Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Za zakrzepicę żył trzewnych, obok marskości wątroby, odpowiada patologiczna nadkrzepliwość krwi płynącej w żyłach jamy brzusznej. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta u osób przyjmujących środki antykoncepcyjne, stosujących leczenie hormonalne czy z chorobami hematologicznymi, np. czerwienicy . Niektóre badania przypisują zakrzepicy żył trzewnych podłoże genetyczne, a także łączą ją z zespołem nakładania.
Schorzenie najczęściej atakuje żyłę wrotną lub wątrobową (tzw. zespół Budd-Chiari). Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami choroby są bóle brzucha, wodobrzusze, gorączka, biegunka (niekiedy z domieszką krwi) oraz wymioty. U pacjentów z zakrzepem żył wątrobowych bardzo często występuje niewydolność narządu i konieczny jest przeszczep. W przypadku zmian w obrębie żyły wrotnej może pojawić się nadciśnienie wtórne z krwawieniem z żylaków przełyku .
Skrzepliny w żyłach niejednokrotnie pojawiają się przy stanach zapalnych jamy brzusznej oraz zmianach nowotworowych.
Najlepszą i najskuteczniejszą metodą diagnozowania zakrzepicy żył trzewnych są badania ultrasonograficzne z dopplerowskimi pomiarami przepływów krwi. W miarę potrzeby wykonuje się także tomografię komputerową .
Leczenie zakrzepicy zależne jest od stopnia zmian, które zaszły w organizmie. W większości przypadków sięga się po środki zapobiegające kolejnym zakrzepom. Początkowo podawane są dożylnie, a z czasem doustnie. Terapia trwa od 3 do 6 miesięcy.
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita