O czym świadczy kolor moczu? I czy dziwny kolor moczu musi oznaczać chorobę?

Kolor moczu to nie przelewki, lecz ważna wiadomość od twojego organizmu. Zarówno kolor moczu, jak i jego konsystencja, przejrzystość i zapach mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kolor moczu nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. Barwa ma spore znaczenie. Zmiana koloru moczu nie musi od razu oznaczać ciężkiej choroby, może być efektem ostatnio zjedzonych produktów (i zawartych w nich naturalnych oraz sztucznych barwników) czy przyjmowania niektórych leków.

Kolor moczu: wizyta u lekarza

Jeśli zmiana koloru moczu będzie utrzymywać się kilka dni albo uznasz ją za szczególnie niepokojącą, udaj się do lekarza. W czasie wizyty postaraj się dokładnie określić:

 • kiedy barwa moczu uległa zmianie,
 • jak często chodzisz do toalety,
 • jaki jest zapach moczu (więcej o znaczeniu zapachu moczu przeczytasz tutaj),
 • jak wygląda twoja dieta (szczególnie ostatnio przyjmowane posiłki),
 • ile płynów pijesz,
 • jakie leki bierzesz.

Najprawdopodobniej będzie trzeba wykonać badanie ogólne moczu i badanie krwi, a także - w razie potrzeby - USG układu moczowego.

Szczegółowe informacje o budowie układu moczowego znajdziesz tutaj.

Prawidłowy kolor moczu

Odpowiednia barwa moczu to jasna żółć przypominająca kolor słomy. Jasnożółty, klarowny mocz jest oznaką zdrowia. Świadczy o dobrym nawodnieniu organizmu.

Ciemnożółty mocz

Intensywnie żółty mocz wskazuje na odwodnienie. Im ciemniejsza żółć, tym większe prawdopodobieństwo, że w twoim organizmie jest zdecydowanie za mało wody.

Pomarańczowy mocz

Najpierw zastanów się, czy nie jadłeś malin, buraków albo marchewki. Jeśli nie, a twój mocz jest bardzo ciemny, istnieje ryzyko, że to problem z woreczkiem żółciowym.

Oprócz tego za ciemny pomarańcz odpowiadają leki.

Czerwonobrązowy lub brązowy mocz

Mocz zabarwia się na brązowo, gdy jemy rabarbar, bób i fasolę. Wpływa na to także beta-karoten. I w tym przypadku rolę odgrywają leki.

Brązowy mocz, podobnie jak ciemnożółty i pomarańczowy, może przekazywać informację o odwodnieniu. Poza tym sugeruje problemy z wątrobą (marskość, zapalenie) oraz przerzuty nowotworu.

Czerwony lub czerwonobrunatny

Ciemnoczerwona barwa może pojawić się, jeśli bierzesz leki na zakażenie układu moczowego (nitrofurantoiny), środki znieczulające (barbiturany, lidokaina), przeciwbólowe (diklofenak), przeciwbakteryjne (klindamycyna, erytromycyna), przeciwhistaminowe (klemastyna) lub hormony płciowe (luteina, progesteron, gestageny).

Niestety, istnieje ryzyko, że to krew, która oznacza choroby pęcherza i nerek.

Czerwonoróżowy

Może oznaczać dnę moczanową (czerwonoróżową barwę wywołują moczany).

Zbyt jasny mocz

Niemalże bezbarwny mocz świadczy o tym, że pijesz za dużo wody! Można by pomyśleć, że to niemożliwe, ale zatrucie wodą naprawdę istnieje. Na szczęście występuje rzadko i zwykle dopada sportowców. Tzw. przewodnienie hipotoniczne to stan, w którym w organizmie jest za dużo wody, a we krwi za mało sodu.

Za zatrucie wodne mogą być odpowiedzialne:

 • niektóre nowotwory (rak dwunastnicy, rak trzustki, rak owsianokomórkowy oskrzeli, grasiczak),
 • choroby nerek i nadnerczy,
 • niedoczynność tarczycy,
 • hipoproteinemia,
 • nadmierna ilość wazopresyny (hormonu odpowiadającego za produkcję moczu),
 • leki (amizepin, amitryptylina, cyklofosfamid, tioridazyna, winkrystyna; pochodne sulfonylomocznika; leki moczopędne).

W wyniku zatrucia wodnego może dojść do śpiączki, uszkodzenia układu nerwowego, kwasicy, a nawet śmierci. Przewodnienie hipotoniczne leczy się jedynie w szpitalu.

Jaskrawożółty mocz

Mocz o jaskrawym odcieniu żółci pojawia się wtedy, gdy przyjmujemy witaminy z grupy B.

Niebieski, zielony lub niebieskozielony mocz

Brzmi strasznie, ale niebieskawy czy zielonkawy mocz jest najprawdopodobniej efektem zjedzenia czegoś z takimi właśnie barwnikami. Taką właściwość barwiącą mają na przykład zielone szparagi. Możliwe, że ten niezwykły kolor to efekt zmiany przyjmowanych leków.

Jeśli nie dotyczy cię żadne z powyższych, czym prędzej idź do lekarza. Możliwe, że to zakażenie pałeczką ropy błękitnej, zapalenie gruczołu krokowego lub pęcherza moczowego. Niekiedy niebieskozielony mocz spowodowany jest rzadkimi chorobami genetycznymi.

Czarny mocz

Jeśli suplementujesz żelazo, twój mocz może przybrać czarną barwę. Przez żelazo zabarwia się również kał.

Jeżeli nie, to alarmujący sygnał. Mocz czernieje przez melaninę, substancję, którą wydzielają niektóre nowotwory, na przykład czerniak.

Spieniony mocz

Zwykły, jasnożółty mocz, który się pieni, najprawdopodobniej nie oznacza niczego złego. Jednak jeśli przejdzie w ciemniejszą barwę i wciąż będzie się pienił, może to sugerować, że w twoim organizmie jest za dużo białka.

Mętny mocz

Z mętnym moczem najczęściej wiąże się dość nieprzyjemny zapach. Nieprzejrzysty mocz, który utrzymuje się kilka dni z rzędu, może świadczyć o infekcji dróg moczowych. Istnieje także ryzyko, że winne są kamienie nerkowe.

Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

To także może cię zainteresować:

Zobacz wideo
Więcej o: