Zapalenie uchyłków - objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie uchyłków to jedno z częściej występujących powikłań po tzw. chorobie uchyłkowej jelita grubego. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne dla osób z marskością wątroby oraz cukrzycą.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Stan zapalny rozwija się u co czwartego pacjenta z chorobą uchyłkową jelit . Schorzenie charakteryzuje się powstawaniem w obrębie jelita grubego workowatych uwypukleń ścian narządu. Zapalenie najczęściej pojawia się u osób otyłych, palących papierosy, stosujących dietę bogatą w błonnik oraz przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zapalenie uchyłków objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby zapalenia uchyłków jest silny ból w okolicy lewego dołu biodrowego, promieniujący do pachwiny lub pleców. Na wysokości miednicy lub w jamie brzusznej pojawia się mocno wyczuwalny guzek. U części pacjentów może wystąpić gorączka, leukocytoza, niedrożność jelita , rozlane zapalenie otrzewnej, ropomocz (duża grupa chorych skarży się również na ból przy oddawaniu moczu) oraz kałomocz.

Zobacz wideo

Zapalenie uchyłków diagnoza

Najlepszymi metodami pozwalającymi zdiagnozować zapalenie uchyłków jest tomografia komputerowa z kontrastem (ewentualnie USG), wlew doodbytniczy oraz kolonoskopia. Dwóch ostatnich badań nie wykonuje się przy ostrych stanach chorobowych. Na podstawie wykonanych testów określa się rodzaj zmian i klasyfikuje w oparciu o pięciostopniową skalę:

- stopień 1 - organiczny ropień okołookrężniczy

- stopień 2 - ropień odległy (najczęściej znajduje się w miednicy małej)

- stopień 3 - stan zapalny otrzewnej

- stopień 4 - kałowe zapalenie otrzewnej

Przy stawianiu diagnozy przy zapaleniu uchyłków konieczne jest wykluczenie innych chorób jelit w tym raka jelita grubego , choroby Leśniowskiego-Crohna oraz rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Zapalenie uchyłków leczenie

Chorzy, u których nie pojawiła się gorączka, są w dobrym stanie, a zapaleniu uchyłków nie towarzyszy inne schorzenie, mogą być leczeni w warunkach domowych. Zaleca się im przyjmowanie przez 7 do 10 dni antybiotyku i dużej ilości płynów. W przypadku pacjentów gorączkujących oraz z powikłaniami konieczna jest hospitalizacja. Jeśli podawane dożylno antybiotyki i dieta nie przynoszą efektów konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku powikłań.

Czytaj także:

Zapalenie uchyłku Meckela

Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)

Zakrzepica żył trzewnych

Jak się przygotować do gastroskopii?

Choroba uchyłków jelita

Więcej o: