Pierwsze objawy cukrzycy są na tyle niecharakterystyczne, że bywa iż pozostają długo albo niezauważone, albo bagatelizowane. Wydaje się nam, że to tylko przejściowa niedyspozycja czy błahy symptom, a tymczasem choroba czyni postępy. Jeśli wysoki poziom cukru we krwi utrzymuje się latami, prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w organizmie. Cukrzyca atakuje naczynia krwionośne, nerwy, nerki, grozi utratą wzroku, wydatnie skraca życie. Dorośli z cukrzycą mają od dwóch do trzech razy wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nierozpoznany, a więc nie kontrolowany, długotrwały stan podwyższonego poziomu cukru we krwi to "tykająca bomba", która grozi rozwojem takich schorzeń jak przewlekła choroba nerek (PChN), retinopatia cukrzycowa i choroby naczyniowe.
Wśród pierwszych, tak zwanych cichych objawów cukrzycy, znajdują się:
W 2022 roku szwedzcy naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze jeden objaw powiązany z cukrzycą, a mianowicie na powikłanie nazywane potocznie palcem spustowym. Skupili się na zbadaniu powiązań pomiędzy wysokim poziomem HbA1c a kłopotami z rozprostowaniem serdecznego palca u dłoni lub kciuka.
HbA1C to skrót oznaczający poziom hemoglobiny glikowanej we krwi. To wskaźnik powiązany z cukrzycą typu 1 oraz z cukrzycą typu 2. Oznaczanie hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c) służy celom diagnostycznym oraz do monitorowania przebiegu cukrzycy. Poziom HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w okresie 2-3 miesięcy. Gdy stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) jest większe lub równe 6.5 proc. (48 mmol/mol) diagnozuje się cukrzycę.
Co to natomiast jest palec spustowy? To potoczne określenie schorzenia o nazwie zwężające zapalenie pochewki ścięgna. Jest to bolesna postać zapalenia ścięgna, w którym palce oraz najczęściej także kciuk, blokują się w pozycji zgiętej. Dotknięty zapaleniem palec usztywnia się, trudno go wyprostować bez bólu. Bezpośrednią przyczyną usztywnienia i bolesności jest zapalenie ścięgna zginacza lub zgrubienie osłonki ochronnej, przez którą przechodzi ścięgno, co uniemożliwia jego płynne poruszanie się podczas zginania lub prostowania palca. Taki palec jest przygięty w kierunku dłoni i unieruchomiony w tej pozycji (przypomina palec ułożony na spuście broni palnej, stąd nazwa).
- Hiperglikemia zwiększa ryzyko rozwoju TF (palca spustowego) u osób z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2. Optymalne leczenie cukrzycy wydaje się mieć znaczenie w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym dłoni, takim właśnie jak TF - napisali badacze we wnioskach, opublikowanych w amerykańskim periodyku "Diabetes Journal". Innymi słowy wysoki poziom HbA 1c wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zwężającego zapalenia pochewki ścięgna u osób chorych na cukrzycę. Badania objęły lata 2004–2019 i włączono do nich 9,6 tys osób z cukrzycą typu 1 i 85,7 tys. osób z cukrzycą typu 2, w wieku równym lub wyższym niż 18 lat.
Źródło: diabetesjournals.org