Jednym z najbardziej zauważalnych objawów skórnych bywa wysypka. Jeżeli czerwone krosty (które czasami przekształcają się w sączące się pęcherze) pojawią się nam na dłoniach lub nadgarstku, może to wskazywać na alergię na nikiel. To tak zwane alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Uczulać nas mogą takie przedmioty jak bransoletki, zegarki, pierścionki i telefony komórkowe - wszystkie one zawierają nikiel. Pamiętajmy też, że wysypka może się pojawić też wtedy, gdy zjemy coś zawierającego sporo niklu. To, dla przykładu, kakao w proszku, lukrecja, orzechy nerkowca, produkty sojowe, gryka.
Możemy też cierpieć na atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła choroba, która może objawić się już w dzieciństwie. Nie wiadomo właściwie, co ją wywołuje. Prawdopodobnie to połączenie takich czynników jak genetyka, zaburzenia w pracy układu odpornościowego oraz zanieczyszczenie środowiska. Powoduje zaczerwienienie, podrażnienie i świąd skóry nie tylko na dłoniach. Choroba może okresowo się cofać, ale potem zwykle wraca.
Kolejne schorzenie, które może zmienić wygląd skóry nie tylko skóry dłoni, to łuszczyca - przewlekła choroba autoimmunologiczna. Łuszczyca dłoniowo-podeszwowa objawia się zmianami na skórze rąk, na podeszwach oraz paznokciach. Powoduje powstawanie plam o grubej czerwonej skórze i srebrzystych łuskach, którym mogą towarzyszyć pęcherze wypełnione ropą. Może też dochodzić do bolesnych pęknięć skóry. Zmiany łuszczycowe na paznokciach obejmują: wżery, kruszenie, zgrubienie, odbarwienie lub oddzielenie paznokcia od łożyska.
Jednym z nieoczywistych oznak cukrzycy bywa tak zwany palec spustowy. To schorzenie nosi medyczną nazwę zwężające zapalenie pochewki ścięgna. Jest to bolesna postać zapalenia ścięgna, w którym palce oraz najczęściej także kciuk, blokują się w pozycji zgiętej. Hiperglikemia, czyli nadmiernie wysokie stężenie cukru we krwi, zwiększa ryzyko rozwoju palca spustowego u osób zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2.
Chociaż do zwężającego zapalenia pochewki ścięgna może dojść u każdego, to jednak ów palec spustowy występuje częściej u osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak właśnie cukrzyca, a także reumatoidalne zapalenie stawów i choroby tarczycy.
Białe, niebieskie lub czerwone palce, widoczne gdy marzniemy lub się stresujemy, mogą być objawem choroby Raynauda. Powodem jest nagłe zwężenie naczyń krwionośnych w kończynach i blokowanie przepływu krwi (co zmienia kolor skóry na niebieski). Ocieplenie kończyn z kolei powoduje zaczerwienienie skóry z powodu gwałtownego poszerzenia się naczyń. Zespół Raynauda może powodować drętwienie, zimno lub ból palców. W większości przypadków nie wiadomo, dlaczego się pojawia. Niekiedy jednak może wiązać się z takimi chorobami jak: zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia krzepnięcia, zapalenie mięśni, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina (rzadka choroba tkanki łącznej), zespół Sjögrena (choroba autoimmunologiczna), zaburzenia funkcji tarczycy. Ponadto podobne objawy mogą być wywołane przez leki, w tym przez leki na nadciśnienie, migreny i zespół nadpobudliwości psychoruchowej.
Bolesne czerwone lub fioletowe guzki, zwane węzłami Oslera, towarzyszą niekiedy chorobom serca, takim jak zapalenie wsierdzia. To ciężka, ale rzadka choroba powodująca zapalenie błony śluzowej serca. Jedną z oznak może być krwawienie pod skórą dłoni, pozostawiające bezbolesne czerwone plamy. Inne objawy zapalenia wsierdzia to kaszel, duszności, gorączka i dreszcze. Przyczyną jest najczęściej infekcja bakteryjna lub grzybicza.
Najpowszechniej jednak za zmiany w wyglądzie skóry lub paznokci odpowiadają infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe. Grzybicą skóry i paznokci łatwo się zarazić. Grzybica skóry powoduje okrągłe rumieniowe zmiany, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Taka zmiana ma brzegi silnie zaczerwienione, pokryte grudkami czy krostami, które się złuszczają. Zakażenie często obejmuje również paznokcie, doprowadzając do rozwoju grzybicy paznokci. Objawy towarzyszące to świąd i pieczenie w miejscach wysypki, zaczerwienienie skóry, sucha i łuszcząca się skóra, grudki i pęcherze z często sączącą się wydzieliną, zlokalizowane zazwyczaj na bocznych powierzchniach palców.
Zauważalne drżenie rąk może być oznaką choroby neurologicznej (choroby Parkinsona). Drżenie parkinsonowskie zwykle obejmuje jedną rękę lub jest bardziej widoczne w jednej ręce i pojawia się, gdy ręka jest w spoczynku. Istnieje też tak zwane samoistne drżenie rąk czy ramion. Pojawia się po obu stronach ciała, gdy ktoś wykonuje czynność manualną, taką jak jedzenie. Drżenie samoistne często występuje rodzinnie. Drżenie fizjologiczne natomiast może się pojawić, gdy jesteśmy niewyspani, wypiliśmy zbyt dużo kofeiny, bierzemy pewne leki lub jesteśmy w trakcie odwyku. Takie drżenie rąk mija, gdy tylko ustąpią przyczyny.
Zmiany w łożysku paznokcia mogą wskazywać na takie podstawowe schorzenia jak choroby serca lub płuc, które przyczyniają się do niedotlenienia organizmu (na przykład rak płuc, zapalenie wsierdzia i wrodzone wady serca). Jak wyglądają pałeczkowate palce? Koniuszki palców są nadmiernie uwypuklone, mogą też być czerwone i ciepłe w dotyku, łożyska paznokci pozostają zaokrąglone, paznokcie mogą być zmiękczone i wyglądać, jakby były oddzielone od palca.