Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Choroby tętnic obwodowych choć obejmują tylko duże tętnice omijają naczynia wieńcowe, łuk aorty oraz tętnice mózgowe. Zazwyczaj schorzenie pojawia się u pacjentów z miażdżycą, jednak jego podłoże może stanowić stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator. Niezależnie od czynnika wywołującego chorobę u pacjentów pojawia się ostre lub przewlekłe niedokrwienie, choroba Raynauda oraz erytromelalgia U większości chorych występują chromanie przestankowe, zaniki mięśniowe, zanik owłosienia, trudno i długo gojące się rany i owrzodzenia.
W grupie największego ryzyka są osoby palące papierosy , otyłe, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub hiperlipidemię (jedna z chorób metabolicznych). Schorzenie częściej diagnozowane jest u mężczyzn po 50. roku życia.
Przy stawianiu diagnozy sięga się po badania palpacyjne tętnic, określenie ABI (tzw. wskaźnik kostkowo-ramienny, jest to iloraz ciśnienia mierzonego w stopie i ramieniu), USG metodą Dopplera oraz badanie angiograficzne z wykorzystaniem aparatów do badania radiologicznego.
Forma leczenie zależna jest od pierwotnej przyczyny schorzenia. W większości przypadków zlecany jest zabieg operacyjny.
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń w obrębie tętnic zalicza się:
- chromanie przestankowe
- krytyczne niedokrwienie kończyn
- ostre niedokrwienie kończyn