Zatrucie alkoholowe - jak sobie z nim radzić?

Choć zatrucie alkoholowe często mylone jest z popularnym kacem, warto pamiętać, że jest stanem znacznie poważniejszym. Jego lekceważenie jest niebezpieczne, brak adekwatnej reakcji może bowiem prowadzić nawet do utraty życia. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Zatrucie alkoholowe – objawy

Lekarze zwykle mówią o czterech etapach zatrucia alkoholowego o narastających objawach i stopniu zagrożenia. Zastrzegają przy tym, że reakcja organizmu na alkohol etylowy nie zawsze jest taka sama, a w związku z tym zatrucie nie u każdego może dawać o sobie znać w identyczny sposób.

W pierwszej fazie zatrucia alkoholowego zwykle mamy do czynienia z zapachem alkoholu z ust, dość silnym pobudzeniem, zaburzeniami równowagi oraz pierwszymi problemami z mówieniem. Należy też liczyć się z tym, że zachowanie chorego może w istotny sposób odbiegać od tego, co uważamy za standardowe.

Drugi etap zatrucia alkoholowego objawia się przede wszystkim osłabieniem i sennością, serce pracuje w przyspieszonym tempie, a osoba zatruta może zmagać się z chwilowymi utratami świadomości.

Trzeci stopień zatrucia alkoholowego to postępujące zamroczenie i osłabienie, a także coraz większe problemy z kontrolowaniem własnego zachowania. Na tym etapie mamy do czynienia często z całkowitą utratą świadomości, chory może mieć też problem z panowaniem nad własną fizjonomią.

Ostatni, czwarty stopień jest najbardziej niebezpieczny. Na tym etapie może pojawić się zarówno zamartwica, jak i hipotermia, problemy z oddychaniem, a nawet śpiączka. Brak szybkiej i adekwatnej pomocy z zewnątrz jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Picie w ciąży? Polki w czołówce abstynentek

Zatrucie alkoholowe – leczenie

Pomoc choremu powinno zawsze rozpoczynać dążenie do ułożenia go w bezpiecznej pozycji bocznej. Ma to bardzo duże znaczenie dla jego bezpieczeństwa, jedną z bardziej typowych reakcji organizmu na dużą ilość alkoholu etylowego są bowiem wymioty, często odznaczające się dużą intensywnością. Jeśli stan chorego nie poprawia się, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Gdy nie ma potrzeby poszukiwania pomocy z zewnątrz, leczenie warto rozpocząć od nawodnienia chorego, a następnie od dostarczenia mu utraconych elektrolitów i witamin.

Zatrucie alkoholowe – na co uważać?

Chcąc pomóc osobie zmagającej się z zatruciem alkoholowym często popełniamy błędy mogące nieść za sobą wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje. Jednym z najpoważniejszych wydaje się podawanie choremu kawy w przekonaniu, że ta postawi go na nogi i zapewni organizmowi dostęp do płynów. W rzeczywistości, kawa doprowadzi przede wszystkim do podrażnienia żołądka i odwodnienia organizmu, a tym samym - objawy zatrucia tylko się pogłębią.

Nie powinno się także pozwalać osobie zatrutej zasnąć zwłaszcza, jeśli objawy są jeszcze silne. W skrajnym przypadku zatrucie może prowadzić do śpiączki, utrzymywanie stałego kontaktu z chorym jest więc w stanie ochronić go przed nią. Jeśli objawy zatrucia nie ustępują, należy poszukać pomocy lekarskiej. Zakazane jest też stosowanie metody "klina", która może poważnie pogorszyć stan chorego.

To może cię również zainteresować:

Więcej o: