Jak czytać i rozumieć próby wątrobowe (AlAT, AspAT)?

Próby wątrobowe, czasami określane jako badanie krwi AlAT, AspAT, to procedura zlecana przez lekarza w sytuacji, kiedy może on podejrzewać problemy z wątrobą, ale także kłopoty z układem pokarmowym, a nawet z sercem i inne schorzenia.

Próbom wątrobowym (AlAT, AspAT) najczęściej poddani zostaną pacjenci uskarżający się na:

  • Przewlekłe osłabienie i zmęczenie, brak apetytu i bolesne skurcze mięśni;
  • Problemy z trawieniem, silne wzdęcia, ból w okolicach wątroby, biegunki lub odbarwione stolce;
  • Zaburzenia potencji i libido u mężczyzn, utratę owłosienia łonowego i pod pachami;
  • Zaburzenia miesiączki u kobiet, wybroczyny skórne i krwawienia z dziąseł oraz nosa;
  • Żółtaczkę i świąd skóry.

Próby wątrobowe AlAT AspAT polegają po prostu na badaniu krwi pobranej z żyły w zgięciu łokcia pacjenta. Nie są uciążliwe. Konieczne jest jedynie powstrzymanie się od jedzenia na 12 godzin przed pobraniem krwi oraz unikanie tłustych posiłków i alkoholu na dobę przed testami.

Badanie AlAT AspAT może posłużyć także do diagnostyki konkretnych schorzeń w organizmie człowieka. Stosunek wyników tego badania może na przykład być dowodem na przebyty właśnie zawał serca i na podstawie tego właśnie badania diagnozuje się ograniczone zawały serca sprzed 2-3 dni.

Zobacz wideo ZdrowieZachorował, bo za dużo pił? To warto wiedzieć o marskości wątroby [NaZdrowie]

AlAT AspAT – co to właściwie jest i jakie są normy?

AlAT AspAT to skróty nazw chemicznych. AlAT to Aminotransferaza alaninowa, a AspAT to Aminotransferaza asparaginianowa. Pod skomplikowanymi nazwami kryją się enzymy znajdujące się zawsze wewnątrz komórek i wydostające się do organizmu w związku z niszczeniem tych komórek.

Usuwanie starych komórek i zastępowanie ich nowymi to normalne zjawisko w organizmie ludzkim. Niezdolność organizmu do radzenia sobie z nimi lub nagłe pojawienie się ich w bardzo dużych ilościach to znak, że dzieje się coś złego.

Wyniki wątrobowe AlAT AspAT mają następujące normy:

1. AlAT

  • Norma dla kobiet wynosi <35 U/l  (j.m/l);
  • Norma dla mężczyzn wynosi <45 U/l (j.m/l);
  • Norma dla dzieci (1–15 rok życia) <25 U/l (j.m/l).

2. AspAT

  • Norma dla kobiet wynosi 5-40 U/I (j.m/l);
  • Norma dla mężczyzn wynosi - 19 U/l.

Wyniki poniżej normy AlAT AspAT

Badanie AlAT AspAT nie identyfikuje raczej zbyt niskiego poziomu tych enzymów. Po prostu nie może ich zabraknąć w organizmie. Istnieją inne enzymy i substancje, których może być za mało, na przykład cholesterolu. Jest to zwykle związane z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi, niedożywieniem bądź schorzeniami wymagającymi szerszej diagnostyki.

Wyniki powyżej normy AlAT AspAT

Typowym problemem jest podwyższony AlAT AspAT. Kiedy podwyższony jest AlAT, oznacza to zazwyczaj problem z efektywnością pracy wątroby. Wymagana jest biopsja do określenia dokładnego charakteru schorzenia, ale może to być coś niezbyt groźnego, jak otłuszczenie wątroby, ale też rak wątroby, marskość tego organu lub inna choroba ograniczająca jej zdolność do filtrowania krwi.

Podwyższony AspAT jest traktowany podobnie i zazwyczaj oznacza procesy degeneracyjne wątroby. Jeśli AlAT jest wysoki, AspAT niski, najprawdopodobniej zachodzi proces dynamicznego niszczenia mięśni, np. w wyniku zawału mięśnia sercowego.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: