Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za najczęściej występującą chorobę przewlekłą. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w naszym kraju zmaga się z nią niemal 10 mln dorosłych Polaków. Co ważne, nieleczone schorzenie może prowadzić m.in. do niewydolności serca, nerek lub udarów. Jak się okazuje, między cukrzycą a nadciśnieniem istnieje pewna zależność.
Zdaniem ekspertów istnieje pewna relacja pomiędzy cukrzycą a nadciśnieniem. Nadciśnienie pojawia się zdecydowanie częściej u osób chorych na cukrzyce niż u reszty populacji. Co ciekawe, chorzy na nadciśnienie są także bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę. Dlaczego się tak dzieje?
W przypadku cukrzycy typu 1 występowanie nadciśnienia ma związek z nefropatią cukrzycową i czynnikami genetycznymi. Z kolei przy cukrzycy typu 2 wiąże się to z insulinoopornością oraz hiperinsulinemią.
Okazuje się, że wysoka ilość glukozy we krwi wpływa na ciśnienie. Ściany naczyń krwionośnych u osób chorych stają się znacznie sztywniejsze niż u zdrowych. Proces ten sprawia, że przepływ krwi charakteryzuje się silniejszym ciśnieniem niż w normalnych warunkach.
Nadmiar insuliny sprawia, że układ współczulny staje się bardziej aktywny. To z kolei prowadzi do przesunięć jonowych w komórkach mięśniówki naczyń czy wzrostu reabsorpcji sodu w kanalikach nerkowych. W wyniku tego mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem tętniczym.
Inna korelacja jest związana z otyłością, która tak często występuje u chorych z cukrzycą. Dochodzi u nich do zaburzeń gospodarki hormonalnej - w ich wydzielaniu oraz działaniu, w wyniku czego wzrasta ciśnienie krwi.
Występowanie nadciśnienia tętniczego nie powinno być lekceważone. Nieleczone schorzenie może nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak uszkodzenie nerek, przerost lewej komory serca, choroba niedokrwiennej serca czy udar mózgu.
Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia nadciśnienia tętniczego. Lekarze dobierają leki z różnych grup tak, by osiągnąć obniżenie ciśnienia krwi. Chory pacjent stosuje łącznie różnie działające leki - najczęściej znajdujące się w jednej tabletce. Leczenie powinno być ciągłe i trwać nawet po uzyskaniu prawidłowych wyników.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.