Cukrzyca - dziewięć oznak choroby, które możesz zauważyć na swojej skórze

Wczesne oznaki cukrzycy są przez wiele osób lekceważone ze względu na przewlekły charakter choroby. Nie wychwytujemy niepokojących objawów lub nie uznajemy ich za poważny problem ponieważ - w przeciwieństwie do wielu innych chorób - konsekwencji hiperglikemii, czyli wysokiego poziomu glukozy we krwi, nie widać od razu. Do uszkodzeń w naczyniach krwionośnych dochodzi już na kilka lat przed tym, zanim choroba zostaje zdiagnozowana. Cukrzyca zostawia też swój ślad na skórze.

Cukrzyca typu 2 stanowi od 85 do 95 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. To podstępna choroba, która może pozostawać niezdiagnozowana przez długi czas. A to oznacza, że wielu pacjentów ma już powikłania naczyniowe w momencie rozpoznania cukrzycy.

Znaki ostrzegawcze i klasyczne objawy cukrzycy

Klasyczne objawy cukrzycy, takie jak poliuria (wielomocz), polidypsja (patologicznie wzmożone pragnienie) i polifagia (nadmierne, nieposkromione, niezaspokojone uczucie głodu), występują powszechnie w cukrzycy typu 1, która charakteryzuje się szybkim rozwojem ciężkiej hiperglikemii, a także w cukrzycy typu 2 z bardzo wysokim poziomem hiperglikemii. Poważna utrata masy ciała jest powszechna w cukrzycy typu 1, zdarza się także w przypadku cukrzycy typu 2, jeżeli ta pozostaje niewykryta przez długi czas.

Nieleczona cukrzyca może więc wiązać się z utratą masy ciała o niewyjaśnionej przyczynie. Inne objawy to uczucie zmęczenia, zmiany nastroju (niepokój) oraz nocne skurcze łydek, bóle mięśni bez konkretnego powodu, drętwienie kończyn, brak czucia lub z nadmierna wrażliwością na ucisk.

Przewlekłe powikłania cukrzycy pojawiają się po wielu latach i są wynikiem uszkodzenia dużych i małych naczyń tętniczych, nerwów oraz narządów. Zmiany skórne pojawiają się średnio u co trzeciego chorego.

Cukrzyca - te oznaki choroby zobaczysz na skórze

Jednym z częstszych objawów cukrzycy są zmiany skórne. Są widomą oznaką, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Niektóre zmiany skórne mogą pojawić się jeszcze przed zdiagnozowaniem cukrzycy, inne natomiast wskazują na konieczności dostosowania leczenia do danego przypadku.

1. Rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans)

To zaburzenie związane z nierównomiernym rozkładaniem się pigmentu w skórze, co daje efekt określany czasem "objawem brudnej szyi". Przebarwienia widać najczęściej w fałdach skóry na karku, pod pachami, w pachwinach, czasami też na łokciach, dłoniach oraz na kolanach. Plamy są ciemnobrązowe i aksamitne w dotyku i stopniowo rogowacieją (co nosi nazwę hiperkeratozy).

Rogowacenie ciemne to oznaka rosnącej insulinooporności, a także stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy typu 2. Jest też powszechne u osób borykających się z otyłością.

2. Dermopatia cukrzycowa

Cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się dopływ krwi do wszystkich warstw skóry. W efekcie na podudziach, udach i przedramionach pojawiają się niewielkie, czerwone lub brązowe okrągłe plamy lub też linie, które nie bolą, nie swędzą ani nie otwierają się. Zaczynają blaknąć po 18-24 miesiącach (czasem jednak zostają na stałe). Bywają mylone z plamami starczymi.

3. Obumieranie tłuszczowate (Necrobiosis lipoidica)

Ten objaw skórny jest częstszy u kobiet. Zaczyna się od pojawienia się wypukłych guzków, które z czasem zamieniają się w plamy opuchniętej, twardej skóry. W tym stanie skóra zaczyna swędzieć i boleć. Nie wiadomo właściwie co jest przyczyną obumierania tłuszczowatego. Podejrzewa się, że ma związek ze zmianami w strukturze tłuszczu podskórnego i kolagenu. Obumieranie tłuszczowate jest nawet uznawane za marker cukrzycy.

4. Pęcherze cukrzycowe (Bullosis diabeticorum)

Pęcherze cukrzycowe zdarzają się stosunkowo rzadko, częściej u mężczyzn ze współistniejącą niewydolnością żylną. Na dłoniach, stopach, nogach lub przedramionach pojawiają się wówczas niebolesne pęcherze, które wyglądają jak oparzenia. Po pewnym czasie same znikają nie pozostawiając blizn.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cukrzyca ciążowa - badania, objawy i leczenie

5. Wybuchowa ksantomatoza (Eruptive xanthomatosis)

Objawia się jako małe, czerwonawo-żółte guzki, zlokalizowane z tyłu dłoni, stóp, ramion, nóg i pośladków. Mogą być delikatne i swędzące. Przyczyną ich pojawienia się jest wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, jeden z objawów towarzyszących cukrzycy.

Objawem cukrzycy mogą też być tak zwane kępki żółte, łuszczące się plamy na powiekach i wokół oczu. Na skórze mogą też pojawić się małe, miękkie, zwisające narośla w kolorze skóry, czyli włókniaki. 

6. Stwardnienie skóry na palcach

Długotrwały, wysoki poziom cukru we krwi, może doprowadzić do zmian w wyglądzie skóry palców i wierzchu dłoni, która twardnieje i nabiera woskowatego wyglądu. W efekcie może to utrudniać ruchy, ponieważ gruba skóra unieruchamia staw. Ten stan spotyka się częściej u osób z cukrzycą typu 1.

Zgrubienia mogą też pojawić się w innych miejscach na ciele, w tym na przedramionach, ramionach, w górnej części pleców i na szyi.

7. Infekcje bakteryjne i grzybicze skóry

Cukrzyca powoduje, że łatwiej łapiemy wszelkie infekcje bakteryjne i grzybicze skóry. Infekcjom towarzyszy swędząca wysypka, która może zamienić się w pęcherzyki z których sączy się będzie biała wydzielina. Skóra jest sucha, łuszczy się. Infekcje bakteryjne obejmują zwykle powieki, mieszki włosowe i paznokcie, a odpowiedzialny jest za nie gronkowiec. Zakażenia grzybicze rozwijają się w ciepłych i wilgotnych zakamarkach skóry. Najczęściej mamy do czynienia z grzybicą stóp, grzybicą i infekcjami bakteryjnymi pochwy.

8. Sucha, swędząca skóra

U cukrzyków częstym problemem jest przesuszona i swędząca skóra, która też łatwo się łuszczy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że problem z suchą cerą mają też osoby z prawidłowym poziomem cukru we krwi.

9. Trudno gojące się rany, owrzodzenia

Słabe krążenie krwi, spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych przez cukier, może też odpowiadać za trudności z gojeniem się skaleczeń. W efekcie cukrzycy cierpią z powodu otwartych ran i częstych owrzodzeń.

Więcej o: