Grzybica paznokci u rąk i nóg jest schorzeniem o wysokim stopniu zakażalności, a jednocześnie dość trudnym do wyleczenia. Częściej dotyka ona paznokci u nóg, a dokładnie pierwszego i piątego palca, gdyż te stykają się bezpośrednio z obuwiem. Może ona pojawić się na płytce pojedynczego paznokcia, ale również przenieść się na sąsiednie. Najczęstsze przyczyny pojawienia się grzybicy to niedostateczna lub niewłaściwa higiena dłoni i stóp, która prowadzi do rozwinięcia infekcji grzybiczej. Warunki sprzyjające rozwojowi grzybicy to uszkodzenie płytki paznokcia, zbyt krótkie przycięcie paznokci, noszenie zbyt ciasnego obuwia, częste wykonywanie manicure z nakładaniem różnego typu lakierów.
Zobacz też: Zastrzał: co to jest i jak się go leczy?
Najczęściej grzybica paznokci stóp związana jest z występowaniem grzybicy całych stóp. Jak wskazują badania z tą przypadłością zmaga się wielu Polaków, jednak w znaczącej mierze lekceważą oni symptomy świadczące o grzybicy oczekując, że z czasem same ustąpią. Niestety oznaki infekcji grzybiczej takie jak świąd, pieczenie, pękanie skóry nie znikną samoistnie. Grzybica paznokci dodatkowo objawia się przebarwieniem płytki, jej zgrubieniem i skłonnością do kruchości i łamliwości. Konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Co więcej, nawet po wyleczeniu grzybicy konieczne jest ścisłe zachowywanie zaleceń i regularne dbanie o higienę, gdyż grzybica jest przypadłością, która lubi nawracać.
Skąd się bierze grzybica paznokci stóp? Otóż najczęstszą przyczyną jest zakażenie w jednym z takich miejsc, jak basen, sauna lub prysznic. Grzybicą można zarazić się korzystając z cudzego obuwia lub niewysterylizowanych narzędzi do pedicure. Rozwojowi grzybicy stóp sprzyja także wysoka wilgotność i ciepło. Oznacza to, że jeśli stopy często i długo przebywają w obuwiu sprzyjającym ich poceniu się, to zwiększa to ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej. Występowaniu takich zakażeń sprzyjają także niektóre choroby - na grzybicę stóp i paznokci narażeni są przede wszystkim cukrzycy, osoby otyłe lub ze skłonnością do anemii.
Leczenie grzybicy paznokci jest dość wymagające, a efekty przychodzą dopiero po czasie. Nie obejdzie się bez interwencji lekarza. Domowe sposoby, których mnóstwo jest w sieci zazwyczaj są mało skuteczne, a co więcej, mogą być niebezpieczne i wzmagać objawy.
Leczenie grzybicy paznokcia przyjmuje różne formy. W zależności od zaleceń lekarza, może ono ograniczyć się do stosowania środków miejscowych, czasem jednak konieczne jest przyjmowanie środków doustnych. Na rynku dostępne jest kilka substancji działających skutecznie w przypadku zakażenia grzybiczego. Aby terapia była skuteczna w pierwszej kolejności należy ustalić z jakiego typu zakażeniem mamy do czynienia. W tym celu należy wykonać badanie mykologiczne, które wykaże czy objawy są efektem zakażenia drożdżakami, dermatofitami czy pleśnią.
W przypadku grzybicy paznokcia uzupełniająco w terapii działają leki miejscowe. Zazwyczaj mają one formę lakieru do paznokci lub kremu, który w składzie posiada substancje czynne. Tego typu leki w cięższych przypadkach nie są w stanie samodzielnie zwalczyć grzybicy, ale bardzo dobrze współdziałają ze środkami doustnymi.
W przypadkach bardzo uporczywej, nawracającej grzybicy paznokcia lekarz może także zaproponować leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu zakażonej płytki paznokcia. Podczas zabiegu lekarz starannie oczyszcza wał paznokciowy, a pacjent w ramach rekonwalescencji przyjmuje leki doustne oraz raz na tydzień pojawia się na ponownym zabiegu oczyszczania wału paznokciowego.
Coraz popularniejszą i zdecydowanie mniej inwazyjną metodą rozprawienia się z grzybicą paznokci jest terapia laserowa rekomendowana przez wielu dermatologów i podologów.
Zobacz też: Wrastający paznokieć - objawy, przyczyny, leczenie