, ale także wyciągi z warzyw, w tym z karczocha i cykorii.
-
Stan upojenia alkoholowego u 27-letniego Chińczyka, wywołany przez bakterię jelitową
Bakteria jelitowa, a konkretnie jeden ze szczepów zwykłej Klebsiella pneumoniae, potrafi produkować alkohol wewnątrz organizmu. I to spore ilości. Może być współodpowiedzialna za chorobę wątroby u osób niepijących.
-
Urobilinogen: normy, kiedy przeprowadza się badanie urobilinogenu
Urobilinogen to związek organiczny obecny w moczu oraz kale i nadający im kolor. Poziom urobilinogenu w moczu jest ważnym wskaźnikiem diagnostycznym. Może świadczyć o schorzeniach wątroby, o anemii hemolitycznej, albo też o kamicy żółciowej.
-
9 prostych badań, które trzeba zrobić przed odchudzaniem
-
Co pić na wątrobę? Wybierz ten napój
-
Wyglądają niepozornie. Tymczasem szklane ampułki są wyjątkoweMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jak pozbyć się oponki z brzucha? Wypróbuj zasadę 3x30, a szybko zobaczysz efekty
-
Co najlepiej pić przed snem, żeby przyspieszyć odchudzanie? Wystarczy ten jeden napój?
- Światowy Dzień Zespołu Downa. Skąd wziął się pomysł kolorowych skarpetek?
- Ozempic przynosi uczucie sytości, ale są produkty spożywcze dające ten sam efekt
- To humorzasty quiz, bo pytamy o hormony! Komu uda się zgarnąć komplet?
- Jak schudnąć z brzucha w szybkim czasie? Metody na spalenie tłuszczu
- Sposób na zdrowie? Nie każdy zwraca na to uwagę