Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Stan zapalny rozwija się u co czwartego pacjenta z chorobą uchyłkową jelit . Schorzenie charakteryzuje się powstawaniem w obrębie jelita grubego workowatych uwypukleń ścian narządu. Zapalenie najczęściej pojawia się u osób otyłych, palących papierosy, stosujących dietę bogatą w błonnik oraz przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby zapalenia uchyłków jest silny ból w okolicy lewego dołu biodrowego, promieniujący do pachwiny lub pleców. Na wysokości miednicy lub w jamie brzusznej pojawia się mocno wyczuwalny guzek. U części pacjentów może wystąpić gorączka, leukocytoza, niedrożność jelita , rozlane zapalenie otrzewnej, ropomocz (duża grupa chorych skarży się również na ból przy oddawaniu moczu) oraz kałomocz.
Najlepszymi metodami pozwalającymi zdiagnozować zapalenie uchyłków jest tomografia komputerowa z kontrastem (ewentualnie USG), wlew doodbytniczy oraz kolonoskopia. Dwóch ostatnich badań nie wykonuje się przy ostrych stanach chorobowych. Na podstawie wykonanych testów określa się rodzaj zmian i klasyfikuje w oparciu o pięciostopniową skalę:
- stopień 1 - organiczny ropień okołookrężniczy
- stopień 2 - ropień odległy (najczęściej znajduje się w miednicy małej)
- stopień 3 - stan zapalny otrzewnej
- stopień 4 - kałowe zapalenie otrzewnej
Przy stawianiu diagnozy przy zapaleniu uchyłków konieczne jest wykluczenie innych chorób jelit w tym raka jelita grubego , choroby Leśniowskiego-Crohna oraz rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
Chorzy, u których nie pojawiła się gorączka, są w dobrym stanie, a zapaleniu uchyłków nie towarzyszy inne schorzenie, mogą być leczeni w warunkach domowych. Zaleca się im przyjmowanie przez 7 do 10 dni antybiotyku i dużej ilości płynów. W przypadku pacjentów gorączkujących oraz z powikłaniami konieczna jest hospitalizacja. Jeśli podawane dożylno antybiotyki i dieta nie przynoszą efektów konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku powikłań.
Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)