Tak może objawiać się podwyższony cukier. Przyjrzyj się swoim palcom

Jednym z nieoczywistych, mało znanych powikłań cukrzycy, może być tak zwany palec spustowy. Co to za schorzenie i jak się objawia?

Jakie są objawy cukrzycy typu 2?

Pierwsze objawy cukrzycy są na tyle niecharakterystyczne, że bywa iż pozostają długo albo niezauważone, albo bagatelizowane. Wydaje się nam, że to tylko przejściowa niedyspozycja czy błahy symptom, a tymczasem choroba czyni postępy. Jeśli wysoki poziom cukru we krwi utrzymuje się latami, prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w organizmie. Cukrzyca atakuje naczynia krwionośne, nerwy, nerki, grozi utratą wzroku, wydatnie skraca życie. Dorośli z cukrzycą mają od dwóch do trzech razy wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nierozpoznany, a więc nie kontrolowany, długotrwały stan podwyższonego poziomu cukru we krwi to "tykająca bomba", która grozi rozwojem takich schorzeń jak przewlekła choroba nerek (PChN), retinopatia cukrzycowa i choroby naczyniowe.

Wśród pierwszych, tak zwanych cichych objawów cukrzycy, znajdują się:

 • częste oddawanie moczu
 • nadmierne pragnienie
 • ekstremalny głód
 • nagły spadek masy ciała, nie mający związku z celowym odchudzaniem się
 • osłabienie, stałe uczucie zmęczenia
 • mrowienie, drętwienie lub pieczenie stóp
 • zaburzenia widzenia
 • świąd i suchość skóry
 • źle gojące się rany i częste infekcje skóry
 • nawracające zakażenia dróg moczowych
 • zmienne nastroje, objawy depresji

Przyjrzyj się swoim dłoniom

W 2022 roku szwedzcy naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze jeden objaw powiązany z cukrzycą, a mianowicie na powikłanie nazywane potocznie palcem spustowym. Skupili się na zbadaniu powiązań pomiędzy wysokim poziomem HbA1c a kłopotami z rozprostowaniem serdecznego palca u dłoni lub kciuka.

HbA1C to skrót oznaczający poziom hemoglobiny glikowanej we krwi. To wskaźnik powiązany z cukrzycą typu 1 oraz z cukrzycą typu 2. Oznaczanie hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c) służy celom diagnostycznym oraz do monitorowania przebiegu cukrzycy. Poziom HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w okresie 2-3 miesięcy. Gdy stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) jest większe lub równe 6.5 proc. (48 mmol/mol) diagnozuje się cukrzycę.

Co to natomiast jest palec spustowy? To potoczne określenie schorzenia o nazwie zwężające zapalenie pochewki ścięgna. Jest to bolesna postać zapalenia ścięgna, w którym palce oraz najczęściej także kciuk, blokują się w pozycji zgiętej. Dotknięty zapaleniem palec usztywnia się, trudno go wyprostować bez bólu. Bezpośrednią przyczyną usztywnienia i bolesności jest zapalenie ścięgna zginacza lub zgrubienie osłonki ochronnej, przez którą przechodzi ścięgno, co uniemożliwia jego płynne poruszanie się podczas zginania lub prostowania palca. Taki palec jest przygięty w kierunku dłoni i unieruchomiony w tej pozycji (przypomina palec ułożony na spuście broni palnej, stąd nazwa).

- Hiperglikemia zwiększa ryzyko rozwoju TF (palca spustowego) u osób z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2. Optymalne leczenie cukrzycy wydaje się mieć znaczenie w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym dłoni, takim właśnie jak TF - napisali badacze we wnioskach, opublikowanych w amerykańskim periodyku "Diabetes Journal". Innymi słowy wysoki poziom HbA 1c wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zwężającego zapalenia pochewki ścięgna u osób chorych na cukrzycę. Badania objęły lata 2004–2019 i włączono do nich 9,6 tys osób z cukrzycą typu 1 i 85,7 tys. osób z cukrzycą typu 2, w wieku równym lub wyższym niż 18 lat.

Źródło: diabetesjournals.org

Zobacz wideo Jak rozpoznać hipoglikemię i pomóc?
Więcej o: