Sine stopy i dłonie - nie lekceważ tego. To może być objaw nowotworu krwi

Zasinione lub czerwone ręce i stopy oraz uczucie pieczenia skóry, szczególnie po wyjściu z ciepłej kapieli, to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów czerwienicy, rzadkiego nowotworu krwi.

Więcej o zdrowiu i profilaktyce raka przeczytasz więcej na głównej stronie Gazeta.pl.

Czerwone lub sine zabarwienie skóry dłoni i stóp, połączone z silnym, piekącym bólem opisywane jest jako jedno z klasycznych objawów czerwienicy prawdziwej. To choroba nowotworowa krwi związana z nadprodukcją czerwonych krwinek (nowotwór mieloprofileracyjny), a niekiedy także białych oraz płytek krwi. Powstające w szpiku kostnym w nadmiarze czerwone krwinki zagęszczają krew, co grozi powikłaniami, takimi jak zakrzepy krwi.

Czerwienica prawdziwa to rzadka choroba, która może wystąpić w każdym wieku, ale częściej atakuje osoby starsze (w wieku od 50 do 70 lat). Najczęściej chorują mężczyźni będący już po 50. roku życia. Czerwienica może się rozwijać latami i długo nie dawać żadnych objawów. Aż dopiero okazjonalne badanie krwi wykrywa nadmiar czerwonych ciałek (erytrocytów) wskazując na raka krwi.

To choroba bezwzględnie wymagająca leczenia i chociaż nie umiemy jej jeszcze całkowicie wyleczyć, to jednak odpowiednia terapia łagodzi objawy i zapobiega powikłaniom.

Jakie jeszcze inne objawy daje czerwienica prawdziwa?

Tak naprawdę to wiele osób długo nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na czerwienicę. Niekiedy nie mają żadnych objawów lub mają takie, które trudno uznać za bardzo groźne. To bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie oraz niewyraźne widzenie. Ale potem do tych symptomów mogą dołączyć inne, w tym:

  • swędzenie skóry, szczególnie po wyjściu z ciepłej kąpieli lub spod prysznica
  • uczucie pełności zaraz po jedzeniu, wzdęcia, ból w lewym podbrzuszu, tak gdzie leży śledziona
  • nietypowe krwawienia (z nosa, z dziąseł)
  • duszności i trudności w oddychaniu podczas leżenia
  • bolesny obrzęk jednego stawu, najczęściej dużego palca
  • drętwienie, mrowienie lub osłabienie rąk i nóg (stóp)

Wśród przyczyn czerwienicy prawdziwej wymienia się mutację genu JAK2 odpowiedzialnego za produkcję komórek krwi w szpiku kostnym i regulowanie ich poziomu. Przy czym istnieje kilka różnych typów czerwienicy i nie we wszystkich przypadkach udaje się rozpoznać przyczynę.

Czerwienica prawdziwa grozi różnymi powikłaniami, w tym zakrzepami krwi (groźba zawału serca lub udaru mózgu oraz zakrzepicy żył głębokich), powiększeniem śledziony, zapaleniem stawów (dna moczanowa), wrzodami układu pokarmowego.

Zobacz wideo Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Źródła: nhs.uk, mayoclinic

Więcej o: