Wygląd paznokci świadczy o naszym zdrowiu. Jakie choroby widać na paznokciach?

Wygląd paznokci ma związek z naszym zdrowiem. Widać na nich zarówno problemy skórne, jak i - niejednokrotnie - symptomy choroby ogólnoustrojowej. Nawet stres potrafi się ujawnić w postaci pojawiających się na paznokciach linii. Na co zwracać uwagę patrząc na swoje paznokcie?

Pręgi i przebarwienia na paznokciach - to może być czerniak

Najbardziej niepokojące są brązowe pręgi, które mogą być oznaką czerniaka paznokcia. Na początku choroby jest widoczny jako ciemny pasek, który idzie od góry paznokcia aż do naskórka. Może on również przybrać czarną, brązową lub ciemnoniebieską barwę. Te zmiany w wyglądzie paznokcia są najbardziej niepokojące, jeśli dotyczą jednego palca, a nie wszystkich.

Zwykłe przebarwienia natomiast to efekt nierównomiernego rozmieszczenia pigmentu. To oznacza po prostu całkiem niegroźne pieprzyki.

Łuszczyca skóry i paznokci

Łuszczyca, czyli choroba skóry charakteryzująca się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze, objawia się także na paznokciach rąk i nóg. Na paznokciach pojawiają się wówczas punktowe zagłębienia (te mogą też być związane z takimi chorobami jak zespół Reitera, czyli reaktywne zapalenie stawów oraz łysienie plackowate).

Łuszczyca paznokci wiąże się z większą łamliwością paznokci i ich rozdwajaniem się na końcach. Na płytkach pojawiają się ponadto równoległe pasma o jasnej barwie (tzw. ''efekt Muehrckego''), a pod płytką paznokcia widać niewielkie żółto-czerwone przebarwienia (to tzw. ''efekt plamy olejowej'').

Kolejne objawy łuszczycy paznokci to:

  • wgłębienia na płytce paznokcia
  • linie biegnące wzdłuż paznokcia (linie Beau)
  • zgrubienia skóry pod paznokciem, które mogą spowodować wysunięcie się paznokcia z łożyska. Na ogół zgrubienie zaczyna się od czubka palca i zmierza w stronę naskórka.
  • wyraźne białe plamy na paznokciach, zwane także leukonychią (bielactwo paznokci)
  • czarne linie biegnące od czubka palca do naskórka. To małe skrzepy lub rozszerzone i pęknięte naczynia włosowate.
  • czerwieniejące obszary w pobliżu naskórka (może być spowodowane zatkaniem naczyń włosowatych)

Palce pałeczkowate oznaczają długoletnie niedotlenienie

Palce pałeczkowate (pałeczkowatość palców) to objaw różnych schorzeń, a nie oddzielna choroba. W wyniku nadmiernego odkładania się kolagenu dochodzi do charakterystycznej deformacji palców: czubki powiększają się, a paznokcie zakrzywiają wokół opuszków.

Palce pałeczkowate są zwykle wynikiem niskiego poziomu tlenu we krwi, co wiąże się z różnymi rodzajami chorób płuc. Ponadto może to być objaw takich schorzeń jak: nieswoiste zapalenia jelit, choroby układu krążenia, choroby wątroby i AIDS.

Więcej na tema zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

Łyżeczkowate paznokcie wiążą się z chorobami serca i tarczycy

Łyżeczkowatymi paznokciami (nazwa tego zaburzenia to koilonychia) określa się zmiany w wyglądzie paznokcia, które przywodzą na myśl łyżeczkę. Dochodzi do tego, gdy zbyt miękkie paznokcie zaczynają się wyginać na kształt łyżki. To wgłębienie jest zwykle wystarczająco duże, aby pomieścić kroplę płynu.

Jest to oznaka niedokrwistości z niedoboru żelaza (może towarzyszyć wrzodom żołądka, rakowi żołądka lub jelita) lub choroby wątroby znanej hemochromatozą, gdy organizm wchłania zbyt dużo żelaza z pożywienia. Łyżeczkowe paznokcie mogą być również związane z chorobami serca i niedoczynnością tarczycy.

Paznokcie Terry'ego - jeden z objawów niedomagań wątroby, nerek lub cukrzycy

Jedną z oznak marskości wątroby są tak zwane paznokcie Terry'ego. Oznaczają zmętnienie prawie całego paznokcia (a więc paznokieć wydaje się być biały) z wyjątkiem wąskiego pasa o szerokości od 0,5 do 3 mm. Ten paseczek może mieć brązowy kolor, a łożysko paznokcia (tkanki leżące bezpośrednio pod płytką) mogą być jasnoróżowe.

Paznokcie Terry'ego są najczęściej wynikiem starzenia się. Ale mogą też być oznaką poważnej choroby, takiej jak choroba wątroby, zastoinowa niewydolność serca, niewydolność nerek lub cukrzyca.

Linie Beau

Linie Beau to wgłębienia biegnące w poprzek paznokcia. Takie wgłębienia mogą pojawić się, gdy wzrost tkanki bezpośrednio pod naskórkiem zostanie przerwany przez uraz lub ciężką chorobę.

Linie Beau oznaczają też poważne kłopoty ze zdrowiem, takie jak niekontrolowana cukrzyca i choroba naczyń obwodowych, a także choroby objawiające się wysoką gorączką (szkarlatyna, odra, świnka i zapalenie płuc). Linie Beau mogą być również oznaką niedoboru cynku. Ponadto towarzyszą ostrej chorobie nerek.

Odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska

Onycholiza jest chorobą dotykającą paznokci, polegającą na odwarstwianiu się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Płytka paznokciowa zmienia przy tym kolor na biały, żółty lub zielony.

Czasami oderwane paznokcie są związane z urazem lub infekcją. W innych przypadkach oddzielanie się paznokci jest reakcją na określony lek lub produkt kosmetyczny, taki jak utwardzacze do paznokci lub kleje. Zmiany mogą też wynikać z choroby tarczycy, są też jednym z objawów łuszczycy.

Zespół żółtych paznokci

W przypadku zespołu żółtych paznokci paznokcie jakby gęstnieją, a ich wzrost zwalnia. Powoduje to żółtawe przebarwienia płytki. Paznokcie dotknięte zespołem żółtego paznokcia mogą nie mieć naskórka i miejscami odrywać się od łożyska.

Zespół żółtych paznokci jest często oznaką chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. Zespół żółtych paznokci może być również związany z obrzękiem rąk (obrzęk limfatyczny).

Źródła: health.clevelandclinic.org, mayoclinic.org

Więcej o: